Matkatoimistot varoittavat voimakkaista merivirroista ja täälläkin ollut mainintaa siitä!! Suunnittelemme matkaa PDG:iin mutta onko 4-vuotiaan mahdotonta uida meressä siellä? Vai onko ranta loivasti syvenevä, lapsiystävällinen siis? Suositteletteko paikkaa lapsiperheellisille?
Uiminen meressä
8
1779
Vastaukset
- Sara10
voi turvallisesti polskutella "altaissa" joita riutat rantaveteen muodostavat ja puhdasta hiekkarantaa riittää kirmailuun ja hiekkalinnojen rakenteluun silmänkantamattomiin. Virtaukset ovat tosin voimakkaita, mutta myös aikuiset voivat tämän huomioon ottaen nauttia uimareissuista lämpöisessä vedessä. Nähtävää on runsaasti: Maracaipe jagandapurjehduksineen merihevosia katsastamaan, jeeppisafaria laiskiaisia ihailemaan jnpp.
PDG on kaunis,turvallinen ja lapsiystävällinen matkakohde, ruoka on maittavaa, ihmiset hymyleviä, avuliaita ja ystävällisiä. Englanninkielellä pärjää riittävästi, portugalin sanakirja käyttökelpoinen mukana. Boa viagem! - uida
Oltiin lasten kanssa BDG:ssä ja aallokko oli aikas kovaa hotellien edustalla, joten täytyi pitää melkein kiinni pinempää ja vähän isompaakin (5 ja7 vuotiaat) kun meressä käytiin. Muuten aivan ihana paikka ja hotellin allasalue todella hyvä. Meressä käytiin välillä pulahtamassa ja sitten taas altaille. Suosittelen kohdetta enemmän kuin Thaimaata.
- sinne matkaava
saitte ajan menemään siten, että lapset jaksoivat istua? Lensittekö Finnairin Boeing 757:lla? Onko ehdotuksia mitä kannattaa ottaa mukaan?
Onko kylässä mahdollisuutta polkupyörien vuokraukseen?
- Sara10
lapsille ja miksei lapsenmielisillekin muodostuu kaupungin edustalla olevalle rantaosuudelle ja siitä jonkin matkaa Maracaipeen päin!!
- keskustelun aloittaja
joten tämä ehkä ratkaisee suuntaammeko sinne päin talvella. Lapsillemme on tosi tärkeää juuri uimaan pääseminen mereen!!
Onko kyseisessä paikassa minkälaiset hinnat? Minkä hintainen on esim perus ruoka-annos? Entä paljonko maksaa juomat, limsa olut tms? - Sara10
keskustelun aloittaja kirjoitti:
joten tämä ehkä ratkaisee suuntaammeko sinne päin talvella. Lapsillemme on tosi tärkeää juuri uimaan pääseminen mereen!!
Onko kyseisessä paikassa minkälaiset hinnat? Minkä hintainen on esim perus ruoka-annos? Entä paljonko maksaa juomat, limsa olut tms?on Suomeen ja tarjonnan laatuun nähden varsin edullinen. Hedelmä- ja tuoremehuvalikoima on runsas. Paikalliset juomat kuten Caipirinhan cachacha, olut ja limpparit ovat huokeita. Rannalla halkaistu kookospähkinä, Aqua de Coco pitää janon loitolla.
Keskustan ruokaravintoloita: Tio Dada tirisevine grilliruokineen, Albatrozin pizzat (banaani ja palmunverso jänniä), Peixe na Telha rannan lähellä (Hawaian shrimps) ja keskustan tuntuman mainio pihvipaikka Domingos. Kiloravintola on käynnin väärtti, kunhan välttää majoneesipohjaisia. - ''^^**
Onko ne kahluualtaat siinä kylän vieressä olevalla rannalla? Ollaan ehkä menossa Capitanio de Porto nimiseen hotelliin,josta 3 km kylään? Onko niitä altaita siinä lähellä vai joutuuko menemään jollakin aina sinne? Onko kokemuksia vesipuistosta jonne on PDG:stä n. 70 km matka? Onko lapsille muuta mukavaa??
- Sara10
''^^** kirjoitti:
Onko ne kahluualtaat siinä kylän vieressä olevalla rannalla? Ollaan ehkä menossa Capitanio de Porto nimiseen hotelliin,josta 3 km kylään? Onko niitä altaita siinä lähellä vai joutuuko menemään jollakin aina sinne? Onko kokemuksia vesipuistosta jonne on PDG:stä n. 70 km matka? Onko lapsille muuta mukavaa??
muodostuu kylän edustalla olevalle rannalle ja siitä siis Maracaipelle päin, jonne voi tehdä buggylla reissun jokivarteen ja siitä jagandalla merihevosia ihmettelemään. Buggy on muutenkin edullinen ja kätevä tapa liikkua, mutta jalkaisinkin on kylä ja ranta hyvin "otettavissa haltuun"!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821279Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021068Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611020Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12979Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103953Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ156944Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68856Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119771- 77705
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121704