Miten opettaa kissaa?

Omistan kolme yli vuoden ikäistä kissaa. Ne ovat kaikinpuolin ihania, ihmisrakkaita ja siistejä. Ihmettelen vain, että miksi uroskissa on niin äänekäs (vaikka on leikattu). Öisin alkaa aina sama show, korviasärkevä mouruaminen joka sitten herättää meidätkin aamuyöstä. Olisi mukava nukkua kerrankin hyvin heräämättä.

Olemme yrittäneet sulkea meidän makuuhuoneen oven, jottei kissat pääsisi sinne riehumaan. Noh, eihän siitä tule mitään kun älykkäinä kisuina avaavat aina oven auki. Olen yrittänyt kieltää, mutta se ei toimi. Kissat ovat omapäisiä, eikä niitä voi kouluttaa kuin koiraa vai voiko?
6966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laita kissa kuljetuskoppiin yöksi ja vie saunaosastoon.Pojan kissa hiljenee kuljetuskopassa ja meidän pelkästään saunaosastossa vapaana joka muutenkin on tottunut ottaa lämpöa lauteella ilman löylyä.

Äänestä

Voin hyvin kuvitella tunteesi. Ennen kollikissan leikkausta sekin piti melkoista mouruamista, mutta lopetti melko pian leikkaamisen jälkeen. Mullakin on 2 aikuista kissaa. Siistejä, ihmisrakkaita ja tulevat toimeen toistensa kanssa. Mutta sitten kun ois ihmisten aika mennä nukkumaan, niin nämä kaverit alkaa sen ravaamisen. Pienen asunnon äärimmäisestä nurkasta toiseen... Tosi rasittavaa. Koita siinä sitten nukkua. Ovien sulkeminen ei meillä auta, koska nämä ei sentään availe ovia itse, mutta raapivat niitä kynsillään niin kauan, että ovi aukeaa, ts. joku nousee sängystä avaamaan sen. Se jos mikä on ikävä tapa herätä, keskellä yötäkin. WC:n oven sentään osaavat avata ilman raapimisia, että pääsevät vadille.
Tuntuu että ns. kouluttaminen ei auta, tai sitten en tee sitä oikein. Toinen kissa on varsinkin semmonen, että pienikin 'kutsuntapainen' tai söpö ääni tms juttu saa sen tulemaan syliin. Hellyyttä se on vailla, tietenkin. Ja sitten kun se pomppaa syliin niin hetken päästä alkaa 'lutkuttamaan' hännänpäätänsä... Eli aikoinaan ko. kissa on erotettu emostaan ihan liian aikaisin. Ja tiedoksi vaan, (ennenkuin alatte mua haukkumaan) että kissa ei ole tullut mulle pentuna, vaan ollut siinä välissä toisella omistajalla.

Äänestä

Voi hyvä ihme teidän kanssanne! Miksi pidätte kissoja, jos niistä on teille vaivaa?!

Äänestä
  • Onnea, jos omistat kissan jota ei tarvitse opettaa! Siksihän niitä yritetään opettaa tavoille, että keskinäinen vuorovaikutus kissan ja ihmisen välillä olisi mahdollisimman "antoisa".. Että parhaassa tapauksessa kaikilla on kivaa!
    Rakastan kissoja yli kaiken, mutta en halua, että ruokalautasellani istuu kissa..!

    Äänestä

tv:n ohjelmassa tuli tietoa kissasta mieheltä,joka asiantuntija 30v kissojen parissa:kun joku ihminen ei tykkää kissoista,kissa haukottelee hänelle,eli haluaa saada ihmisen lientymään,samoin kissa voi hypätä sellaisen ihmisen syliin.Ja kun kissa hieroo ihmisen jalkaa vasten itseään,on kissa silloin valinnut sinut omakseen.ja kun tulet töistä kotiin,kissa juttelee sinulle pitkiäkin aikoja omalla kielellään.Yleensä kissa merkkaa sohvan,jolla se on nukkunut,se tekee sen tassuillaan,raapii merkit sohvan reunaan etukäpälän 3lla kynnellä,niistä lähtee sen omat hajut eli se ei tahallaan raavi sohvaa!

Äänestä

Kissa naukuu yöllä todennäköisesti jos se kaipaa seuraa. Mitä muut kissat tekevät? Minulla on ns. sylikissa joka viihtyy kyllä siskonsa kanssa, mutta jos minä olen vaikkapa toiletissa ja narttu nukkuu, niin johan on mOOOOUUUruaminen ajankohtaista.

Kissa oppii kyllä vaikka mitä ja helposti. Olethan nähnyt sirkuskissoja? Itsellä puhtaan ja hyvän ruoan ystävänä oli tärkeää, että kissat eivät vaella pöydällä. Pentuna aina pöydälle kavuttuaan otin alas ja sanoin: "Pois pöydältä" 3 viikkoa ja eivät edes yrittäneet pöydälle vaikka ei olisi edes keittiönpöytä.

Jos haluat, että miukumaukut nukkuvat yöt ja ovat hiljaa, on sinun totutettava ne nukkumaan samaan aikaan kuin sinä.

Yksi keino, en tiedä onko paras tai järkevin, on, että poistat makuuhuoneestanne kaiken leikkikelpoisen. Sitten otatte kissat nukkumaan mennessä samaan huoneeseen ja ovi kiinni.

Viikon päästä pitäisi sujua jo ihan OK. ovet avoinna.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kisujenystävä kirjoitti:

Omistan kolme yli vuoden ikäistä kissaa. Ne ovat kaikinpuolin ihania, ihmisrakkaita ja siistejä. Ihmettelen vain, että miksi uroskissa on niin äänekäs (vaikka on leikattu). Öisin alkaa aina sama show, korviasärkevä mouruaminen joka sitten herättää meidätkin aamuyöstä. Olisi mukava nukkua kerrankin hyvin heräämättä.

Olemme yrittäneet sulkea meidän makuuhuoneen oven, jottei kissat pääsisi sinne riehumaan. Noh, eihän siitä tule mitään kun älykkäinä kisuina avaavat aina oven auki. Olen yrittänyt kieltää, mutta se ei toimi. Kissat ovat omapäisiä, eikä niitä voi kouluttaa kuin koiraa vai voiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu