IHMETTELEN.EIKÖ ÄITIÄ KUULUISI SANOA ÄIDIKSI,EIKÄ ETUNIMELLÄ?
ONKO LAPSI NIIN ETÄINEN ÄIDILLEEN?
TARKENPAAN KUN MUISTELEN,NIIN EN MUISTA TÄMÄN ÄIDIN HALINEEN KOSKAAN LASTAAN.JA NUKKUMAANKIN
ON PITÄNYT MENNÄ OMAAN SÄNKYYN JO PIENENÄ-KUN TULI UUSI UKKO SIIHEN MAKAAMAAN.
ONKO LAPSI NIIN ETÄINEN ÄIDILLEEN?
TARKENPAAN KUN MUISTELEN,NIIN EN MUISTA TÄMÄN ÄIDIN HALINEEN KOSKAAN LASTAAN.JA NUKKUMAANKIN
ON PITÄNYT MENNÄ OMAAN SÄNKYYN JO PIENENÄ-KUN TULI UUSI UKKO SIIHEN MAKAAMAAN.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että lapsi on kuullut muiden kutsuvan äitiään etunimellä, joten hän ottaa muista mallia. Jos sisaruksia ei ole, niin on varsin todennäköistä, että äitiä kutsutaan yleensä enemmän etunimellä kuin äidiksi. Kaikki äidit eivät välttämättä myöskään opeta lapselleen huonoa suomea puhumalla itsestää yksikön kolmannessa persoonassa "äiti auttaa kengät jalkaan", vaan puhuu ihan suomea "minä laitan kengät jalkaan".
Ei se sana ÄITI itsessään mitään ihmeellistä merkitse lapsille, vaan siihen liittyvä tunnelataus opitaan ajan kanssa. Se sama tunnelataus voi tulla vaikka äidin etunimeen.
Kyllä äiti varmaan lastaan halii, vaikka ei olisi sitä koskaan sinun nähtesi tehnytkään. Mekin halitaan pojan kanssa sata kertaa päivässä, nukuttiin samassa sängyssä 1,5 vuotta ja tissiteltiin 2v 8kk. Ja silti hän on viime aikoina tupannut kutsumaan minua etunimellä kun on kuullut muidenkin kutsuvan. Kaksi muuta lastani ovat aina kutsuneet äidiksi. Itse tosin en "tottele etunimeäni" hänelle, joten ohjaan kutsumaan äidiksi, mutta jos joku ei ohjaa, niin se ei tee hänestä huonoa äitiä tai pilaa äiti-lapsi-suhdetta.
Oma poikani kutsuu minua etunimellä esim silloin kun paikalla on muita jotka minua nimeltä puhuttelevat. Samoin silloin jos paikalla on monen lapsen monta äitiä. Etunimen käyttö on selvempää ja käytännöllisempää. Ja enkä kyllä pidä itseäni huonona tai etäisenä äitinä. Me halitaan monta kertaa päivässä ja suukotellaan. Samoin lapsi tulee syliin ja saattaa yllättäen tulla silittämään tukkaa ja sanoo rakastavansa. Keksimme nyös toisillemme hellittelynimiä halaillessa. Harvemmin tätä kuitenkaan tehdään vieraiden nähden vaan ne liittyvät helliin kiireettömiin hetkiin kotona kahdestaan.
"ON PITÄNYT MENNÄ OMAAN SÄNKYYN JO PIENENÄ-KUN TULI UUSI UKKO SIIHEN MAKAAMAAN."
Olenkohan minäkin huono äiti koska oma lapsi on nukkunut omassa sängyssään ihan vauvasta asti. Ei siksi että varaisen tilaa jollekkin ukolle vaan siksi että saan paremmin nukuttua ilman lapsen potkuja ja hampaiden narskuttelua.
Eihän tuo, että etunimellä äitiään kutsuu todista mitään.
Itse olen aina kutsunut isääni etunimellä ja vieläpä lempinimellä: Kake.
Kaikki puhuttelevat häntä sillä lailla.
Ja ihan läheinen on.
Kaksi lapsenlapsistani kutsuu minua etunimellä, kaksi taas kutsuu mummoksi.
Kaikkia olen hoitanut yhtä paljon, ja kaikki ovat läheisiä.
Lapseni ovat aina nukkuneet sängyissään, koska en itse pysty nukkumaan hyvin, jos pieni lapsi potkikselee unissaan vierelläni.
Eräässä tuttavaperheessä roolit ovat sekaisin. Poika nukkuu äitinsä vieressä ja isä on laitettu sohvalle makaamaan. Ei tuollainenkaan oikein ole.
Lapsi on ottanut auktoriteetti aseman isältään, ja äiti on liittoutunut poikansa kanssa isää vastaan.
Tämä poika kutsuu äitiään äidiksi, ja isä on koiran arvoinen.
Joten se, että on häädetty äidin sängystä, ei vielä todista hellyyden puutteesta.
että se kielii siitä, että perheessä on tapana käyttää kaikista etunimeä asemaan viittaavan nimen sijaan.
Opettelehan vähän netikettiä ennen kuin kirjoittelet näille palstoille. Isot kirjaimet tulkitaan huutamiseksi. Pilkun jälkeen tulee välilyönti. Mitä fiksumpaa kieltä käytät, sen vakavammin sinut otetaan. Nyt tekstisi näyttää lähinnä siltä kuin kiukutteleva 5-vuotias olisi vahingossa leikkinyt isin läppärillä.
Tässä aiheesta:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/internet/netiketti.html
tuliko nyt oikein,sillälailla alistuneesti?
1. Viestisi oli turha ja sisällötön.
2. Et edelleenkään osaa käyttää isoja kirjaimia ja välimerkkejä.
3. Netissä kaikki, minkä perusteella sinusta voi käsityksen muodostaa, on tekstiä: jos tekstisi on kuin ala-asteikäisen, kohdellaan sinua kuin ala-asteikäistä.
Tunnen perheen jossa vanhemmat halusivat lasten kutsuvan heitä etunimillä. Eivät he vanhempina ole kummempia kuin me jotka äidiksi haluamme lastemme kutsuvan. Tuohon pilkun viilaukseen on turha alkaa.