4 megapikseliä !

Mun kaverilla on vanha 4 megapikselin Canon powershotti !!! Silä se kuvaa tyytyväisenä, meikä nauraa sille !!
9754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sulla hauskaa ja kaveri tyytyväinen.
Ja vielä ilmeisen hyviä kuvia tulee...

Äänestä

Ketä kiinnostaa tälläset aiheet... Järjetöntä.

Äänestä

Mulla oli 3,2 megapixelin kamera joka hajos, sitten ostin 7 megapikselin kameran jolla tulee paskempia kuvia.

Äänestä

Mitenkähän tämän porukan saisi jo käsittämään, että pikselimäärä ei todellakaan takaa hyviä kuvia. Siihen tarvitaan lähinnä kunnon objektiivi, oikea valoitus ja kyky osata sommitella. Jos ei tarvitse suuria valokuvia, jo 3,2 megapikselin kameralla saa loistavia kuvia jos edellämainitut asiat ovat kunnossa. Valitettavasti on usein näin, että vuosien takaisissa kameroissa on mm. parempi optiikka kuin näissä nykyisissä pokkarileluissa.

Äänestä
  • Hyviä kuvia, vaan suuria kuvia. Neljällä ei pitkälle pötkitä, vaikka erästä kameratestaajaa lainatakseni: "Kyllä se kymppikuviin riittää".
    Hän tarkoitti kyllä Nikonin 35-105 zoomia.

    Äänestä

  • Ei takaa, kirjoitti:

    Hyviä kuvia, vaan suuria kuvia. Neljällä ei pitkälle pötkitä, vaikka erästä kameratestaajaa lainatakseni: "Kyllä se kymppikuviin riittää".
    Hän tarkoitti kyllä Nikonin 35-105 zoomia.

    Eipä kyllä digipokkareista puhuttaessa megapikselit takaa edes isoja kuvia - muuten kuin megatavuissa mitattuina. Kun vuosi vuodelta pienempiin kennoihin tungetaan yhä enemmän pikseleitä, pitää kuvat mankeloida niin rankan kohinanpoiston läpi, että lopputulos muistuttaa vesivärimaalausta.

    Ihan hyvä testi kameran erottelukyvylle on skaalata kuva pienemmäksi ja katsoa, missä kohtaa alkaa yksityiskohtia häviämään. Yleensä digikuvat voi runtata jonnekin 70 % kokoon ennen kuin mitään alkaa tapahtumaan, koska niissä on joka tapauksessa "puolet ilmaa", kiitos bayer-matriisin vaatiman interpoloinnin. Vaan noissa megasuodatetuissa taitaa olla "mainoswatteja" ihan vaan pikkuisen enemmän, kun ei moista suttua kestä edes katsella 100 % koossa...

    Äänestä

turhuuksien persiistä. Mulla oli ennen 3,2 Mpixelin canon ps a400 ja sittemin ostin a720, enpä hirveästi huomaa laadussa eroa, vasta kun tekee osa-suurennoksia niin jotain iloa lisä-pixeleistä on. Kymmpikuvissa eroa ei huomaa.

Äänestä

Aivan satavarmasti tuo vanha kamera pesee kaikki nykyiset powershitit ja iksukset mennen tullen. Viimeisen viiden vuoden aikana valmistetut canonin pokkarit on täyttä paskaa, mutta pakkohan sellaiseen on tyytyä koska laatupokkareita ei ole valmistettu enää vuosikausiin.

Äänestä

...kuvaa 1.2 Mpix powershottilla tyytyväisenä!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LOL.. kirjoitti:

Mun kaverilla on vanha 4 megapikselin Canon powershotti !!! Silä se kuvaa tyytyväisenä, meikä nauraa sille !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu