Olen menossa parin päivän päästä koeajaan
Sebring 2.7LE -01 mallia.Millainen ko. auto on?
Hyviä ja huonoja puolia olisi mukava tietää.
kiitoksia kommenteista.
Sebring 2.7LE -01 mallia.Millainen ko. auto on?
Hyviä ja huonoja puolia olisi mukava tietää.
kiitoksia kommenteista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
riippuu yksilöstä ja tuntuuko hyvältä omaan käteen. Ainakaan meillä ei ole 160tkm ajetussa vaihdettu muuta kuin normaaleja kuluvia osia (jarrulevyt, jarrupalat,raidetangon päät) Katso että laatikon huollot on tehty ajallaan ja laatikkoon vaihdettu aina moparin omat öljyt. Ruostetta pitäisi löytyä konepellin etu ja sivusaumoista ja samoin takaluukunkannen takalasinpuoleisesta saumasta.
Jenkiksi vähän liian eurooppalaisen oloinen, mutta muuten kelpo peli. Tuo 2,7 vie kyllä perheautoksi ihan riittävän ripeästi eteenpäin. (urheiluautot on erikseen)
...itse olen ajellut 50 000 km muilla kuin moparin öljyillä ja mitään ongelmia ei ole ollut. Kunhan laatu on ATF4 (ATF3 ei valmisteta enää) ja muistaa vaihtaa öljyt ajallaan.
Itselläni on ollut kaksi vuosimallit 04 ja 05 ja olen ollut autoihin oikein tyytyväinen. Mukava, riittävän isot tilat perheelle eikä vikoja.
Jos väkisin haluaa jotain negatiivista etsiä niin jonkin verran mielestäni liian suuri bensankulutus.
Noissa oli eri koneet, toisessa 2,0 ja toisessa 2,4 mutta kulutus oli jotakuinkin samaa luokkaa. Maantiellä pääsi juuri alle 9 mutta kaupungissa meni 12-13.
kaasujalassa.Itsellä -04 2,7 L maantiellä pääsee alle 7 l kun ajaa varovasti keskikulutus n. 8.5. Saa menemään paljonkin riippuu ajotyylistä ja kuormasta .Kaupunki kulutusta ei mitattu.
katsot nuo alle 7 litran kulutukset ajotietokoneestako. Laskemalla tankkauksista on -01 2,7 mennyt 10 litraan keskikulutuksena tuollaisessa seka-ajossa ja enimmäkseen 9km työmatkaa ajettaessa. Menee noin 8 litraan matka-ajossa.Pari kertaa ollut kulutus 12 litraa, kun ollut pitkiä pakkaskausia. Eikä paljon vaikuta kuormaus. Eihän siihen saa edes mahtumaan niin paljon tavaraa mukaan, että paljon haittaisi menoa.
sekä tankkauksilla,että tietokoneella.Mutta jos 7 l:aan pääsee pitää ajaa todella pintakaasulla ja korkeintaan sataa.Normaali ajossa varmaan n. 7-8 l luulisin.Ei ole kokemusta kuin parin kk:n ajalta.
toinen kulussa eka2001 ei ongelmia 143000km
ei autoa ostettaessa bensan kulutuksella ole juurikaan merkitystä. kaikki muu ratkaisee. ajomukavuus ehkä kaikkein tärkein. sitte luotettavuus, tilat, ulkonäkö. kaikenkaikkinen toimivuus. ne on tärkeimmät.
sebring on iso lotja ja jos sellasta kokoa haluaa, kannattaa tsekata NISSAN MAXIMA -merkkiset autot. ne maksaa nykyään suhteellisen vähän. ja varmasti ovat laadukkaita.
eikun vertailemaan.
ole valitettavasti lotjaa lähelläkään. Onpi keskikokoinen perheauto (olisko mitat jotain 4,8pitkä 1,8 levee ja 1500kg,en nyt jaksa etsiä tarkempaa tietoa) , jopa sisätiloiltaan pieni sellainen.
Toki jos haluaa hyvän japsin niin tuo Maxima 3.0 koneella onpi varmaan hyvä vaihtoehto tai sitten Camry samoin 3.0 koneella. Kumpaakaan en ole koeajanut tai edes istunut, mutta eivät varmaankaan hassumpia (eipä ainakaan erotu taviksista).