miten keskenmeno?

nainen -86

miten saan aiheutettua itselleni keskenmenon??

Olen sellaisessa umpisolmu tilanteessa elämässäni, joissa lähiomaiset eivätkä muut ulkopuoliset tahot voi enää auttaa.. apua olen hyvin aktiivisesti hakenut, ainoastaan mielisairaalaan sijoittamista on ehdotettu.se ei tässä minun tilanteessa auta yhtään...

Elämäni on aivan kaaoksessa ja vihaan itseäni etten aiemmin huomannut raskautta ja päässyt tekemään asian hyväksi mitään..

minulla elämässäni ei ole mitään,,,,, en pärjää itseni kanssa,, saatikaan sitten raskaana ja synnyttäneenä..

päätökseni olen jo tehnyt että en tule tätä lasta saamaan, se on vain enää siitä kiinni miten lähden sitä viemään eteenpäin.. abortti on jo liian myöhäistä saada..

7

3830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen -86

      tarvitsisin niin apua,,,,,,,,,,

    • synnytä

      lapsi ja anna se adoptioon. Jos abortin saamiselle on jo liian myöhäistä, niin ei ole muita hyviä keinoja. Jos yrität aiheuttaa keskenmenon se on vaarallista sinullekin, saatat vuotaa hallitsemattomasti. Ja lapsikin on jo niin kehittynyt että olisi todella ikävää tappaa se enää tuossa vaiheessa. Kanna sitä vielä muutama kuukausi ja sitten anna pois. Pari kuukautta on kuitenkin lyhyt aika elämässä.

    • edellistä...

      kirjoittajaa. Sinuna tekisin nyt heti huomenna niin, että soittaisin terveyskeskukseen ja sanoisin tuon, minkä kirjoitit täällä. Kyllä saat varmasti apua.

      Jos aborttia ei enää voi tehdä, niin teet jotkut vanhemmat todella onnellisiksi, kun lahjoitat heille lapsen. Lapsesikin saisi elää rakastettuna ja hyvää elämää. Ja ehkä mieli muuttuu raskauden edetessä? Raskauden aikana hormonit aiheuttavat itse kullekin sekavia tunteita.

      • vielä..

        Miksi se psykiatriselle osastolle meneminen ei ole sinulle vaihtoehto? Juuri sellaista apua tunnut tarvitsevan.

        Ja sitä keskenmenoa et pysty itsellesi aiheuttamaan ainakaan itseäsi pahasti vaurioittamatta.


      • vm. -86
        vielä.. kirjoitti:

        Miksi se psykiatriselle osastolle meneminen ei ole sinulle vaihtoehto? Juuri sellaista apua tunnut tarvitsevan.

        Ja sitä keskenmenoa et pysty itsellesi aiheuttamaan ainakaan itseäsi pahasti vaurioittamatta.

        Kannatan adoptiota. Toisilla ihmisillä ei onnistu oman lapsen saaminen, joten varmasti lapsellesi löytyy hyvät ja rakastavat vanhemmat.


    • ei tule kesää

      (anteeksi ä-pisteiden puuttuminen, kirjoitan vieraalta koneelta)

      Hei,

      Olen itse joskin samantyylisessa tilanteessa kuin sina. Huomasin, etta viestisi on parin vuoden takainen. Haluaisin tietaa, miten olet selvinnyt?

      Itsellani ovat olleet kuukautiset myohassa yli kaksi kuukautta. Yhdet kuukautiset oli viikon yhdynnan jalkeen (mutta nain voi gynekologini mukaan olla). Tein eilen raskaustestin, joka naytti negatiivista. Mutta en enaa tieda, mihin luottaa. Partnerini osoittautui kahden vuoden paasta hulluksi (saastan yksityiskohdat), mika sai oman mielentilani myos rojahtamaan niin, etta olen vain luullut kuukautisten poissaolon johtuvan siita. Nyt alan kuitenkin huolestua, vaikka testi nayttikin negatiivista, ja vaikka kavin kuukausi sitten gynekologilla (jolla ei ollut mitaan epailysta raskaudesta, tosin olisihan se ollut varmaan liian aikaista mitaan epailla).

      Luettuani viestisa tunnistin osittain itseni (tai mahdollisen itseni, jos olen raskaana enka voi enaa tehda aborttia, koska tassa on pari paivaa enaa laillista aikaa jaljella). Toivottavasti olet saanut elamasi selvitettya :)

    • olisiko apua?

      Ruotsissa saa tehdä abortin 18. raskausviikolle asti. Useamman vuoden vanha viesti jo mutta aborttiturismi vink vink

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2439
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2238
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1260
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1078
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      102
      1031
    6. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      889
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      193
      864
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      807
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      47
      730
    Aihe