Jyväskylä Taekwondo

nimimerkki+

Muutan ehkä Jyväskylään ja haluaisin aloittaa taekwondon. Jyväskylässäkö on kaksi taekwondoseuraa? Kumpaan kannattaa liittyä? Paljonko peruskurssi yleensä maksaa? Miten lähellä keskustaa harjoituspaikat sijaitsevat?

Yritin selailla nettiä ja kävin kamppailulajit.com sivuilla katselemassa, mutta Jyväskylän seurojen nettisivut olivat hyvin epäselvät mielestäni.

Jos joku Jyväskyläläinen osaa vastata joihinkin näistä kysymyksistä niin olisin iloinen jos vastaisitte :)

18

7325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • do:n kulkija

      jos olet Taekwondoa aloittamassa jyväskylässä. Kannattaa liittyä seuraan Mukwan!
      http://www.mukwan.com/

      Unohda siis suoraan muut TKD-seurat jyväskylästä!
      Mutta tämähän on vaan minun mielipiteeni asiasta, vaikkakin satun kyllä tietämään kyseisten seurojen vetäjät ja seurojen taustat vuosien takaakin.

      Onnea TKD-harrastuksesi pariin :)

    • HaamuOvel(l)a

      WTF on se olympialaji, eli kilpailut ja matsit ym on pääosassa. ITF on perinteisempi tyylisuunta, eli liikesarjat, murskaus, itsepuolustus ym painottuu. ITF:ssäkin järjestetään kisoja, mutta niissä on muitakin lajeja kuin matsaaminen. Esim tekniikkamurskaus, korkeusmurskaus, joukkueliikesarjat, ynnä muut lajit missä ei WTFssä kisata

      Jos tähtäät johonki olympiakisoihin tms niin mee WTF-seuraan, jos haluat oppia perinteistä alkuperäistä Taekwondoa niin mee ITF-seuraan.

      • kwanjamnim

        WTF-taekwondo on taekwondoa kaikissa muodoissaan. Se on ylivoimaisesti suurin taekwondon kattojärjestö maailmassa, yli 185 maata mukana. Virallisia kilpailumuotoja on kaksi: ottelu ja liikesarjat. Ilman kilpailullisia tavoitteita harjoitellaan lisäksi itsepuollustusta, murskausta, hyppypotkuja ja paljon muuta.


      • ??
        kwanjamnim kirjoitti:

        WTF-taekwondo on taekwondoa kaikissa muodoissaan. Se on ylivoimaisesti suurin taekwondon kattojärjestö maailmassa, yli 185 maata mukana. Virallisia kilpailumuotoja on kaksi: ottelu ja liikesarjat. Ilman kilpailullisia tavoitteita harjoitellaan lisäksi itsepuollustusta, murskausta, hyppypotkuja ja paljon muuta.

        Jos tutustut hieman Taekwondon historiaan, niin huomaat että ITF on tyylisuunnista se alkuperäinen, josta sitten WTF on eriytynyt.


      • TKD tietäjä


    • Ei pelkkä potkiminen

      No kummassa seurassa on parempi meininki ja hyvää, joskus iltaakin istuvaa porukkaa?

    • jones77

      Voi vittu mitä meininkiä!!!! yrittänyt jo vuoden ajan saada yhteyttä jyväskylän itf
      taekwon-doon, että sais selville milloin seuraavat kurssit alkais....mut eipä kukaan ole mulle mitään vastinetta antanut:( Aika naurettavaa touhua siltä sakilta, vituttaa tommonen toiminta.

      • jones77

        Eikä kukaan ole päivittänyt heidän virallisia kotisivuja pitkiin aikoihin, eikä heidän facebookiikaa ole päivitetty ku viimeks tyyliin vuos sitten. Noh, taidan kantaa rahani sit vaikka ju-jutsuun tai kickboxingkiin....pitäköön soossinsa!


      • Minä_1

        Vähän myöhässä vastaus, mutta yleisesti ottaen kannattaa ettiä ne viralliset yhteystiedot liiton sivuilta. Koska joskus seurat ei päivitä nettisivujaan, jolloin myös yhteystiedot voivat olla vanhentuneet :)


      • Anonyymi
        jones77 kirjoitti:

        Eikä kukaan ole päivittänyt heidän virallisia kotisivuja pitkiin aikoihin, eikä heidän facebookiikaa ole päivitetty ku viimeks tyyliin vuos sitten. Noh, taidan kantaa rahani sit vaikka ju-jutsuun tai kickboxingkiin....pitäköön soossinsa!

        Tätäkin keskustelua luin silloin kuin budolajia Jyväskylästä etsin. Nyt on nähty ja koettu, ei enää ikinä jyväskylän itf taekwondo. Kuten Mr Miyagi ketjussa kirjoittaa "moni kakku päältä kaunis".
        Harrastaminen jatkuu kyllä mutta eri lajissa. Pitäköön soossinsa!


    • JKL-TKD
    • Taekwondo

      Jyväskylässä:
      taekwondo= Mukwan ja
      ITF Taekwon-Do =Jyväskylän ITF Taekwon-Do
      Molemmissa seuroissa mukava ilmapiiri ;)

    • Mr.Miyagi

      Mukwan on se ainoa oikea. Muissa seuroissa voi näennäisesti olla asiat paremmin, mutta moni kakku päältä kaunis. Valheesta on niin kovin helppo saada kiinni.

    • Budo

      Kannattaa käydä kokeilemassa WT Taekwondoa Mukwanilla ja ITF Taekwon-Doa Jyväskylä ITF Taekwon-Dolla. Molemmat seurat hyvissä voimissa ja molemmilla toimintaa lapsille ja aikuisille. Jyväskylässä löytyy myös Jigotai jossa mm. Judoa tarjolla. Kaksi Kickboxin-seuraa ja Jyväskylän Fightclub muunmuassa.
      Liittojen sivuilta löytyy aina ajantasaiset tiedot.
      Kaupungit pitävät myös listoja seuratoiminnastaan.

    • Anonyymi

      ITF Taekwon-don alkeiskurssit starttaa jälleen Jyväskylässä syksyllä
      Nuoret ja aikuiset 3.9.2019
      Juniorikurssit 7.9.2019

      Uudistuneet verkkosivut löytyvät osoitteesta
      https://www.taekwondojkl.fi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe