IP-osoitteen selvitys?

Tämmöinen ongelma: Minulla on paikassa x tietokone, jota pystyn hallitsemaan etäkäyttöohjelmalla ADL-liittymän avulla. Voin myös kytkeä koneen käyttämän pistorasian jännitteettömäksi sähköpääkeskuksesta (ns. alykeskus, jossa on gprs-kännykkä pistorasioiden ohjausta varten).

Kun sammutan tietokoneen ja jännitteet pois huoneesta, ja esim. viikon kuluttua kytken sähköt päälle tietokoneeseen (biosista asetus siten, että kone käynnistyy, kun pistorasiaan tulee jännite), niin kuinka saan koneen uuden IP-osoitteen selville? ADSL-liittymässä kun ei ole kiinteä IP:tä.

4

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juzux
    • Binbin-daze
      • Latasin XP:lle Gateway:n IP-monitor-softan, mutta ohjelma (ja ilmeisesti muutkin vastaavat softat) taitaa vaatia ADSL-palveluntarjoajan sähköpostiosoitteiden käyttöönoton. Gatewayn softan help-tiedostossakin sähköpostiosoite on reteesti [email protected], mutta foorumilla todetaan että gmailinkaan osoitteet eivät toimi.

        Kyllä tuo DynDNS vaikuttaa järkevämmälle, mutta mihin tuon ohjelman toiminta perustuu? Pitääkö DynDNS ip-osoitteeni "käytösä", jotta osoite ei mene jakoon?


      • juhakorkeapudas
        keletana kirjoitti:

        Latasin XP:lle Gateway:n IP-monitor-softan, mutta ohjelma (ja ilmeisesti muutkin vastaavat softat) taitaa vaatia ADSL-palveluntarjoajan sähköpostiosoitteiden käyttöönoton. Gatewayn softan help-tiedostossakin sähköpostiosoite on reteesti [email protected], mutta foorumilla todetaan että gmailinkaan osoitteet eivät toimi.

        Kyllä tuo DynDNS vaikuttaa järkevämmälle, mutta mihin tuon ohjelman toiminta perustuu? Pitääkö DynDNS ip-osoitteeni "käytösä", jotta osoite ei mene jakoon?

        DynDNS palvelun toiminta perustuu siihen, että koneessasi oleva ohjelma lähettää palveluun tiedon aina kun koneen ip-osoite vaihtuu. Kun otat yhteyttä koneeseesi (esim. omakone.dyndns.org), dns-palvelu (http://fi.wikipedia.org/wiki/DNS) osaa ohjata yhteyden oikealle koneelle.

        Joissakin adsl-reitittimissä on valmiina toiminto näitä dynaamisia ip-palveluja varten, jolloin erillisen ohjelman käyttöä ei tarvita ja osoitteen päivitys toimii vaikkei tietokone ole päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4539
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      163
      3488
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      61
      2827
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      148
      2776
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2664
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1791
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1332
    Aihe