Noble people

Ansioistaan aateloidusta tulee Sir ja vaimostaan Lady, mutta miten menee silloin kun arvonimen saa nainen, josta tulee Dame; miksi kutsutaan silloin puolisoa - onko hänkin Sir ?
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Dame is the female equivalent of address to Sir for a British knighthood.

Äänestä

as Mr.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mercan kirjoitti:

Ansioistaan aateloidusta tulee Sir ja vaimostaan Lady, mutta miten menee silloin kun arvonimen saa nainen, josta tulee Dame; miksi kutsutaan silloin puolisoa - onko hänkin Sir ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu