Applen tuotteissa eniten haavoittuvuuksia

Linuxer.

4

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuuden tolvana

      Microsoft on edelleen ykkönen julkisissa haavoittuvuuksissa (eli niissä joihin löytyy aukkoa hyödyntävää koodia). Windowshan on täysin suljettua koodia joten ei ole mikään ihme että haavoittuvuuksia on helpompi löytää avoimen koodin ohjelmista joita Macin mukanakin tulee runsaasti.

      • aukkojen määrässä

        Applen tuotteista paljastui 3,2 prosenttia kaikista löydetyistä haavoittuvuuksista tänä vuonna.

        Toisena listalla oli avoimeen lähdekoodiin perustuva sisällönhallintajärjestelmä Joomla 2,7 prosentilla.

        Microsoft tippui listan kolmoseksi 2,5 prosentin osuudella.


    • mitä haittaa noista on koitunut ja kenelle. Haavoittuvuus sinänsähän on vielä yhtä tyhjän kanssa, merkitystä on vain sillä mitä siitä on käytännössä seurannut.

      Oma kokemukseni viittaa siihen että Applen tuotteissa ei olisi lainkaan haavoittuvuuksia, vaikka tietysti tiedän että niitä on useita, kuten ohjelmistoissa aina tulee olemaan.

    • pointti..

      Linux-käyttäjien en odottaisi paljoa huutelevan, koska OS X:n mukana tulee iso läjä perus Linux-distrostakin löytyviä softia (Apache, Cups, Perl, Samba, jne).

      Näiden em. tuotteiden aukot on ainakin joissakin tutkimuksissa laskettu "Applen aukoiksi"..luulisin että tässäkin, koska oleellinen osa OS X:ää ne onkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3140
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2435
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1976
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1530
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1500
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1415
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      927
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      922
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      856
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      789
    Aihe