Sain juuri viestin, jossa kehotetaan vahvistamaan, että haluan pitää hotmail-tilini tai muuten kuulemma 2 vkon sisällä ko. tili suljetaan. Sinne pitäisi nyt meilata syntymätietoja ynnä muuta. Onkohan tämä tosiaan kosher? Olen jo vuosia käyttänyt ko. tiliä päivittäin enkä tiedä, miksi minun pitäisi sitä ryhtyä ruinaamaan.
Niin sitä tulee epäluuloiseksi kaikissa tiekkareihin liittyvissä asioissa.
Niin sitä tulee epäluuloiseksi kaikissa tiekkareihin liittyvissä asioissa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
huijausviesti...
KOSKAAN ei pidä antaa tuollaisiin tieudteluihin tietojaan !!
mihinkään käyttäjätunnuksia tai salasanoja.
Palvelun yläpito saa ne salasanat kyllä muutettua jos haluavat.
Jos ne eivät osaa yhdistää nimeäsi käyttäjätunnukseen (koska kysyvät sitä) ja kuitenkin osaavat lähettää sinulle tunnusta koskevia kyselyjä, niin tottakai se on huijaus.
muidenkin sähköpostipalvelujen käyttäjille. Missään tapauksessa EI kannata antaa niitä tietoja, koittavat milloin minkäkin palvelun nimissä kalastella ihmisten tietoja, salasanoja, käyttäjätunnuksia ym.
OIKEA palveluntarjoaja EI kysele mitään sähköpostin välityksellä! Oli sitten kyse sähköpostipalvelusta, internet- tai puhelinoperaattorista, verkkopankista, verkkokaupasta, viranomaisen verkkopalvelusta tai mistä tahansa.
Jos tietoja ei anna oikein rekisteröitymisvaiheessa, niin niitä ei enää jälkeenpäin aleta kyselemään joten kyseessä oleva viesti jonka sait, vaikuttaa VAHVASTI huijaukselta. Siis ole vastaamatta siihen meiliin ja tuhoa se.