yritin tätä neuvolassa kysyä mutta terveydenhoitaja vain mulkoili minua ja sanoi mmmm...
eli mitä tehdä kun pienokainen tissiä imiessä huutaa ja parkuu? osa imetän eli anna myös korviketta, kun ajattelin että omaa maitoa ei ole tarpeeksi ja että siksi se huutaa. täysimetin melkein kuukauden (vauva 1 1/2 kk). kun pullosta syö ni ei mitään syö tyytyväisenä loppuun asti.
joskus rintani ovat pakahtumaisillaan maidosta ja kun yritän syöttää syö ensin vähän aikaa ja sitten alkaa huuto-imeminen-huuto-imeminen niin kauan kun luovutan ja menen lämmittämääm maitoa sille. mitä tehdä?
vauva muuten tosi tyytyväinen ja iloinen ei paljoo itke paitsi kun anna tissiä...onko maitoni jotenkin huonoa vai missä vika?
eli mitä tehdä kun pienokainen tissiä imiessä huutaa ja parkuu? osa imetän eli anna myös korviketta, kun ajattelin että omaa maitoa ei ole tarpeeksi ja että siksi se huutaa. täysimetin melkein kuukauden (vauva 1 1/2 kk). kun pullosta syö ni ei mitään syö tyytyväisenä loppuun asti.
joskus rintani ovat pakahtumaisillaan maidosta ja kun yritän syöttää syö ensin vähän aikaa ja sitten alkaa huuto-imeminen-huuto-imeminen niin kauan kun luovutan ja menen lämmittämääm maitoa sille. mitä tehdä?
vauva muuten tosi tyytyväinen ja iloinen ei paljoo itke paitsi kun anna tissiä...onko maitoni jotenkin huonoa vai missä vika?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ootkos koittanut lypsää pulloon. anna koittaa sitä omaa maitoa pullosta. sulla voi olla sellaset nännit ettei vauvva saa niistä kiinni. ittellä on matalat nännit eikä vauva saa kunnolla otetta, niinpä käytän rintakumia eikä oo mitään ongelmaa. ilman kumia yrittää ottaa kiinni mutta ei saa ja kääntää pään ja huutaa.
Neuvolasta pitäis saada lainalle rintapumpun. ainakin täälä päin saa. että koitappa kysäästä neuvolasta sellasta. aiva senkin takia on hyvä lypsää jos sun rinnat on tosi täynnä, seki voi olla yks syy miksi ei huoli kikkiä, että sun rinnat on niin täynnä.
Naperolle tulee niin kuuma, että saattaa siksi huutaa. Makuulla imettäessä voit olla vähän kauemmpana niin ei ahdista vauvaa.
Meillä mennään täysimetyksellä, mutta tuo tissille itkeminen ja huutaminen alkoi meillä siitä kun muutaman päivän käytin rintakumia kun oli niin kipeät rinnat. Nyt sitkeästi vaan antanu tissiä ilman kumia ja aina itkun kohdalla vaihtanu tissiä tai röyhtäyttäny.
Se voi olla että sulla pieni on tottunu siihen pulloon kun sieltä kuitenkin tulee pienemmällä vaivalla. Tuota menoa kun aina korviketta annat sulta vähenee maidon tulokin kun ei oo tarvetta sille.
kiitos vastauksista koitanpa lypsää pulloon, mutta kun se on niin kamalan hidasta mutta kyllä se kannattaa...rintamaito paras maito...
Mulla taas tuli mieleen kun sanoit että joskus rinnat pakahtumaisillaan täynnä maitoa kun rupeat imettämään, että oikein täydestä rinnasta vauvan on huonompi saada otetta. Yksi yleinen syy tuohon imee-huutaa juttuun voi olla maidon suihkuaminen tissistä jolloin vauva ei kerkeä niellä vaan hermostuu.
Oletko käynyt imetystuki-sivustolla? sieltä voisi löytyä apua.
Vielä lisäyksenä edelliseen että mikäli mielestäsi ongelma voisi olla liian täydet ja/tai suihkuavat tissit niin siihen yksi keino on lypsää ennen imetystä rintoja vähän tyhjemmiksi. Tuohon suihkuamiseen voisi kuulemma myös auttaa imettäminen useamman kerran peräkkäin samasta rinnasta. Mutta tosiaan tuolta imetystuki-sivustolta voi löytyä hyviä vinkkejä vaikka onkin aika "fanaattisen" oloinen sivusto imetyksen puolestapuhujana.
Tämä nyt luultavasti ei ole teidän ongelman syy, mutta kerronpa kuitenkin. Vauvamme (nyt jo 15 nuorukainen) itki usein rinnalla. Söi huonosti, kiemurrellen ja lopulta huusi. Neljä kuukautta jaksoin ja sitten annoin periksi pullolle.
Syy selvisi noin puolivuotiaana. Lapsella oli nivustyrä, joka pullistui kivuliaasti ponnistuksen yhteydessä. Rinnalta syödessään hän joutui tekemään enemmän "töitä" kuin pullosta imiessä. Tyrä pullistui ja aiheutti kivun ja itkun.
Tyrä leikattiin (tai tyrät, sillä vaiva oli molemmilla puolilla). Itkuisesta vauvasta tuli leppoisa ilopilleri.
Täällä vaavi tekee just samoin ja oon pähkäillyt että on pakko johtuu siitä, että maitoo usein tulee liian vuolaasti ja väliin selvästi alkaa siksi myös yskiä ja kulautella maitoa. Hermostuu kun ei ehdi niellä. Varsinkin loppuillasta ongelma pahenee, aamupäivisin ei oikeestaan vaivaa ollenkaan. Aion kokeilla tuota lypsämistä iltasyöttöjen lähestyessä.