Tämän aamun WL:ssä oli oikein etusivulla, että säästöt purevat terveydenhoidossa! Mainittiin miten paljon kaikkea on karsittu. Itse muutin jo talvella pois Varkaudesta, kun en saanut mitään terveyspalveluja (en tarvinnut päivystystä). Kyllä minä ainakin luen noita tilastoja niin, että jos kustannukset terveydenhoidossa on korkeat, niin sillä paikkakunnalla on paljon paremmat terveyspalvelut. Vihjeenä päättäjille voin kertoa, että ajakaa koko sairaala ja terveyskeskus, sosiaalitoimi jne. alas. Säästätte vielä enemmän. Mitäpä te välitätte siitä, jos ihmisiä kuolee hoidon puutteessa, selvää säästöähän se on!
Vääränlaista
kehuskelua!
111223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä ajavat pikkuhiljaa koko sairaalatoiminnan alas. Ei Varkauteen jää kuin perusterveydenhoito palvelut. Muuttovirta Varkaudesta pois kiihtyy taas, ihan kuin 90-luvun lopulla, sama ilmiö monestakin syystä. Taipale leirintäalue on menetetty, kuka kuvittelee matkailijoiden/karavaanareiden Varkauteen jäävän? Surullisena voin vierestä seurata entisen kotikaupunkini kehitystä, käyn kuitenkin useamman kerran vuodessa siellä, sattuneesta syystä.
Monessa polvessa caravaanareita.MUTTA,totta on että emmesaa kohta kuin ensiapua jos sitäkään.Hyvinvoipa sairaala ajettiin jostainsyystä alas.Olen mielestäni saanut kohtalaista palvelua.Siitä olen huolissani kun kaksi koepalan ottoa on vielä ottamatta.Olleet jo kauan,ei ole ollut aikaa kellään lääkärillä ottaa.
mitä muuta kun paskaa täysin turha lehti on kirjottanut viime vuosien aikana? lopetin läpyskän tilaamisen viisi vuotta sitten,sille rahalle on järkevämpää käyttöä!
Ei tuohon uutiseen WL ole syypää. Se kirjoittaa vain mitä päättäjät antavat tietoa. Ainakin tässä tapauksessa.
Vinkkinä vain, että netistä kannattaa googlettaa selvitys VASsin toiminnasta. En linkitä sitä tähän ettei viestiäni poistettaisi. Kertoo hyvinkin seikkaperäisesti miksi ja miten tähän tilanteeseen on ajauduttu sairaalan osalta. Myöskin saa "vihiä" sairaalan työskentelyilmapiiristä aina lääkäreitä myöten.
Selvityksen on tehnyt puolueeton taho ja siinä on asiantuntijoita yms.
mistä näitä paskanpuhujia riittää? aina vaan joku muuttaa pois ,vaikka ei muuta mihinkään,valehdellaan silmät ja korvat täyteen,aika säälittäviä reppanoita.
koittakaa te siellä Varkaudessa vain pysyä terveenä! Kohta ette pääse edes päivystykseen, teidän täytyy mennä Kuopioon. Mutta eikös tässä jokin aika sitten ollut lehdessä, että Varkaus on Pohjois-Savon rikkain paikka? Joten menkääpä kaikki sitten yksityisille. Minulla ei ollut varaa asua Varkaudessa, nyt pääsen jopa hammaslääkäriin, jonoa ei ollut. Aika annettiin jo heti. Joskin se on vasta syksyllä, mutta ei tarvinnut jäädä mihinkään jonoon! Varkaus-rikkaiden kaupunki! Köyhillä ei ole varaa asua Varkaudessa! Siinäpä Varkauden motto!
kusiaivo,samanlaisia paskapäitä tänne sivuille kirjoittaa joka päivä,terveisiä perseeseen.
ei voi muuta sanoa!
on mahdotonta käsittää, että täältä oikeasti muuttaa ihmisiä pois. Asia on helppo tarkistaa tilastoista, mutta eihän se mene kaaliin, helpompi on kiroilla ja olla oikein kunnolla tyhmä.
Joo, itseänikin on huolettanut Varkauden kaupungin terveydenhuollon tila. Tässä taannoin 1-1,5 vuotta sitten sain kovan kuumeen ja kaiken päälle kovan oksennustaudin. Noh, soitin sitten Varkauden sairaalaan, että "pääsisikö teille lääkäriin" niin vanhempi Rouvashenkilö puhelimen toisessa päässä tuumasi "no tuleppas tänne odottamaan, kyllä me kaikki ennen klo 22 tulleet palvellaan". Enpä lähtenyt, sillä kello oli tyyliin 15-15.30, pääsin samana iltana toiselle paikkakunnalle yksityiseen lääkäriin, eikä tarvinnut kysellä, että "miksi en pääse lääkäriin" koska tiesin pääseväni lääkäriin samankokokoisella, mutta huomattavasti vireämmällä paikkakunnalla.
Toinen asia, mikä silmääni tässä kesäloman aikana on pistänyt on se, ettei lomakaupungissani (Pohjois-Savoalaisessa samankokoisessa) haeta suinkaan esim. Keskiviikko-iltana siinä suhteessa edes opiskeluaikaan kaljaa ja siidereitä, kuin vastaavaa tapahtuu Varkaudessa. Se on minusta aika hävettävää.
Toisaalta edellä mainittuun asiaan en löydä muuta syytä kuin sen, että Varkaudessa yksinkertaisesti on itseänikin ruvennut toden teolla ottamaan päähän se, kun kaikki menee päin honkia/p:tä, kun vastaavissa asioissa omassa entisessä kotikaupungissani asiat sentään suorastaan kukoistavat, kuin puutarhan ruususet. Kotikaupunkini sentään osaa kehittyä vuosi vuodelta viihtyisämmäksi, lenkkireittejä kehitellään ja niistä pidetään huolta, leirintäalue on virikkeineen vahvassa kasvun aallossa tapahtumineen (Oliko Varkauden leirintä-alueella sen olemassa olonsa aikana virikkeellisiä yleisötapahtumia, tuskimpa), paikallinen teollisuus kukoistaa (mien käy Varkauden Stora Enson).
Sekin on silmiin pistävää, että Varkaudessa sellaiset niin sanotusti "hunompi osaiset" oikein näyttävät sen ulospäin että "näin sitä tupelletaan" kun taas kotikaupungissani tapahtuu niin, että vaikka näytettäisiin siltä em. "huonompi osaiselta", em. ihmiset silti antavat ymmärtää, ettei heidän nilkoilleen/varpailleen ole syytä astua.
Toisaalta voitaisiin kysyä myös, miksi esim. paikallinen Osuuskauppamme Peeässä ei juurikaan panosta Varkauteen? Se nyt on hyvin pientä, että Emotion tulee Varkauteen, positiivista siinä on se, että se lyö laudalta pois kaikki ylikalliit Varkautelaiset kosmetiikkakauppiaat. Toisaalta on myös hyvin harmillista, että Varkaudessa paikallisella em. osuuskaupalla on osuuskauppansa toimialueen pienin Prisma, positiivisena asiana en näe siinä muuta kuin sen kuulemani mukaisen väitteen, että sen liikevaihto kuulemma kasvaa vuosi vuodelta. Positiivista myös Varkautta ajatellen on se, että Kun Varkautelaiset ovat maksaneet (puhun siis Peeässän jäsenistä ja siihen keskittävistä) tähän asti Peeässän kalleinta polttoaineen hintaa (lähtöhinnaltaan) on heille nyt ja myös kohta itse sinne palatessani suotu merkittävästi edullisempi polttoaineen hinta, kuin mitä esimerkiksi asteella Kuopio-Iisalmi-Kajaani (huomioikaamme, että Kajaani ei ole enää oman osuuskauppamme toimialuetta).