chihu vs venäjäntoy

kyselijät

hei,

Olemme harkinneet poikaystäväni kanssa jo monta vuotta ottaa pienen lenkkikaverin kerrostalo kaksioomme. Olemme harkinneet ja lukeneet paljon näistä kyseisistä roduista, mutta mitä eroa näillä käytännössä on (chihuahua ja venäjäntoy)?

Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!

6

4747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyselijät

      Ja jostain luin, että venäjäntoy rodun uroksilla ja nartuilla on hyvin erinlaiset luonteet. Mitähän tämä tarkoittaa?

    • apua :)

      No ainakin venäjäntoy on isompi, hyvä agility koira, uskollinen, oppivainen ja tietenkin tosi iso ego. chihu on taas hyvä näyttely koira :)(tietenki koirien käyttäytyminen on hyvin yksilöllistä niinkuin varmaan tiedätkin.):) toivottavasti tästä oli edes pikkasen apu ja onnea uuden perheenjäsenen metsästämisessä!!!. :)

    • näistä

      Chihuahua on pienempi, mutta venäjantoy on olemukseltaan joksikin sirompi tapaus. Pienestä koostaan huolimatta chihu on 'suuri' koira, eli hyvin itsevarma ja rohkea, näin ollen hyvä vahtikoira.
      Venäjäntoy on terrieri, joten voisi olettaa sen olevan vähän ärhäkämpi tapaus kuin chihu. Venäjäntoylla on myös joksikin kimeämpi haukku kuin chihulla.

      Se urosten ja narttujen välinen käyttäytyminen toylla tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että ne eroavat käytökseltään toisistaan. Usein menee niin että narttu on 'helpompi' tapaus kuin uros, joskaan en kyseisestä rodusta ole niin varma. Eli jos kyseiseen rotuun päätyy chihun sijaa ja on ensimmäinen koira, voisin suositella narttua.

      Käsitykseni mukaan ainakin chihut tarvitsevat ja nauttivat paljosta liikunnasta, joten jos lenkkikaveria pienestä koirasta halajaa, lienee chihu parempi vaihtoehto.

      • kasvattaja

        Siis toyllahan pitkäkarvainen versio on pehmeämpi kuin lyhytkarvainen ja uros on yleensä helpompi kuin luihu narttu, eli helpoin toyista lienee pitkäkarvainen uros...

        Toy on liikunnallinen koira ja muuttuu terrieristä terroristiksi ilman aktivointia ja kunnon tapakasvatusta eli edellinen kirjoittaja ei siis tainnut tietää toysta yhtään mitään vaan veikkaili :o)


    • sissi

      painaa 1,9 kg, ja on ihan "normaalikokoinen" toitsu. Naapurissa asustelevat kaksi chihua ovat molemmat paljon kookkompia, tukevampia ja painavampia, joskin hieman matalampia.

      Toitsuilla on aivan mahtava luonne, eli on samalla sohvaperunaa, "mammanmussukkaa, mutta lenkkeilykin on mukavaa, jos ilmat vaan mukavat, pakkanen ja sade eivät yhtään innosta (tosin eivät kai meitä omistajiaankaan:)). Kovasti meillä jutellaan, löytyy paljon erilaisia "sanoja", ääniä.
      Itsepäinen on, mutta helppo napata kainaloon, kun ei esim suostu ulkona kävelemään millään tiettyyn suuntaan; )Oppii helposti uusia asioita.

      Aivan upea koira, suosittelen !

      t. entinen ison koiran omistaja

      • kisu_73

        Eipä juuri ole eroa meidän chihuun tuo sinun kuvauksesi venäjäntoysta :)
        Eli aika samanlaisia ovat :)
        Olemme menossa perjantaina katsomaan venäjäntoyta, jos vaikka meidän chihu saisi leikki kaverin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1568
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1064
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      980
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      914
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      855
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe