eli jos selkäydintesti on negatiivinen, voiko olla täysin varma että kyseessä ei ole ms-tauti.. itsellä se testi oli puhdas mutta jotenkin en osaa luottaa kun toista ei ole tehty..
magneettikuvaus pakollinen???
pelokas.....
4943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Likvor näyte (IgG) oli minulla koholla jo monta vuotta ennen kuin tauti varsinaisesti antoi kunnon oireet joista ei voinut erehtyä. Joten sen perusteella, maallikkona, sanoisin että voit luottaa saamaasi testitulokseen.
Mikäli pääset mri-kuvauksiin mene niihin, sillä kuvilla saattaa selvitä monta asiaa. On olemassa monia sairauksia joissa on samanlaiset oireet kuin ms-taudissa.
http://www.terveysportti.fi/pls/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=nak01477
Jokin syyhän siihen on, että sinulta otettiin likvor, jotain syytä siis haetaan oireillesi?
jos epäillään MS niin magneettikuvaus on pakollinen, punktiolla suljetaan vain borrelioosi pois. olen kyllä kuullut monasti että mg kuvat ovat epäonnistuneet ettei plakkeja näy ja seuraavalla kerralla näkyy (jos seuraavaa mg kertaa tulee) ja myös toisinpäin.. että plakkeja on näkynyt ja hupsista keikkaa seuraavalla niitä ei näykkään.
ps. plakit eivät häviä itsestään. ne syntyvät vuosien saatossa ja ovat ns. arpia tulehduksista.
ei diagnosoitu mitään.Mulla on paljon ms oireita.Tää sairas väsymys on pahin.MULLA on otettu mri ja siinä oli plakkeja 15.Mutta sanoivat vaan ,että näitä löytyy jokaisen päästä...enmg oli ok.vaikka on lihakset ettei meinaa pystyssä pysyä.Samaten ala raajat ja takamus on alkanut surkastua.Rintakehä on niin ettei henkeä tahdo saada.liikua voi vähän n.1km ja sen jälkeen yrjöttää ja iskee väsymys niinkuin ois juossu maratonin.Nyt on kauhee väsymys ja toi rintakehä kipeänä..en tiedä onko ranka vai lihas ..mutta vaikee on olla.Tää väsy on kyllä kauheeta.
Minulla on sinulle tasan yksi ja vastaus ja muita ei ole olemassakaan.
Vaihda neurologia.