G:rumimmat ja kauneimmat

Haloo. Tuolla autopuolella on ollut aika ajoin galluppeja rumimmista ja tyylikkäimmistä (kauneimmista) autoista. Pannaas tänne sama pystyyn purjeveneiden osalta.

Omat rumat:
- Beneteau Oceanis Clipper (ja Beneteaut yleensä)
- jatkettu FE 83
- Fokka 65
- Sunwind 311


kauniit:
- vanhat Swanit ja Balticit
- hait, folkkarit (hyväkuntoiset)
- H-vene
- kasit ja kuutoset

Olishan näitä kumpiakin lisää, mutta nyt ei jaksa muistaa.
61627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rumia en ryhdy listaamaan, koska ihmisen suhde veneeseensä on paljon henkilökohtaisempi, mitä autoon. Tämän vuoksi ihmiset myös loukkaantuvat herkemmin veneasioissa. Kauneinpina veneinä pidän vanhoja saaristoristeilijätyyppisiä veneitä, sekä KV-metrisäännön mukaan rakennettuja yksilöitä, kuten juuri kuutoset ja kasit. Kauneusjärjestykseen en näitä osaa pistää, sillä lista sisältäisi sekaisin yksilöitä sekä yksityyppiveneitä...

Äänestä
  • Rumimpia mielestäni sunwind 27 ja muut samannäköiset sunwindut. Fe 83 (viivottimella piirretty kansi)

    Kauniita ovat kasit kuutoset ynnä muut sulavalinjaiset puuveneet.

    Äänestä

  • Kauniilta näyttää se kun veneellä on keulan muotoinen keula lumiauran sijaan. Ketka antaa veneelle näköä. Ruffin tulee olla sopusoinnussa rungon kanssa.

    Minun silmissäni kaunein klassikko on Louhi.

    H-vene on nätti, kunhan sen runko ei ole 70-luvun muotiväreissä, (muoviveneen pitää olla pääväriltään valkoinen) lisäksi vanhemmissa ruffin muotoilu on kökkö. Targa/Lancing 42 on myös hyvän näköinen Groopin piirtämistä.

    S&S veneet (Swanit ym) ovat monet varsin hyvin silmää miellyttäviä.

    Havsfidra saippukotelon muotoisine runkoineen on rumuudessaan hellyyttävän kaunis!

    Äänestä

Kauneimpia veneitä ovat ne, joissa ihminen viihtyy ja jotka toimivat ilman mitään ongelmia.

Kauneuteen vaikuttavat mm. kannen järjestelyt, esim. se onko kansi täysin vapaa liikkumisen sekä se onko ohjaamo järjestetty siten, että toiminta siellä hipoo esteettistä nautintoa. Ja kuinka vene kantaa itsensä ja lastinsa vedessä, kuinka se kantaa purjeensa, kuinka sen moottori laulaa kauniisti.

KJauniita veneitä löytyy niin purje- kuin moottoriveneistä. Useimmiten kaikkein kauneimpia veneitä ovat loisteliaasti hoidetut puuveneet.

Äänestä

Joo! Listaa voidaan jatkaa:

-paras kampaus oli Elviksellä!
-muoviset puutarhakalusteet ovat lyömättömiä!
-Miami Vice on paras poliisisarja!
-Olavi Virtaa ei voita kukaan!
-Pekka Puupää on hauskin!
-John Wayne on paras action-sankari!
.
.
.
-KYLLÄ MENNEISYYS AINA NYKYISYYDEN VOITTAA!!

Äänestä

Ehdottomasti Wallyt ovat hienoimpia ja kauneimpia. Hiilikuitua, alumiinia, pystykeuloja kulma-kaari yhdistelmiä...

En jaksa enää puuvenehömpötyksiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saparo-Lasse kirjoitti:

Haloo. Tuolla autopuolella on ollut aika ajoin galluppeja rumimmista ja tyylikkäimmistä (kauneimmista) autoista. Pannaas tänne sama pystyyn purjeveneiden osalta.

Omat rumat:
- Beneteau Oceanis Clipper (ja Beneteaut yleensä)
- jatkettu FE 83
- Fokka 65
- Sunwind 311


kauniit:
- vanhat Swanit ja Balticit
- hait, folkkarit (hyväkuntoiset)
- H-vene
- kasit ja kuutoset

Olishan näitä kumpiakin lisää, mutta nyt ei jaksa muistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu