ostatpa kuinka vaan herneenpalkoja,
ovat hyvin kalliita.
punnitse syötävä osa, tulee kilohinnaksi
50-100 €, minkälaisia ovatkin...mieti ?
mitä muuta syöt, joka maksaa 50 € kilo ?
pakastealtaasta saat 3-5 € kilohintaan
Herneiden hinta torilla,,,,,kallista tosi kallista
6
3183
Vastaukset
- Eri ruokaa
Jos pitää punnita esim. ravut ,mäti ,ankan rinta.
Monetkin valmiit jutskat esim. loimu lohi ,mut mitä välii jos rahaa on sitä pitää käyttää.
Herneet maksoi 2€/litra kun kesällä niitä muutaman litra ostin eikä menty konkkaan.- herneenpalot
kyllä sääliksi usein käy em. tyypit,
joilla rahaa on aina pikuasioihin,
mutta, loppu ostetaankin siten velaksi ja rahoituksella,
asutaan kerrostalokopeissa ja ajetaan jollain vanhalla kotterolla,
mutta ei paljon voi auttaa, se on se kotikasvatus. - Herneenpalko
herneenpalot kirjoitti:
kyllä sääliksi usein käy em. tyypit,
joilla rahaa on aina pikuasioihin,
mutta, loppu ostetaankin siten velaksi ja rahoituksella,
asutaan kerrostalokopeissa ja ajetaan jollain vanhalla kotterolla,
mutta ei paljon voi auttaa, se on se kotikasvatus.Hanki elämä !
Hautaanko meinaat rahas säästää ?
Toivottavasti sinulla ei ole lapsia.
Oma on talo ja auto ja m-pyörä uudet velkaa ei ole 100000€ ja pelkästään taloon ,mut meinattiin perheen kanssa elää ja nauttia elämästä eli rahaa on herneisiin jäätelöön yms. raha on tarkoitettu kiertämään ja mitä enemmän käytät suomalaisiin tuotteisiin ja palveluihin sitä enmmäm hyödytät suomalaisia.
Syömme erittäin hyvin ja käymme jopa muutamia kertoja vuodessa ulko syömässä ja vaimon kanssa tai "poikien" kanssa dogaamassakin.
Käytämme rahat aika hyvin mitä tulee... - rahat.
heidän joilla rahaa ei ole yllin kyllin,
ei kannata syödä koskaan ruokaa joka maksaa yli
20 € kilo,
minusta siinä ei ole mitään järkeä,
enkä tiedä mitään kallista ruokaa joka edes olisi yhtä terveellistä kuin normaaliruoka.
Jos syö mainitsemiasi kalliita ruokia, turha itkeä jos muut ajavat paremmilla autoilla tai asuvat paremmin,
toisilla on tullut säästäväinen/järkevä elämäntyyli äidinmaidosta ja osaavat olla taloudellisia aina ja kaikilla,
toisille säästäminen on hyvin tökkivää ja useimmiten taaksepäin katsoen on mennyt mönkään.
- pirusti.
Olen koko kesän kulkenut kojujen ohitse, missä myydään herneitä ja mansikoita. Voi että mieltä hivelee, kun olen seurannut myyjien anovia ilmeitä. Periaatteesta en osta näitä tuotteita, en ole niin tyhmä, että annan suostumuksellani ryöstää itseäni? Hinnat ovat vailla järkeä!
- voisi ostaa
Nyt ehkä herneiden hinnat kohtalaisia verrattuna siihen mikä hinta on kun tulevat aluksi myyntiin,tosiaankin kyllä kilohintaa tulee jos laittais puntariin.
Itse olen kanssa joskus miettinyt mikä on broilerin koipien todellinen hinta kun kilo on 2eur mutta suurin osa on sellaista että joutuu heittään roskiin(luut).
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle874285Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2103421Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473056Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle822776Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3832495- 1842173
- 411717
- 781625
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231428Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391422