Amilo Li 1718 ja Li 1818

Onko noissa samanlaiset levyohjaimet, ts. sopiiko sama SATA-ajuri molempiin koneisiin? Pitäis nimittäin kehitellä modifioitu XP-levy koska sitä ei tuolle mallille ole olemassakaan kun tuo kone 1718 on ehta Vista-kone mutta se pitäisi downgradata XP:ksi koska Vista on suolesta (enkä jaksa alkaa perustelemaan, asiasta käyty tuhannet ellei kymmenet tuhannet tappelut tuolla sodat-osiolla).
3596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on piirisarja lähes identtinen, joten samat sata-ajurit toiminevat kummassakin läppärissä.

Muuten, onko tuo läppäri varmasti sellainen johon ei pääse asentamaan Windows XP:tä(eli homma tyssää asennuksen alkuvaiheeseen), jos ei ole integroitu sata-ajurit asennusrompulle tai valmiina levykkeellä ulkoisessa levykeasemassa?

Meinaan vaan, että monissa uusissa läppäreissä voi laittaa biosista disabled-tilaan "native sata support" kohdan, jolloin win xp asentuu ilman sata-ajurien kyselyä. Itse olen asentanut kahteen acer aspire-läppäriin win xp:n ihan "heittämällä" eli ilman mitään biosin säätelyä ja tavallisella win XP-rompulla, jossa integroitu SP2. Jälkeenpäin olen asentanut nvidia-ajuripaketin jossa on myös sata-ajurit.

Äänestä
  • Ei ole oma kone vaan kaverin enkä oo sitä vielä nähnyt mutta lupasin auttaa häntä tekemällä sellasen asennuslevyn että saisi XP:n asennettua. En siis tiedä onko sen biosissa mahdollisuus valita tuo native sata support pois, siksi paras tehdä sata-ajureilla oleva romppu, tietenkin mukaan täytyy heittää muutakin tuon koneen ajuria. Joissa muuten olikin aikamoinen etsiminen kun FSC ei virallisesti tue tuossa mallissa XP:tä vaan siinä on siis ollut Vista.

    Äänestä

Minulla on Amilo pa 1510, Windows XP toimii ja ajurit löytää netistä, elää turhaan, nättö rikki mutta kuva ajautuu ulos VGA kaapelia pitkin. Vois ehkä myydä 200€ , käyttöjärjestelmä väärrenetty =(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko samanlaiset ohjaimet? kirjoitti:

Onko noissa samanlaiset levyohjaimet, ts. sopiiko sama SATA-ajuri molempiin koneisiin? Pitäis nimittäin kehitellä modifioitu XP-levy koska sitä ei tuolle mallille ole olemassakaan kun tuo kone 1718 on ehta Vista-kone mutta se pitäisi downgradata XP:ksi koska Vista on suolesta (enkä jaksa alkaa perustelemaan, asiasta käyty tuhannet ellei kymmenet tuhannet tappelut tuolla sodat-osiolla).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu