Joo luit oikein kyllä he savat erota, mutta vain siinä tapauksessa että syynä on huoruus.
Vanhoillislestadiolaisuudessa on ijät ajat ymmärretty väärin tuo Matt:19.9.
Siinähän puhutaan yksinomaan ja vain niistä jotka eroavat muun syyn kuin huoruuden tähden; siis mies voi olla pahankurinen ja pahoinpitelee vaimoaan, se ei tääs ole syyy eroon eikä alkoholismikaan ei mikään jos ei huoruus ole mukana ole syy eroon.
Vanhoillislestadiolaisuudessa on ijät ajat ymmärretty väärin tuo Matt:19.9.
Siinähän puhutaan yksinomaan ja vain niistä jotka eroavat muun syyn kuin huoruuden tähden; siis mies voi olla pahankurinen ja pahoinpitelee vaimoaan, se ei tääs ole syyy eroon eikä alkoholismikaan ei mikään jos ei huoruus ole mukana ole syy eroon.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Taas tämä! Miksi mies, joka ei ole itse koskaan yhtynyt, huolehtii toisten eroamisesta?
Olisi yhtynyt, yhtyähhän voi vaaikka kirkkoon tai kirkontorniin jos niin haluaa;
Huolehdin toisten eroista koska kukaan muu ei niistä välitä huolehtia, Olen nähnyt sellaista joka olisi oikeuttanut eron, mutta kun seurakuntamme politiikka asian suhteen on läpimätä niin minkäs voit.
Mutta jos kerran avioero huoruuden tähden on sallittua uskovaiselle, miksei uudelleen avioituminenkin olisi?
Onhan huoruutta tehnyt puoliso rikkonut "yhden lihan" -sopimuksen ja petetty puolisi on silloin vapaa, eikö?
Siitä liitosta ja vapaat huolimaan tahoillaan.
Silloin kun ero tapahtuu huoruuden tähden niin Kummallakin on oikeus ottaa uusi aviopuoliso.
Huoruuden tähden saa erota ja sydämen kovuuden tähden, vaikkei huorintekoa olisi tapahtunutkaan.
Mooseskin antoi luvan erokirjaan sydämen kovuuden tähden.
Kuka nyt väkivaltaisessa tai kovassa avioliitossa jaksaisi, johan siinä voi mielenterveyskin mennä.
Uudelleen ei ole Raamatun mukaan mielestäni lupa avioitua , ennekuin puoliso on kuollut.
että tuo on totta; jos on huoruuden tähden jättänyt jonkun , niin sitten voi avioitua uudelleen.
Ankaralta tuomio vaikuttaa huorintekijöille, kun heitä ei saisi kukaan ottaa.!
Oli enen Jeesuksen aikaa mutta Jeesus kiristi ehtoja ja näin tämä juttu eneni, eikä Kuolema ole ainoa syy eroon huoruuskin riittää.
Mutta väkivalta sekään ei oikeuta eroon . ja kaikki jotkaa eroavat tai ovat eronneet HUORUUDESTA johtuen saavan mennä uuteen avioliittoon. MOLEMMAT:
uudelleen Matt 19; siellähän sanotaan huoruuden tähden hylätystä, että joka hänet nai niin myös hän tekee huorin. Ts ottaa tahallaan itselleen osallisuuden ed syntiin.
Sinulla ei ole vaimoa. Runkkaatko useinkin?
Erotaan, kielletään usko, mennään naimisiin uuden ihastuksen kanssa. Vihkimisen toimitta ei vl-pappi. Miksi? Siksi, että vl-pappi ei vihi eronneita. Eron se kyllä allekirjoittaa.
Sitten RY:lle pyytämään synnit anteeksi.
"Jeesuksen nimessä ja veressä on synnit anteeksi".
Yksinkertaista.
Ja toimii. On aivan sama, onko hylännyt tai tullut hylätyksi.
Ihan itke, sillä erohan on mahtava asia niille joissa se tarvitaan.
Uskon kieltäminen ei ole erosta vaan synnistä johtuvaa eikä eroa saa noin vain ainakaan Jumalan edessä. Mikähän VL-pappeja riivaa ettei ne voi vihkiä eronnutta eihän se heidän synti ole jos vihkiikin sellaisen jolla ei ole etes eroa lupa ottaa.
Ja mikä eroitus eron antamisella on Hänenhän tulisi myös ottaa selvä että miksi tämä ero haetaan, ja sitten vasta kirjoitaa eropaperit. Hänhän antaa eron sellAISILLEKKIN JOILLA EI OLE OIKEUTTA EROTA JA EI VIHI NIITÄ JOITA VOISI VIHKIÄ.. EN YMMMÄRRÄ PAPPEJA EN.
kirjoittelet: EI PAPPI MITÄÄN EROKIRJOJA KIRJOITTELE!
Liikaa tuon aloituksen tekijän aloituksesta ja vähän lisäsin puita pesään,, OK pyydän anteeksi jos se loukkasi jotakin.
Ei kannata toisaalta vääristellä asioita.
Näin on eronneet vl-perheet. Uusnaiminen on mahdollista, mutta "kierällä tavalla" ja tas on Jumalan terve.
UUsnaiminen ei ole mitää kierää vaan aivan rehellinen kauppa kahden välillä..
Ja mitä Jumalan Terveestä tahdoit sanoa..
senhän pitäisi olla evakes
Sitten juuru EVAKES eikä vaan vakes!
Raamattu antaa selvästi luvan erota huorintekijästä ja netissä "diagnosoidusta" narsistista.
Erotahhan saa muttei narsistisella periaatteella.
Eroon on vain yksi syy ja se on huoruus: