Mikä ihme palmuvehkaani tai vehkapalmuani vaivaa..Sen lehdet kellastuvat ensin, jonka jälkeen ne kuivuvat ihan ruskeiksi ja putoavat pois. Kuolema taitaa korjata sen, vai? osaisiko joku auttaa?
Palmuvehka kellastuu ja kuivuu
12
36157
Vastaukset
- Stigur
Syynä voisi olla liika tai liian vähäinen kastelu, että liika valo taikka liian vähäinen valonmäärä.. Se on vähän huono kun ei tiedä kummasta on kyse.
- hhll
Tässä hoito-ohjetta Pirilän Kukkatalon sivuilta palmuvehkalle. Ei huolta keltaisista lehdistä:
Tansanialainen palmuvehka on todella helppohoitoinen ja kestävä uutuus! Se kasvaa lähes minkälaisessa valaistuksessa tahansa ja on kauneimmillaan yksittäiskasvina. Voit kasvattaa palmuvehkaa sekä auringossa että hyvinkin varjoisassa paikassa. Ainoa ero on siinä, että valossa kasvi kasvaa nopeammin ja varjossa sen lehdistä tulee tummemman vihreät. Kastele kasvia harkiten, sillä se viihtyy paremmin kuivana kuin märkänä. Anna keväästä syksyyn kerrallaan melko runsaasti vettä ja anna sitten mullan ehdottomasti kuivahtaa ennen seuraavaa kastelua. Kastele talvella niukemmin, etenkin jos kasvi on pimeässä paikassa. Kovin ankara kuivuus kellastuttaa lehdet. Se ei kuitenkaan haittaa, sillä kasvi kestää perunamaisen juurakkonsa avulla pitkiäkin aikoja ilman vettä, ja vettä saatuaan kasvattaa juurakostaan pian uudet lehdet. Lannoita sitä keväästä syksyyn kerran kuussa. Palmuvehka viihtyy normaalissa huoneenlämmössä kautta vuoden. Voit antaa sille talvella kuivan lepoajan, mutta yhtä hyvin voit jättää lepoajan antamatta. Kummallakaan kasvutavalla ei ole merkitystä kasvin viihtyvyyden kannalta. Juurakosta kasvaa aikaa myöten uusia versoja uudelleen keväällä, kun vanha ruukku on käynyt liian ahtaaksi. Poista kuolleet lehdet sitä mukaa kuin niitä tulee leikkaamalla ne tyveä myöten poikki.
Oma ongelmani tai tekemäni ongelma on se, että päätin vaihtaa vehkan ruukusta toiseen juuri tänään.. tiedän, että ajankohta väärä.., mutta kauniimpi ruukku odotti :). Juuria meni jonkin verran poikki. Mites tässä nyt mahtaa käydä?
Osaako joku ennustaa tokenevatko juuret vaiko eikö?
- jo vanha palmuvehka
en tiedä miten katkennutta palmuvehkan oksaan saa juuret,vesilasissa vai suoraan multaan,katkesi kasvin siirtämisen yhteydessä.?katkennut oksa oli tän kesän uusi varsi n.75cm pitkä,harmittaa. muuten kastelen palmuvehkaa samalla lailla kuin kaktuksianikin 1,5kk välein kesällä jat alvella 2-2,5kk välein.ikkunat on etelään päin, paitsi että niitä varjostaa jonkin verran villiviini talon seinustalla,hyviä kasveja ei tarvi hommata koskaan lomilla kukkienkastelijaa.
- 11+100
Onpahan pikkuisen pitkä kasteluväli kesällä etelänpuoleisilla ikkunoiila !
Vai kasteletko kerralla litimäräksi ?! - Tietämätön
Kuinka lannoitetaan palmuvehka alta kastelevaan ruukkuun. Laitetaanko lanta vesi mullan päälle vai sinne ruukun vesisäiliöön ???
- |:-)
Sinne ruukun vesisäiliöön.
Altakasteluruukussa kasvavaa kasvia lannoitetaan laimeammalla lannoitevedellä kuin tavallisessa päältäkasteltavassa ruukussa kasvavaa kasvia. Esim. jos lannoitepurkin ohjeessa käsketään laittaa 1 korkillinen lannoitetta litraan vettä, niin altakasteluruukussa kasvavalle kasville laitetaan vain 1/3 korkillista lannoitetta litraan vettä.
- Dadaka
Palmuvehkan lehdet kellastuvat liikakastelun johdosta. Eli annat liikaa vettä sille, se tykkää kuivemmasta menosta
- uusi asia minullekin
Ostin juuri palmuvehkan ja ohjeessa sanotaan, että sitä ei saa laittaa altakasteluruukkuun.
Sen pitää antaa kuivahtaa kastelukertojen välillä.
- pintakastelu
Palmuvehkan voi laittaa altakastelu mutta pintakastelu ei säiliöön vettä.
- Vehkutin
Minulla on ollut palmuvehka altakasteluruukussa neljä vuotta ja on pärjännyt hyvin. Tänä keväänä alkoi kellastumaan jotkut oksat. Ihmettelin asiaa kunnes huomasin että itäikkunallani jossa vehkakin on, oli kynttilä sulanut aamuauringossa vinoksi. Päättelin että kyse lienee liiasta auringosta. Pitää siirtää pois kesäksi syvemmälle asuntoon.
- Anonyymi
Mikähän omaa palmuvehkaani vaivaa...
Vaihdoin heti kasvin ostettuani sen isompaan ruukkun. Voiko olla että ruukku on liian suuri ja siksi kasteluväli on hankala ajottaa sopivaksi.
Annan kyllä mullan kuivua kunnolla kasteluiden välissä. Valoa saa niukasti varsinkin näin talviaikaan. Muutoin nauttii aamuaurinkoa.
On saviruukussa viherkasvimullassa.- Anonyymi
Itse vaihdoin alle viikko sit mun palmuvehkalle mullat ja jaoinkin sen samalla. Yhdessä varressa oli oikein vaaleita ja hentoja lehtiä, kahdessa viereisessä varressa lehdet ovat tummempia ja jäykempiä. Voisin veikata liika kastelua, kastelin viimeksi mullan vaihdon ja jakamisen yhteydessä. Seuraavan kerran vasta viikon päästä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248968Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835528Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3225005SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703470Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32922Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532305Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42282Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72198- 1132166
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402073