En tiedä olenko oikealla palstalla, mutta kokeillaan.
Kysymykseni kuuluu, että voiko toinen ihminen varastaa toiselta energiaa? Olen ollut tekemisissä ihmisen kanssa, joka vie energiaani, niin että kohina käy. Tai siltä se tuntuu. Kyseinen henkilö hakeutuu kosketukseen kanssani ja pyrkii aina pääsemään sydämeni kohdalle. Hänen omien sanojensa mukaan, hän saa minulta voimia ja energiaa.
Kysymykseni kuuluu, että voiko toinen ihminen varastaa toiselta energiaa? Olen ollut tekemisissä ihmisen kanssa, joka vie energiaani, niin että kohina käy. Tai siltä se tuntuu. Kyseinen henkilö hakeutuu kosketukseen kanssani ja pyrkii aina pääsemään sydämeni kohdalle. Hänen omien sanojensa mukaan, hän saa minulta voimia ja energiaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Energiaa voi vohkia, eli jollet tiedä miten energiavarkaudelta voi suojautua, tekemällä suojauksia, niin pysy erossa energiavarkaista.
Miten voi suojautua energiavarkaudelta? Kyseessä on ihminen, jonka kanssa joudun tulevaisuudessa olemaan päivittäin tekemisissä.
Tätä tekstiä käytetään jonkin verran henkisissä piireissä torjumaan negatiivisia energioita tms.
Kristusvalo, valkoinen valo suojaa ja varjele minua. Minä kutsun sinua Kristusvalo valkoinen valo. Anna Kristusvaloa päänpäälleni, eteeni, taakseni, sivuille vasemmalle ja oikealle.
Täytä minut valollasi joka virtaa keskussakrani kautta jalkojeni alle, täyttää minut valkoisella valolla ja suojaa minut valkoisella Kristusvalolla. Amen
Korkeamman Kristusvalon kirkkaus ja Jumalan läsnäolo valaiskoon sanojasi. Olkoon Kristussuoja ylläni, päälläni ja allani ja suojelkoon minua vääriltä sanomilta, Jeesuksen Kristuksen nimeen. Amen
Isä Jumala. Pyydän valonvoimien ja auttajien toimesta valoenergiasuojan kaikkea negatiivista energiaa vastaan, tässä nyt ja tulevaisuudessa. Amen
Kiitos. :)
löytyy tietoa myös täältä:
http://www.s8.createphpbb.com/mielenvoima/viewtopic.php?t=12&mforum=mielenvoima
öljykamina.
Talviaamuna oli vieraat saappaanjäljet lumessa tynnyrin vieressä. Oli varastanut energiaa hunsvotti-juoppo naapuri.
Siis voi varastaa.
Kukaan ei vie salaa mitään, mutta sala-kavalasti kylläkin.
Kun on anto-puolella alvariinsa, tuloksena on tyhjentyminen, sillä vaikka antamisesta iloa saakin, ei sekään ole kuin kuluttavaa yksi-puolisuutta, jos tilalle ei saa kuin lisää vaikkapa ainaisia kysymyksiä.
http://www.youtube.com/watch?v=6DKXGpMGY_o
Minun energiani on niin huonossa hapessa, että raatokärpäsetkin sylkee päälleni.
Ja kuiteskin ne haistavat kuulemma puhtaimman energian.
Mut venkoilemati - musta huolesi on kuitenkin ehkä enemmän salaliittoteorioiden piikkikamaa.
Ajatellaan, että mä tietämättäni eläisin oman elämän puutteessa varastamillani energioilla!
Apua. En osaa eläytyä "energiarosvon" mielenkuvaan.
"Kysymykseni kuuluu, että voiko toinen ihminen varastaa toiselta energiaa?"
Kyllä voi, mutta kannattaa huomioida että energiavaras voi toimia täysin tiedostamattomasti. Eli jos ihmisellä on energiavajausta, hän saattaa vohkia toisilta energiaa tietämättä itse tekevänsä niin. Varsinkin jos energiavaras ei ole perehtynyt rajatiedon asioihin, eikä siis osaa itse tankata itselleen energiaa, niin hän voi olla aikamoinen energiaimuri, vaikkei tietäisi noista energia-asioista mitään.
jos kertoisitte myös miten energiaa tankataan niin saatasko aikaseksi lisää harmoniaa ja energian antajia kuin ottajia....
on tässä:
Yksilö KOKEE toisen energiavarkaaksi, koska toinen on hänelle syystä tai toisesta vastenmielinen. Tietoisesti tai tiedostamatta. Kun ihminen JOUTUU olemaan tämän vastenmieliseksi kokemansa ihmisen läheisyydessä, tämä ristiriita kuluttaa häntä ja hän väsyy.
Koska hän ei itse ymmärrä tätä, hän alkaa syyllistää toista. Vaikka tosiasiassa hänen tulisi tarkastella omia ennakkoluulojaan ja suvaitsemattomuuttaan = ymmärtämättömyyttään.
Kun hän tämän ymmärtää, niin maailma pelastuu.
kukas lähtis kailottaan tätä vaikka lähi itään?
"jos kertoisitte myös miten energiaa tankataan niin saatasko aikaseksi lisää harmoniaa ja energian antajia kuin ottajia...."
Taitaa noita tapoja akkujen lataukseen olla paljonkin. Ihan luonnossa kävely antaa energiaa ja voihan varoiksi pyytää luonnonhenkiä vielä antamaan lisätankkausta.
Energiaa voi pyytää Jumalalta tai enkeleiltä ja miksei myös positiivisilta humanoideilta, kukin katsomuksensa mukaan.
Yksi tapa henkisiä harjoituksia harrastavilla, on avata päälakisakra ja pyytää Jumalalta energiaa avatun päälakisakran kautta. Niin ja tietysti suojaukset pyydetään ennen harjoitusta. Tätä päälakisakran kautta energisointia tuskin kannattaa lähteä kylmiltään kokeileen, vaan ensin on hyvä perehtyä henkisiin harjoituksiin.
Onhan täällä jo vaikka miten paljon hyviä neuvoja :)
Todellakin hlö tuskin itse ymmärtää mitä tekee. Jää sun tehtäväksi puolustaa itseäs.
Esitetyt metodit on varmasti kaikki vähintään kokeilemisen arvoisia. Itse lisäisin että mulla ainakin auttaa tosi paljon sellaset ihan "tavis"tason ajatukset, eli muistutan itseäni siitä että:
- Hlöllä ei ole mitään oikeutta viedä mun energiaa, vaan se on mun
- Mä en ole vastuussa hlöstä millään muotoa
- Mä en oo hlölle mitään velkaa eikä mun tarvitse hakea sen hyväksyntää
Näitä asioita kun kelailet hyväntuulisesti ja syvältä niin vaikutus voipi olla jokseenkin samankaltainen kuin edellä esitetyissä suojauksissa tms. Se on henkilökohtaista mikä toimii parhaiten.