Paljonko siis maksaa, jos perustan osakeyhtiön, ja maksan nuo rekkaamiset ja alkupääomat, ja sitten en tee mitään hetkeen?
Eli firma olisi hyvä olla pystyssä, mutta työt olisivat projektiluonteisia, eivätkä vielä vuoteen tapahtumassa. Jonkin verran tulisi olemaan toimintaa, mutta esim. palkkaa en maksaisi itselleni ennen kuin projektit alkavat toimimaan. Työskentelen samalla muualla palkollisena. Mahdollisesti laskuttaisin joitain töitäni, mutta en siitäkään ottaisi palkkaa, vaan jättäisin firman tileille.
Mahdollisesti joku puhelin ja nettiliittymä tulisi firman nimiin, mutta en tarkoita nyt niitä, vaan ainoastaan pakollisia kuluja joita osakeyhtiöstä tulee pienimmillään...
Paljonko Osakeyhtiö maksaa jos se toimii taustalla ns. himmennetyin valoin, eli ei toimintaa?
3
651
Vastaukset
- Nimetön
tarvitset 2500e osakepääomaa ja rekisteröinti maksu on 330e, kannattaa kyllä mielummin mennä suoraan tilitoimistoon ja sieltä hoitaa asiat, silloin kuitenkin hommat hoituu oikein, kirjanpidot ei varmaankaan olisi kuin jotain 25e luokkaa per kuukaus jos sitäkää sitten jos toiminta on noin pientä.
Osakepääoma pitää maksaa yhtiön nimellä avatulle tilille, josta aiheutuu pankkikuluja. Pankit perivät yrityksiltä korkeampia palvelumaksuja kuin henkilöasiakkailta. Niiden lisäksi juoksevia kuluja ei välttämättä ole edellä mainittujen perustamiskulujen jälkeen muita kuin kirjanpidosta aiheutuvat. Jos osaa hoitaa kirjanpidon itse, pakolliset kulut rajoittuvat konttoritarvikehankintoihin (tilivihko, tositekansio, pöytäkirjakansio yms). Joku kirjanpidon ammattilainen kannattaa kuitenkin aina pitää yhtiössä mukana, siis joko kirjanpitäjä tai HTM-tilintarkastaja.
- Steffen
Kirjanpidon voi tehdä esim. 3 tai 4 kertaa vuodessa. Jos ei tapahtumia ole, niin homma voi olla ohi 5-15 minuutissa. Tilitoimisto laskuttaa noin 50 € tunti.
Vuoden lopussa on sitten tilinpäätös ja veroilmoitus. Se on muutaman tunnin juttu. Lisäksi jos sulla on ammattikirjanpitäjä, niin kirjanpitäjä voi kesken vuottaa joutua hoitamaan esim. verottajan selvityspyyntöjä. Muutenkin kirjanpitäjä tarvittaessa hoitaa noita hallinnollisia juttuja.
Yhteensä mini on varmaan muutama satanen vuodessa, jos siis toiminta on olematonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583713Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j823109Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin632310Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141520Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651309- 871159
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291019Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952