Pankkien primekorkojen

erot

Mielenkiintoista tarkastella eri pankkien primekorkojen hajontaa:

http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/

Primekorot ovat välillä 4,25 - 5,00 %.

Samasta linkistä näkyvät myös euriborkorot. Olen kuvitellut, että primet seuraavat jollakin viiveellä esimerkiksi 3 kk tai 12 kk euriboria lyhytaikaiset heilahtelut tasoittaen. Onko niin, että pankeilla, joilla on alhainen primekorko, on talletuskanta pääosin primekorkoon sidottuja ja lainakanta euriboriin sidottuja? Tällähän tehdään kunnon marginaalia. Esimerkkinä S-Pankki, jossa prime on 4,5 %, talletustilin korko 2,5 % ja tuottotilin korko enimmillään 4 %. Onko S-Pankilla enemmän euriboriin sidottuja lainoja kuin primeen sidottuja? Tällöinhän primen säilyttäminen alhaalla on edullista.

Oma tapauksensa ovat tietysti Glitnir ja SEB 4,25 % primeillaan.

1

691

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prime-korkojen vertailu ei kerro juuri mitään ellei samalla kerrota marginaalia, jonka pankki siitä vähentää tai siihen lisää eri tilanteissa. Siis esim. jokin pankki voi maksaa jollekin tilille korkoa Prime-4%, kun toinen pankki maksaa vastaavalle tilille Prime-2%.

      Alunperin prime-korko tarkoitti korkoa, jolla pankki antaa lainaa parhaille asiakkailleen. Siitä on käytännössä kuitenkin lipsuttu eikä nykyisin lainojen tai talletusten korkoja voi vertailla pelkän prime-koron perusteella, varsinkin kun monet niistä onkin sidottu euriboriin eikä primeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      79
      5385
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      126
      3867
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      41
      3616
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3294
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2828
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2349
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2121
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      202
      2045
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      437
      1695
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1598
    Aihe