osaisiko kukaan kuvailla minkälaista on se synnytykseen liittyvä selkäkipu?? sellainen kipu siis mikä voisi enteillä alkavaa synnytystä?? minulla tulee nyt jotain sellaista kummallista ja UUTTA ja tässä toiveikkaana mietin josko tämä voisi nyt olla sitä synnytystä ennakoivaa :D
kiitos! :D
rv39 6
synnytys selkäkipu, kuvailkaa kiltit??
7
22564
Vastaukset
- Miksi...
pitäisi kuvailla selkäkipua kun kaikille ei edes tule. Eikä välttämättä sullekaan tosta yhtään sen enempää. Itse en ole ennen edes kuullut synnytystä ennakoivasta selkäkivusta... ja kolmatta odotan ja oon siis kaks synnyttäny. Ihme juttuja täällä..
- 1601
Mulla kävi supistukset kaikista eniten selkään. Sitä varten on kehitetty mm.aqua-rakkulat. Ei niitä pysty kuvailemaan, sattuuu s..tanasti..
Tsemppiä! - whoosh
1601 kirjoitti:
Mulla kävi supistukset kaikista eniten selkään. Sitä varten on kehitetty mm.aqua-rakkulat. Ei niitä pysty kuvailemaan, sattuuu s..tanasti..
Tsemppiä!itsellä henk koht. kivut selässä pahimmat mut voin sanoa et noista aqua-rakkuloista oli yhtä paljon hyötyä ku kasasta paskaa tien laidassa ( anteeksi mielikuvasta ) kipu on jostain muualta kuin tästä maailmasta. Itsellä tunne et kahtia mennään niin et heilahtaa.. asiaa tietty saattoi vähän pahentaa sekin kun ei oteta sairaalaan vastaan ennen ku viime hetkillä.
- semmosta
ihan "menkkakipumaista" kuumottavaa selkäkipua just ennen synnytystä. Ei mitään pahaa kipuilua.
Muita oireita ei juuri ollutkaan.
Vedet meni hetken perästä ja supistukset alkoi, sitten suoraa saliin.
Mukava ja nopea ensisynnytys kokemus!- selässä tuntu
ensin ja jomotti aikas lailla,luulin että paska lentää ja kuitenkin sattu ja sit meni vedet ja se oli menoo.
kuvailla en osaa paremmin kun että jomotti selkään ja selkeesti ties et supistelee mutta selän puolelle,ihan alhaalle. - Laskettu aika01/09
Juu, oli minullakin joka synnytyksessä kovaa selkäkipua, ihan alaselässä, lähinnä tuntui että puukkoa olisi väännetty selässä. Odotan neljättä :)
- näin:
Esikoista odotin ja kuljin jatkuvasti ja kokoaika kävellen, milloin missäkin.. Synnytystä edeltäessä, luulin vain että olin liikaa taas kaupungilla maleksinut ja siksi selkä kipeä, eli tavallista selkäkipua alaselässä.
Menin kotiin ja kirosin bussissa kun eräs ystäväni siihen sattui kans paikalle "Perhana, oon taas ollu liikaa jalkeilla, kun ottaa selkään kipiää" Hän tuumasi viisaana siinä "Toi on typerää, että pitää valittaa, miksi raskaanaolevien kivut olisivat pahempia kuin muillakaan"
Olisikohan kello ollut tuolloin jotain kaksi..
Menin kotiin ja kuumaan suihkuun joka auttoi selkäsärkyyn, buranaa ym en viitsinyt ottaa.. Soitin miehelleni sitten klo 15 että mennään käymään laitoksella koska särky vain yltyy. (minkäänlaisia muita supistuksia ei ollut tullut)
Klo 16 pintaan oltiin laitoksella, siinä ne sydänkäyrät ym... Todettiin että kohtu auki 6cm
Klo 21:30 oli vauva syntynyt!!
Täytyy sanoa että tuumasin tälle kaverille joka bussissa mulle viisasteli että "Ottaen huomioon kun tapasimme bussissa, niin siitä kuutisen tuntia niin lapseni oli syntynyt"
Hän ei ollut synnyttänyt mutta oli kova antamaan neuvoja, täytyy sanoo, että teki monta kertaa vuosien päästä, kun hän itse odotti esikoistaan, kuitata samoista asioista.
Tulipas pitkä tarina, mutta siis:
Selkäsärky oli samanlaista kuin rasituskipu. Tosin että se koveni pikkuhiljaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1921425Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 83989
- 81985
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v81902Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/6847