Lapinkoira lapsiperheeseen?

Monen äippä :)

Olemme pitkään miettineet lapsiperheeseen sopivaa koira rotua ja eniten mieltyneet suomenlapinkoiraan. Olemme lukeneet, että rotu olisi lapsien kanssa hyvin toimeentuleva. Olisiko kertoa kokemuksia?

5

2157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Scarlet.

      Kyllä Suomen lapinkoira sopii oikein hyvin lapsi perheeseen. Itse olen kolmilapsisesta perheestä ja meille tuli lapinkoira kun olin 11, nuorin siskoni oli tuolloin kolmen vanha. Mitään ongelmia meillä ei ollut sen suhteen, että koira olisi satuttanut tai käyttäytynyt liian rajusti nuorimmaista kohtaan.

      Lapinkoira on myös kiltti ja nopea oppimaan. Lapinkoira myös kiintyy nopeasti ihmiseen ja meilläkin pentu seuraili meitä lapsia jo muutaman päivän päästä aivan joka paikkaan ja käyttäytyi jopa suojelevasti.
      Lapinkoira on lisäksi sen verran pieni rotukin, että äitini uskalsi laskea meidät koiran kanssa lenkille ihan itsekseen.

      Lapinkoira on oikeastaan sellainen melko helppo rotu siihen nähden, että se ei ole kovinkaan jääräpäinen. Meillä ei tarvinnut käydä oikeastaan minkäänlaisia tahtojen taistoja pennun kanssa vaan koira ikään kuin halusi tehdä mitä isäntä sanoo.

      Nyt meidän lappari on jo kymmenen vuotias ja edelleen erittäin seurallinen ja vireä koira.

      Suosittelen ehdottomasti lapinkoiraa lapsiperheeseen.

      • gdhgd

        Elikkä lapinkoira on erittäin mukava rotuna ja sopii hyvin lapsi perheeseen, mutta se kaipaa paljon toimintaa. Ainanki omani kaipaa:)Mutta pelkäksi ulkokoiraksi ei sovi, kaipaa liikaa ihmistä. Voin sanoa, että harrastus koirana aivan mahtava! Pelkkiä hyviä kokemuksia näistä veijareista.


    • Pikkis

      Aikuisellahan täytyy olla tietenkin se päävastuu, jos lapset ovat sen verran pieniä, etteivät pysty itsenäisesti huolehtimaan koirasta. Mutta varmaan olettekin ajatelleet asian jo tältäkin kannalta...

      Lapinkoiran turkkihan vaatii perusteellista harjaamista, varsinkin karvanlähdön aikaan, ja silloin ei mikään pikku sipaisu riitä. Muuten on iho-ongelmia edessä ja se ei ole kenellekään hauskaa...
      Luonteen puolesta sopii erittäin hyvin lapsiperheeseen, ja mihin tahansa perheeseen, missä riittää harrastajia ja puuhailijoita koiran kanssa... Lappari on toiminnallinen koirarotu!

    • Nimetön

      Meillä on lapparinarttu ja hyvin tulee toimeen lapsien kanssa,mutta kun meillä on allekouluikäinen poika joka on villi ja juoksee paljon ja kiusaa koiraa niin koira puree (siiis ei nyt oikein pure pure mutta ottaa kiinni kumminkin ja se sattuu jonkin verran) sen käsiä.Mutta kun poika on rauhallinen niin koira nauttii,mutta ei se enää kun se on jo yli 2 vuotias koira niin ei enää niin paljon käy kiinni.Kai se paimenvietti tässä ratkaisee :)

      • mamarus

        Meillä on vajaa kolmevuotias paimensukuinen lapinkoira ja kome lasta, joista nuorin vajaa 4. eillä on ollut aikaisemminkin koiria, joten lapset olivat niihin tottuneita. Heti pennusta alkaen koiralle opetettiin, ettei lapsia oteta kiinni tai jahdata tahi napata hampailla(kun juoksevat). myös lapsilla oli omat säännöt eli koiraa ei kiusata tai härnätä tai yllytetä. yhdessä leikkivät tänä päivänä hienosti ja koira tottelee lapsiakin hyvin. seuraa niitä kyllä vaikka maan ääriin..aivan ihana ja leikkisä ja miellyttämishaluinen rotu! Voin suositella!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3515
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      104
      2286
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      590
      2249
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2006
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1638
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1638
    7. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      72
      1590
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1481
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1436
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1391
    Aihe