Yamaha 9.9 D -> 15 hv

miten?

Moi, tuli ostettua yamahan 9.9 D veneen perämoottori vuosimallia 1993. Tietääkö kukaan miten saan muutettua koneen 15 hevosvoimaiseksi ?

2

5633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistunee

      Myyt sen ja ostat 15 kaakkisen tilalle. Ja jos myyminen on liian hankalaa niin jätä jammu rannalle matkalla moottorikauppaan, kyllä sen joku korjaa parempaan talteen.

      Aikoinaan kultaisella 70-luvulla jossain kymppiheppaisessakin oli todellisuudessa liki 15 kaakkia, nykyään pitää ruveta räpeltämään lisätehoja saadakseen. Helpompaa ostaa tarpeeksi iso valmiiksi niin ei tarvi täällä itkeä.

    • Marcus.

      Löysin netistä sivun jossa oli paljon tietoa moottorien kuristuksista: http://www.vastela.net/sami/viritys.htm

      Alla oleva teksti on sieltä. En ihan ota selvää, tarkoittaako tuo sitä, ettei ennen vuotta -95 9,9 ja 15 hp koneissa ole yhteistä, vai onko? Lue itse ja yritä tulkita. Jotenkin uskoisin, että siinä sinun koneessasi olisi se perinteinen kaasuttimen rajoitin-konsti. Varmaa tietoa minulla ei ole.

      "9,9 Jammua on kuristettu parilla eri tavalla:

      Vm. 1995 alkaen 9,9F moottorissa imuläppien varaosanumero on 63V-13610-10, ja 15F moottorissa se on 63W-13610-00, joten ne ovat erilaiset. Niissä joutuu imuläppien rajoittajaa aukaisemaan enemmän. 9,9 hv:ssa ne aukeavat 1,7 mm ja 15 hv:ssa 6,0 mm

      Tämän jälkeen läpät olivat samat ja kuristus on toteutettu rajoittimella kaasuttimessa, joka estää kaasua avautumasta kokonaan. Pitäisi olla melko yksinkertainen poistaa.

      Uudemmisssa koneissa on tuli tämä imuläppä-homma takaisin."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1167
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      53
      758
    Aihe