Mielialalääkkeet ja sydänvaivat

Lopetin puoli v. sitten 5 vuoden Cipralex kuurin. Sen jälkeen on ollut paljon sydäntuntemuksia, muljahteluja, tykytyskohtauksia ja paineen tunneta rinnassa. Cipralexin aikana oli syke todella hidas ja olin myös kova urheilemaan. Liikuntaa en ole harrastanut enää n. vuoteen. Sydän on tutkittu ultraäänellä ja monesti on tehtu ekg. Ultrassa ei ollut mitään poikkeavaa, mutta ekg näytti matalaa t-aaltoa. Se pienempi aalto oli periaattessa vaan pikkuinen kyhmy. Kävin kahdella eri lääkärillä ja he vaan sanoi, että ei mitään vakavaa. Mulle on tehty rasituskoe, missä t-aalto meni normaaliksi, kun rasitusta tuli enemmän. Minulla on jo nuoresta asti ollut paniikkihäiriö, ja sitä kardiologi sanoikin, että on autonomisen hermoston häiriö. Hän vielä varoitti, että en saa stressata itseäni, se pilaa sydämen. Arvatkaa, kuinka peloissaan olin- olen pilannut panikoimalla sydämeni! En vaan ymmärrä tätä t-aalto juttua ja nyt ovat muljahdelut pahemmaksi mennyt, eli pelkään hirveästi. Voiko olla, että Cipralex säästää panikoivan sydäntä? Niin, olen 35 v. nainen.
31957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voiskohan noi sydäntuntemuksset johtua ihan siitä paniikkihäiriöstä? Mulla nimittäin juttu on ihan käänteinen, lue vaikka jos haluat mun juttu ´verenpainetaudit´osiosta otsikolla ´vikaa sydämessä vai päässä´. Eli mulla noi sydänoireet johtuu pelkästään paniikkihäiriöstä, olen käynyt ekg:ssä, verenpaine on myös mitattu ja julmettu määrä labrakokeita, mm.kalium (kannattaa mittauttaa)joka voisi myös vaikuttaa noihin muljahteluihin. Eli voisko sulla olla niin, että kun oot lopettanut lääkityksen, paniikki on palannut, mutta pelkäätkin nyt terveytesi ja erityisesti sydämesi puolesta, vaikka kaikki on lääkäreiden mukaan hyvin?? Eli paniikkihäiriösi on "ottanut" uuden suunnan ja kohdistuu nyt sydämeesi? Mulla itselläni ei ole vielä lääkitystä (paniikkiin siis), yritän ensin luultavasti terapialla, mutta jatkuvaa on mulla kuolemanpelko, aina kun sydän muljahtaa tai lyö hiukan epäsäännöllisesti ym. vain diapam auttaa näissä tilanteissa.. Oon kuullut paljon puhetta täällä myös magnesiumin puutoksesta vaikuttaen sydämen muljahteluihin ym sydänoireisiin, kannattaa kokeilla niitäkin, itse aion kokeilla josko ne auttaisi. Voimia ja toivotaan ettei ole mitään fyysistä :)

Äänestä
  • että mulla on nyt siis diagnosoitu paniikkihäiriö ja lääkäri suositteli ssri-lääkkeiden aloittamista, mutta tosiaan yritän ensin pelk.terapialla

    Äänestä

  • sanoa kirjoitti:

    että mulla on nyt siis diagnosoitu paniikkihäiriö ja lääkäri suositteli ssri-lääkkeiden aloittamista, mutta tosiaan yritän ensin pelk.terapialla

    Luullakseni ihmisen kaikki elimet ja mieli kulkevat käsi kädessä. Psyykenlääkkeen lopettaminen saattaa tuoda monenkinlaisia tuntemuksia. Sitähän ei saisi lopettaa kuin ihan pikkuhiljaa vähentämällä. Jos sen tekee yks kaks, niin oireet voivat olla vaikka mitä.

    Oirehtiminen saattaa jatkua jonkin aikaa lääkkeen lopettamisen jälkeenkin, mutta jos on orientoitunut lääkkeen lopettamiseen niin oireetkin on kestettävä ja elettävä sen mukaan. Mieli kirkastuu sitten ajallaan, kun kaikki kemikaalit ovat suodattuneet elimistöstä, se saattaa viedä aikaa, joten kärsivällisyys sen suhteen on paikallaan. Lääkärin avulla tällaiset "alasajot" sujuvat hyvin, eli parasta hoidella se lääkärin ohjein. Oikotiet eivät yleensä suo parasta mahdollista tulosta.

    Kun mieliala menee pikkuhiljaa hyviin lukemiin niin sydänkin seuraa perässä kiltisti. Liian rajut muutokset ovat kaikenkaikkiaan kehon ja pään haitaksi. Kannattaa muistaa ja uskoa mitä lääkärit neuvovat ja toimia sen mukaan. Sydänkin pysyy hyvällä mielellä eikä muljahtele ja syki kuin hulluna, kun elimistö on sekaisin.

    Pitäkää huolta itsestänne!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pump kirjoitti:

Lopetin puoli v. sitten 5 vuoden Cipralex kuurin. Sen jälkeen on ollut paljon sydäntuntemuksia, muljahteluja, tykytyskohtauksia ja paineen tunneta rinnassa. Cipralexin aikana oli syke todella hidas ja olin myös kova urheilemaan. Liikuntaa en ole harrastanut enää n. vuoteen. Sydän on tutkittu ultraäänellä ja monesti on tehtu ekg. Ultrassa ei ollut mitään poikkeavaa, mutta ekg näytti matalaa t-aaltoa. Se pienempi aalto oli periaattessa vaan pikkuinen kyhmy. Kävin kahdella eri lääkärillä ja he vaan sanoi, että ei mitään vakavaa. Mulle on tehty rasituskoe, missä t-aalto meni normaaliksi, kun rasitusta tuli enemmän. Minulla on jo nuoresta asti ollut paniikkihäiriö, ja sitä kardiologi sanoikin, että on autonomisen hermoston häiriö. Hän vielä varoitti, että en saa stressata itseäni, se pilaa sydämen. Arvatkaa, kuinka peloissaan olin- olen pilannut panikoimalla sydämeni! En vaan ymmärrä tätä t-aalto juttua ja nyt ovat muljahdelut pahemmaksi mennyt, eli pelkään hirveästi. Voiko olla, että Cipralex säästää panikoivan sydäntä? Niin, olen 35 v. nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu