miten saan aiheutettua itselleni keskenmenon??
Olen sellaisessa umpisolmu tilanteessa elämässäni, joissa lähiomaiset eivätkä muut ulkopuoliset tahot voi enää auttaa.. apua olen hyvin aktiivisesti hakenut, ainoastaan mielisairaalaan sijoittamista on ehdotettu.se ei tässä minun tilanteessa auta yhtään...
Elämäni on aivan kaaoksessa ja vihaan itseäni etten aiemmin huomannut raskautta ja päässyt tekemään asian hyväksi mitään..
minulla elämässäni ei ole mitään,,,,, en pärjää itseni kanssa,, saatikaan sitten raskaana ja synnyttäneenä..
päätökseni olen jo tehnyt että en tule tätä lasta saamaan, se on vain enää siitä kiinni miten lähden sitä viemään eteenpäin.. abortti on jo liian myöhäistä saada..
miten keskenmeno?
7
3825
Vastaukset
- nainen -86
tarvitsisin niin apua,,,,,,,,,,
- synnytä
lapsi ja anna se adoptioon. Jos abortin saamiselle on jo liian myöhäistä, niin ei ole muita hyviä keinoja. Jos yrität aiheuttaa keskenmenon se on vaarallista sinullekin, saatat vuotaa hallitsemattomasti. Ja lapsikin on jo niin kehittynyt että olisi todella ikävää tappaa se enää tuossa vaiheessa. Kanna sitä vielä muutama kuukausi ja sitten anna pois. Pari kuukautta on kuitenkin lyhyt aika elämässä.
- edellistä...
kirjoittajaa. Sinuna tekisin nyt heti huomenna niin, että soittaisin terveyskeskukseen ja sanoisin tuon, minkä kirjoitit täällä. Kyllä saat varmasti apua.
Jos aborttia ei enää voi tehdä, niin teet jotkut vanhemmat todella onnellisiksi, kun lahjoitat heille lapsen. Lapsesikin saisi elää rakastettuna ja hyvää elämää. Ja ehkä mieli muuttuu raskauden edetessä? Raskauden aikana hormonit aiheuttavat itse kullekin sekavia tunteita.- vielä..
Miksi se psykiatriselle osastolle meneminen ei ole sinulle vaihtoehto? Juuri sellaista apua tunnut tarvitsevan.
Ja sitä keskenmenoa et pysty itsellesi aiheuttamaan ainakaan itseäsi pahasti vaurioittamatta. - vm. -86
vielä.. kirjoitti:
Miksi se psykiatriselle osastolle meneminen ei ole sinulle vaihtoehto? Juuri sellaista apua tunnut tarvitsevan.
Ja sitä keskenmenoa et pysty itsellesi aiheuttamaan ainakaan itseäsi pahasti vaurioittamatta.Kannatan adoptiota. Toisilla ihmisillä ei onnistu oman lapsen saaminen, joten varmasti lapsellesi löytyy hyvät ja rakastavat vanhemmat.
- ei tule kesää
(anteeksi ä-pisteiden puuttuminen, kirjoitan vieraalta koneelta)
Hei,
Olen itse joskin samantyylisessa tilanteessa kuin sina. Huomasin, etta viestisi on parin vuoden takainen. Haluaisin tietaa, miten olet selvinnyt?
Itsellani ovat olleet kuukautiset myohassa yli kaksi kuukautta. Yhdet kuukautiset oli viikon yhdynnan jalkeen (mutta nain voi gynekologini mukaan olla). Tein eilen raskaustestin, joka naytti negatiivista. Mutta en enaa tieda, mihin luottaa. Partnerini osoittautui kahden vuoden paasta hulluksi (saastan yksityiskohdat), mika sai oman mielentilani myos rojahtamaan niin, etta olen vain luullut kuukautisten poissaolon johtuvan siita. Nyt alan kuitenkin huolestua, vaikka testi nayttikin negatiivista, ja vaikka kavin kuukausi sitten gynekologilla (jolla ei ollut mitaan epailysta raskaudesta, tosin olisihan se ollut varmaan liian aikaista mitaan epailla).
Luettuani viestisa tunnistin osittain itseni (tai mahdollisen itseni, jos olen raskaana enka voi enaa tehda aborttia, koska tassa on pari paivaa enaa laillista aikaa jaljella). Toivottavasti olet saanut elamasi selvitettya :) - olisiko apua?
Ruotsissa saa tehdä abortin 18. raskausviikolle asti. Useamman vuoden vanha viesti jo mutta aborttiturismi vink vink
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913477Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102890Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä612468Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92115Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411880Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.41829Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue381679- 901551
- 721093
- 741070