Mulle tehtiin vajaa vuosi sitten inseminaatio, josta tulin raskaaksi. Raskaus olikin kohdun ulkopuolinen raskaus ja menetin tämän seurauksena toisen munatorveni. Nyt pitäisi jatkaa hoitoja mutta mietin vaihtoehtojani. Uskallanko koettaa enää inseminaatiota, toimenpide onnistui kohdallani eli tulin raskaaksi, mutta pelkään taas seurauksia. Entä jos tuleekin taas kohdun ulkopuolinen raskaus ja menetän ainokaisen munatorveni. Mietinkin nyt ivf hoitoa. Kaiken järjen mukaan siinähän siirretään alkio, joten sen ei vissiin pitäis enää lähteä harhailemaan munatorveen? Onko kellään kokemuksia tämmöisestä eli epäonnistunut inssi jossa menettänyt munatorven, mutta tullut kuitenkin raskaaksi jollain hoidolla?
Inssi vai koeputkihedelmöitys
*mietteliäs*
5656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
voi tulla kohdunulkopuolinen raskaus! Tämä oli uutta minulle, mutta sellaista itselläni epäiltiin kun ivf:stä alkaneen raskauden alkuviikkoina oli tosi kovat kivut alavatsalla sivussa. Kuulemma se alkio voi vaeltaa kohdusta munatorveen. Onneks mulla kuitenkin oli ihan kohdunsisäinen raskaus kyseessä.
Plussasin toisen IVF:n tuoresiirrosta, mutta raskaus oli kohdun ulkopuolinen. Täysin mahdollista on siis myös tämä! Kyllä se alkio voi aivan hyvin harhailla munatorveen ja kiinnittyä siellä.
Toisaalta munatorvien puuttuminen ei vaikuta mitenkään IVF:n tekoon. Eli vaikka molemmat munatorvet puuttuisivat, voidaan IVF-hoitoja silti tehdä.
kiitoksia vastauksistanne. Eli sama riski kummassakin hoidossa kohdun ulkopuoliseen raskauteen. Inseminaation onnistumisprosentti on varmaan nyt laskenut, koska munasolulla on vain yksi reitti tulla, joten ehkä ivf:llä olisi paremmat edellytykset onnistua.
tuli semmoinen mieleen, ett onkohan kukaan onnistunut tulemaan inseminaatiosta raskaaksi, jos on vain yksi munatorvi? tietääkö kukaan?
Ei raskaaksi tuleminen saa olla elämän ainut päämäärä oman terveyden kustannuksella. Jos noin kovasti haluat lasta, mene adoptiojonoon. Hoidot ovat tehtailua nykyisessä liikakansoittuneessa maailmassa. Emme voi miettiä vain Suomen näkökulmasta. Elämä voi olla rikasta ilman omaa lastakin; ei se raskaus ja synnytys mitään pelasta.