onko sakkovankeus vielä mahdollista?

tyyppi2

Moi,

Haluaisin kysyä, että onko vielä mahdollista mennä vankilaan jos ei maksa poliisin kirjoittamaa sakkoa ollenkaan?

Kuulin, että laki muuttui tänä vuonna....?
Pitääkö paikkansa?

Onko siinä loppujen lopuksi järkeä?

Kiitos

8

1608

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostava.....

      asia. ei joudu vankilaan mutta sakot menee maksuun sitten kun varoja löytyy.

      • näin on

        Julkisoikeudelliset saatavat kuten sakot, vanhenevat 5 vuodessa.
        Tätä vanhenemis aikaa ei voi katkaista millään keinoin.


    • ruustukkikoko

      sakkorangaistusksen täytäntöönpanokin maksaa enemmän kuin näpistyssakot,puhumattakaan valtion maksamia vankeuspäiviä noin 160-200 euroa päivä,eikö tämä ole vähän tyhmää,sillä vankilassahan ne taidot vasta paranee valtion kustanukksella,en tiedä varmasti olisi jotain parempiakin vaihtoehtoja esim:siviilipalvelus tai jotain hyödyllistä yhteiskunnalle.

      • 6

        Parempaa vaihtoehtoa kyllä suunnitellaan parhaillaan. Sakot maksamatta jättänyt saisi ´pallon´ jalkaansa. Eli, sakkolainen istuisi kotonaan kulunvalvontalaite nilkassa.


    • ei ja juu

      Ainoastaan oikeudessa saadut sakot muunnetaan ja jos sitten oikeuteen joutuu samasta toistuvasta rikoksesta niin myös aikaisemmat sakot siirtyy muunnon piiriin eli ne nostetaan esille oikeudessa.

    • kale58

      Rosiksessa saadut sakot lusitaan puolikkailla,ja sakkolaisen elinkautinen on neljäkuukautta saman vuoden aikana.

      • Pera68

        Rosiksia ei ole ollut enää moneen kymmeneen vuoteen.
        Muutenkin taisi pari virhettä olla...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      343
      2748
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2164
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1774
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1567
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1095
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      940
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      719
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      585
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe