valjaat, päivänkulku

Yritin tässä tänään saada kissa neitiäni valjaisiin mutta kovasti vierasti ajatusta! Kannattaako aina olla valjaat tai riittääkö pelkkä panta? Millä tavalla olette totuttaneet kissanne valjaisiin?

mitä mieltä olette, yksi kissa vaiko kaksi kissaa? olen päivätyössä 8h päivässä ja tuntuu että kissalla olisi tylsää pitäisikö sille hankkia kaveri?
5292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

omat kissat silleen et pistin valjaat ja sitten leikittelin niitä etteivät enää huomanneet tai häiriintyneet valjaista sen enempää :) ja toimi :)
3 kissaa olen tähän mennessä opettanu ja vielä on "kuopus" jäljellä :) kannattaa siis opetella sillä menetelmällä et aina jotain hauskaa tapahtuu kun kissa näkee valjaat! :)

Äänestä
  • Itelleni siis jää 4 kisua. kyllä se kissa tulee toimeen yksinään mutta aina seura piristää ketä tahansa. parillinen luku paremi kuin pariton olen huomannut. hehe kissat ovat kai niinku lapset 2 leikkii keskenään hyvin ja jos on kolmas niin yks jää aina ulkopuolelle, niin ainakin tuntuu.
    mut joka tapauksessa oma on päätöksesi hankitko toisen kissan vai et =)

    Äänestä

  • Laitoin neitdille nyt kaulapannan aluksi ja kieltämättä häiriintyy aika paljon siitä tällä hetkellä... juoksee ympäri asuntoa ja "yrittää ottaa kiinni sitä" kai tämä tästä rauhoittuu!?? :D
    Kuinka tuikalle muuten pitäisi laittaa tuo kaulapanta ettei kurista eikä pääse karkuun?

    Äänestä

  • ymsymsyms kirjoitti:

    Laitoin neitdille nyt kaulapannan aluksi ja kieltämättä häiriintyy aika paljon siitä tällä hetkellä... juoksee ympäri asuntoa ja "yrittää ottaa kiinni sitä" kai tämä tästä rauhoittuu!?? :D
    Kuinka tuikalle muuten pitäisi laittaa tuo kaulapanta ettei kurista eikä pääse karkuun?

    Piti vastata jo aiemmin mutta unohtui :( Kaulapanta on ulkoilutuksessa aika epävarma. Kissa osaa rimpuilla vaikka miten päin ja saattaa tulla kaulapannasta läpi tosi nopeasti. Vaikka kissa vaikuttaisi tottuneen pantaan sisällä, niin se saattaa saada paniikkikohtauksen ulos päästessä ja sit mennään kissa edellä, omistaja perässä.

    Suosittelen siis valjaita kunhan lopulta pääset kissan kanssa ulos käymään. Voithan harjoituksen vuoksi ensin pitää kaulapantaa ennen valjaiden laittoa. Kissaa voi yrittää leikittää tai suunnata sen huomio johonkin muuhun, jotta se alussa "unohtaisi" pannan olemassa olon.

    Muista aina ennen uloslähtöä tarkistaa, että se metallilenkki valjaissa johon kiinnität flexin tai taluttimen, että se on kunnossa eikä valjaiden nahka/kangas ole hapertunut tai repeillyt metallin kohdalta. Yksi kissoistani pääsi karkuun kun valjaat katkesivat metallilenkin kohdalta, kissa saatiin kylläkin kiinni vähän ajan kuluttua.

    Äänestä

Itse olen tehnyt niin että pistän vain valjaat kissan päälle sisätiloissa ja annan niiden totutella niihin. Vasta kun kissa liikkuu normaalisti valjaat päällä sisällä vien sen ulos. Mutta onpa noitakin tapauksia jotka eivät valjaista mitään välitä ja ulkonakinovat hyvin rohkeita. Eli kissan käyttäytymisen mukaan.

Kaksi kissaa on aina parempi kuin yksi niin niillä on yleensä paljon seuraa toisistaan. Lisäksi kannattaa järjestää virikkeellinen ympäristö, esim. kiipeilypuita ja leluja. Ja vaikka kissoja on kaksi kaipaavat ne silti sinunkin huomiotasi ja aktivointiasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ymsymsyms kirjoitti:

Yritin tässä tänään saada kissa neitiäni valjaisiin mutta kovasti vierasti ajatusta! Kannattaako aina olla valjaat tai riittääkö pelkkä panta? Millä tavalla olette totuttaneet kissanne valjaisiin?

mitä mieltä olette, yksi kissa vaiko kaksi kissaa? olen päivätyössä 8h päivässä ja tuntuu että kissalla olisi tylsää pitäisikö sille hankkia kaveri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu