niin lupasiat 11,60 tunti saan enemmän kun kerään pulloja ja käyn yösydämmellä varkaissa
ja pimeät yöy ovat minun puolellani.
Tehkööt muut kummitehtaan ntyöt en mie ainakaan.
ja pimeät yöy ovat minun puolellani.
Tehkööt muut kummitehtaan ntyöt en mie ainakaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
siirtysivät seuraavaan kaupunkiin,ei kiinnosta
Kaikille niille, joita ei työ kiinnosta.
Vituttaa lukea tuollaista valituspaskaa kaupungissa, jossa ei töitä ole.
ei paljon jää kulutukseen,mielummin olen avustusten varassa ja katson kun toiset tekee ne halvat työt ruokkivat porvaria.
En nyt omasta kokemuksesta puhu, mutta toteanpahan vaan, että monikohan näistä "liian pieni palkka"-tyypeistä sitten riemastuisi siitä 3000 euron kk palkasta, jos vastuu olisi mitä johtaja tasolla on (toimitusjohtajilla mm. en siis puhu nyt kunnnallispoliitikoista ja muista uunoista), vapaa-ajat menisi puhelimessa puhumiseen, seminaareihin ja edustushommiin ja perhe-elämä olisi siksi mitä on.
Kyllä työstä pitää saada arvonsa mukaista palkkaa. Jos ei ole koulustusta eikä halua/ ole kykyä ottaa vastuuta, niin palkka sitten sen mukaan. Niin se vaan menee. Jos haluaa tasatuloa kaikille, niin tervemenoa Pohjois- Koreaan.
Tässä ollaan oltu hoiva-alalla kohta 30 vuotta, eikä palkka ole paljon tuota parempi, koulutuksista huolimatta. Lieksassa ovat asunnot melko halpoja, verrattuna näihin etelän hintoihin, ja tällä pienellä palkalla on sentään täältä kalliimmalta seudulta pystynyt talonkin hankkimaan. Kova karenssi vaan tuollaisille työstä kieltäytyjille, joilla ei haluakaan itsensensä elättämiseen ja elämässä eteenpäin menemiseen.
tuo osoittaa vain sen että ihminen arvostaa omaa työtään eikä ole orjuuteen valmis.
Jos siivoan ja minulle maksetaan siitä 8,euroa tunti,,niin työnantajani laskuttaa minusta 24 Alv. ja minä sen työn teen niin ei kukaan tuollaisela sopimuksella ala siivoamaan ei ei.
palkka, jolla menisit töihin? Monet tekevät pienemällä palkalla tänäpäivänä töitä ja on aivan lakien ja TESsien mukaan. Mietippä esim. siivojia, myyjiä jne. Heillä lähtöpalkka on tällähetkellä esim. kaupassa 9,04 €/tunti ja uransa huipullakin 10,31 €/tunti.
ylös ja tekemään eväät,keittämään kahvit termuspulloon.
Vaatteetkin kuluvat,siis kengät ja polkypörä
niin ei minua kiinnosta tuommoinen palkka jos
avustusten ja työnteon välinen erotus on kk.180 euroa,mieti nyt itsekkin mikä kannattaa voinhan tehdä vaikka 1-3,päivää kk.dessa pimeetä tyätä
jos haluan niin kyllä pärjään hienosti.
Minä kerää pulloja ja aika mukavasti niitä saa mähkön laitamilta jossa on juoppoja heittävät pulloja olen saannut jo 200 euroa työmarkkinatuen lisäksi sillä saa kaljat leipäkannikan ostettua
Jos saisin tommosen (11,60) tuntipalkan niin lähtisin vinkuen töihin (täytyypä kysyä - vieläköhän ne ottas tämmösen 50 v. äijän?).
Onko ihan oikeesti noin iso palkka?
Siitähän jää jo säästöönkin monta sataa kuukaudessa, eikä tarvii edes pihtailla. Kunhan elelee asiallisesti.
alle kympin jää ja reilusti,suurinpiirtein n.8€/h
kun oot ressukka noin vähhään tyytyväinen,etköön kysele jotta saisko vielä vähä pienempee palakkoo tai tekisin vaekka ilimasella,hahhahhahhaaaa
yli 20 .v töissä perhepäivähoitajana kuukausipalkka tuntipalkaksi muutettuna 8e tunti tällähetkellä aiemmin pienempi Tässä työn vaativuus ja vastuu palkka suhta.Eletty on jotenkin
on tuommonen niin eipä enempää voi vaatiakaan.