Avioehto 45vee sitten

Neuvokaa ihmeessä ! ! !

Onko 45v sitten tehty ae voimassa iankaikkisesti?
A-ehtopaperi allekirjoitettiin kirkon sakastissa eteeni juuri ennen vihkimistä. Sen mukaan minulla ei ole oikeutta vaimoni tuleviin perintöihin.

Tapauksessani olen ollut omaisuutemme kartuttaja ainoana työssäolleena. Vaimoni on taas ikänsä ollut kotirouvana. Meillä on yhteinen asunto ja kesähuvila.

Vaimo on saanut joku vuosi sitten suuren perinnön vanhemmiltaan. Hän muutti heti perintöosakkeeseensa pois luotani.Emme ole eronneet mutta asumme erillään. Käytännössä kylläkin olemme omilla teillämme.

Myimme suuren YHTEISEN asuntomme, annoin siitä myyntihinnasta vaimolle PUOLET ja ostin omalla puoliosuudellani itselleni OMIIN nimiini pienen omistusasunnon.

Omistamme vielä kesähuvilan, jossa käymme vuorottelusysteemillä eri aikoina. Sen jaosta emme pääse yksimielisyyteen koska kumpikaan ei halua siitä luopua!
En pysty maksamaan (eli huvilan myyntihinnasta puolet hänelle) häntä ulos huvilastamme mutta hän pystyy maksamaan minut siitä ulos. Ja se merkitsisi avioeroa.

Joudunko avioerotapauksessa puolittamaan koko nyt minulla olevan omaisuuteni arvon, josta toinen puoli menisi hänelle?
Joudunko vielä maksamaan OMASTA omistusasunnostani PUOLET vaimolle, vaikka se on rahoitettu sillä aikoja sitten myydyn isomman, yhteisen asuntomme puoliosuudella? Siitä kaupastahan vaimoni sai jo oman puoliskonsa silkkana rahana.

NIIN. Miten on. Onko tämä ae-paperi iankaikkisesti voimassa? Voiko vaimo käyttää tätä perintöään pelkästään omiin tarkoituksiinsa?

2

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laki on Laki

      Onko teidän yhteisen asunnon myynnistä dokumenttia?
      Onko vaimollesi maksamastasi puoliosuudesta dokumenttia?
      Todennäköisesti näin iso tapahtuma on käyty pankin tiskillä. Jos dokumenttia ei kotoa löydy, pankin arkistoista ne on saatavilla.
      Niillä Sinun pitäisi pystyä todistamaan, että vaimosi on jo saanut kaupasta osuutensa. Täten hänellä ei ole oikeutta nykyiseen asuntoosi. Voidaan myös katsoa, että senaikainen puoliosuuden arvo otetaan jollain muulla tapaa huomioon. Muuhun omaisuuteesi hänen osuutensa on tasan puolet. Sinulle todennäköisesti jää kokonaan oma omistusasuntosi ja muusta omaisuudestasi vaimosi saa puolet.
      Vaimosi ei-perittyyn omaisuuteen sinulla on puolioikeus. Jos hän ei pysty osoittamaan jotakin osiota perityksi vanhemmiltaan niin sellaiseen sinulla on oikeus.
      Kaikki yhteinen omaisuus pankkitileineen kaikkineen lasketaan yhteen ja jaetaan kahdella.

      Avioehdon alaisiin ei sinulla ole oikeutta. Avioehto on voimassa eliniän.

      Jos vaimosi maksaa sinut "ulos" huvilastanne, mikä tarkoittaa sitä, että saat rahana puolet sen tämänhetkisestä arvosta. Silloin se siirtyy kokonaan vaimosi omistukseen.

    • Ammattilainen tietää...

      Mitäs allekirjoitit! En minä ainakaan enään siinä tilanteessa olisi. Hieman tuntuu oudolta jos ei asiaa oltu otettu aikaisemmin esille.
      Olisi oik.mukaista jos vaimosi huomaisi sinuakin käyttäessään perintöään. Olethan sentään ollut hänen elättäjänsä ja omaisuutenne kartuttaja. Vain onko vaimosi ollut `tossun` alla ja ehkä pikkurahoissa, jota hän nyt kostaa.
      Surkeata asiassa on myös se, että yhden huvilan takia roikutaan `yhdessä` eikä osata erota. Vuorottelusysteemi on hieman kyseenalainen ja stressaa mieltä.
      Luulisin näin maalaisjärjellä ajatellen, että saat pitää asuntosi, eikä vaimollasi ole siihen oikeutta kajota. Suosittelisin kuitenkin ottamaan yhteyttä asiassa avioeroihin erikoistuneeseen lakimieheen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2134
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1955
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1507
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1484
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1290
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1164
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1159
    Aihe