Älkää opiskelko biologiaa

Töitä ei ole

Suomessa ylikoulutetaan ihmisiä naurettavuuksiin asti. Tohtoreita tuotetaan liikaa, samoin maistereita, vaikka kysyntää ei ole. Tällä hetkellä perinteisten humanististen alojen lisäksi ongelmia on erityisesti biotieteissä.

Kuvittelevatko päättäjät, että on jotenkin armeliasta ja kilttiä antaa ihmisille koulutuspaikkoja enemmän kuin alalla on töitä? Tai kuvittelevatko he, että työttömien tai oman alansa ulkopuolelle työllistyneiden maistereiden massaan kohdistuva paine pusertaa joukosta yrittäjiä, jotka luovat niin paljon lisää työpaikkoja, että yhtälö kannattaa? Aikuisten oikeesti olisi kaikille osapuolille parempi jäädä ilman unelmiensa opiskelupaikkaa 19-vuotiaana kuin jäädä ilman sopivaa työtä opintojen jälkeen 25-vuotiaana. Aika moni työllistymisen kanssa kamppaileva humanisti tai biologi toivoo nyt, että heitä olisi nuorena estetty valitsemasta väärin.

Massakoulutuksesta kärsivät kaiken lisäksi myös ne oikeasti lahjakkaat huiput, jotka joutuvat kaapimaan oppinsa massaluennoilta ja kirjatenteistä, ja jäävät siinä väistämättä jälkeen todellista huippuopetusta saavista vertaisistaan maailmalla. Lorvivien massojen keskellä ei myöskään synny intellektuellia kilvoittelua ja kannustavaa ilmapiiriä. Ja valmistumisen jälkeen parhaatkin tutkijanalut joutuvat kamppailemaan apurahoista massojen kanssa.

Joku täällä jo ihmettelikin, minne ihmeeseen biotieteiden tohtorimassat aiotaan tunkea. Samaa olen miettinyt jo pitkään, lähinnä siksi että kysymys liipaa lähempää kuin haluaisinkaan. Ulkomaille on lähdettävä, ja en tiedä onko sieltä enää paluuta, elleivät tutkimusmäärärahat räjähdä samaan malliin kuin tutkijoiden määrä.

4

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fil.yo

      Olet saanut ilmeisesti innoituksesi tästä Hesarin jutusta ja sen synnyttämästä keskustelusta (http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Akateemisen työuralla alkutaival tärkeä/1135238406732).

      On todellakin harmi, että koulutusmäärät eivät vastaa olemassa olevia työpaikkoja. Toisaalta voidaan kysyä myös sitä, mitä koulutusohjelmassa voitaisiin muuttaa, jotta sen tuottamat tutkinnot vastaisivat paremmin työelämää. Voidaan puhua myös oppilaanohjauksesta. Akateeminen vapaus antaa kyllä vapauden opiskella "kaikkea kivaa ja mielenkiintoista", mutta ennemmin kannattaisi kiinnittää huomiota tutkintoon kokonaisuutena, siis laatuun.

      Olen itse lähtenyt opiskelemaan jo lukiossa haaveilemaani alaa, ensin tosin kävin AMK:ssa kauppiksen puolen ja olen tehnyt viitisen vuotta niitä hommia. Uuden alan opiskelu arveluttaa hetkittäin näitä akateemista työllistymistä koskevia juttuja lukiessa, mutta toisaalta olen tyytyväinen, että lähdin opiskelemaan alaa vasta nyt. Työvuoteni ovat antaneet jonkinlaista kuvaa työmarkkinoista ja tarkoitukseni onkin koota sellainen tutkinto, jolla tulen työllistymään. Tähän suunnitelmaan liittyvät myös pyrkiminen oman alan kesätöihin/osa-aikatöihin, toimeksiannon hankkiminen graduun ja työharjoittelu ihan täällä Suomessa. Mieli toki tekisi ulkomaille, mutta sitäkin herkkua on kokeiltu jo edellisessä tutkinnossa.

      Mikäli tämä resepti ei toimi, voin aina tehdä nykyisen alani töitä.

    • on nähty

      Itse opiskelin kemiaa, ja hyvin on työpaikkoja löytynyt. Bilogikaverini ulkomailla tutkimushommissa sai puolet vähemmän palkkaa kuin kemistit ja fyysikot. Ja kilpailu on allalla kovaa.

      • liika on liikaa

        Nappiin menee. Oon itse ulkomailla 1,5 * palkalla Suomeen verrattuna ja tuskin enää palaan. Täällä osaamisella pärjää hyvin, mutta Suomessa PhD on vaan haitaksi. Tässä firmassa on 15 PhDtä hommissa ja vastaavan kokoisessa Suomessa 2 kpl. Et näin...


    • sulla ei ole

      töitä vaikka olet julistautunut huipuksi?!

      Kyllä mun biologi tuttavat on kaikki ihan ok töissä. Ei mitään rikkaita, mutta ei kai sitä nyt kukaan odota jos biologiaa opiskelee. Ja itseasiassa tuli mieleen että työkaverin tytär opiskelee biologiaa toista vuotta, ja on jo nyt oman alan töissä. Ettei sattuis olemaan niin että joskus on vikaa työn hakijassa eikä alassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe