Voisko joku ystävällinen täällä auttaa?
Tuli eilen tieto haittaohjelmasta, menin heti ja poistin sen.
Nyt kun avasin koneen tuli ilmoitus että MFC71.DLL ei löydy.
Auttakaa mistä sen löydän, kieliä en osaa.
Kiitos!
Tuli eilen tieto haittaohjelmasta, menin heti ja poistin sen.
Nyt kun avasin koneen tuli ilmoitus että MFC71.DLL ei löydy.
Auttakaa mistä sen löydän, kieliä en osaa.
Kiitos!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensin käynnistä->Suorita->kirjoita:
regedit
Regeditin yläpalkista:
Muokkaa->etsi
Hakusanaksi MFC71.DLL (ja enter)
Poista kaikki viitteet, jotka löytyvät. Ole tarkkana, kato että poista vain sen mikä on maalautunut siniseksi jos ja kun haku pysähtyy johinkin ´kohtaan. ja sittenkin tarkista, että avaimesta tai arvosta löytyy jotain MFC71.DLL-nimeen viittaavaa!
F3-näppäimellä hake menee eteenpäin.
ja se näytti että olisi mutta ei kuitenkaan löytynyt. Kiitos!
tiedosto vaikka tuolta http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?mfc71
Ja kopioi se system32 kansioon
..ilmoittaa koneen käyttöjärjestelmä, ja tässäkin tapauksessa, mikä tietoturvaohjelma sen haittaohjelman ilmoitti. Mutta kun ei. Pitäisi arvailla.
Vainoharhaiselle F-Securelle on kovin ominaista tehdä hälytyksiä vaarattomista kohteista, siis vääriä hälyjä, ja sitten poistellaan tarpeellisia tiedostoja.
Jos on XP tai Vista, voit tehdä järjestemän palautuksen lähimpään menneeseen päivämäärään.
Kaikki ohjelmat > Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Järjestelmän palauttaminen.
PS. Poistoja kannattaa aina roikuttaa jonkin aikaa karanteenissa, ja jos kaikki pelaa, vasta sitten sieltä poisto.
Jos ohjelmassasi on karanteeni, avaa se, onko tiedosto palautettavissa sieltä.
se melkein aina on haittaohjelma.
Mut pitäis ensin tsekata missä tuollaisen tyyppisen tiedostot ovat. jos ne on windows\system32-kansiossa ne eivät ole haittaohjelmia.
http://www.liutilities.com/products/wintaskspro/processlibrary/mfc71/
"jos ne on windows\system32-kansiossa ne eivät ole haittaohjelmia."
Ei pidä paikkaansa.
Vista on, tein tuon järjestelmän palautuksen ja nyt kaikki OK.
Suuret kiitokset Sinulle!
mfc71.dll löytyi minulta Program filesissä olevasta pelistä, tarkemmin Max Payne2:sta. Mulla se meni asetusten mukaan karanteeniin, mistä päästin sen pois. Kannattaa tutkia, mitä tuo F-ohjelma tekee oletuksena kun luulee löytäneensä haittaohjelman. Enää tuota "pahista" ei löydy, vaikka se on vanhalla paikallaan.
"Vainoharhaiselle F-Securelle on kovin ominaista tehdä hälytyksiä vaarattomista kohteista..."
Päinvastoin, vääriä hälytyksiä tulee aika vähän, ihan testienkin mukaan. Viittaan tuohon testisivustoon:
http://www.av-comparatives.org/