Asuuko Satakunnassa poikkeuksellisen äveriästä väkeä, kun olette äänestäneet valtaan mm. Juhantalon ja Holmlundin?
Mikä noissa henkilöissä viehättää satakuntalaisia vai onko kysymys vain tyhmyydestä äänestäjäkunnan keskuudessa?
Mikä noissa henkilöissä viehättää satakuntalaisia vai onko kysymys vain tyhmyydestä äänestäjäkunnan keskuudessa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ne, ketkä äänet laskevat myös voittavat.
Näissäkin vaaleissa omat "piiritoimikunnat" kukoistavat....... Ehdokkaana sun ei tarvi olla kuin jeesjees niille "satraapeille" (virkamiehille) jotka sua pyytävät lähtemään panemaan ittes likoon. (Paino sanalla panemaan)
Satakuntalaiset ovat juuttuneet puoluekantaansa riippumatta puolueen tavoitteista. Äänestäjät eivät osaa vaihtaa puoluetta.
Mainitsemistasi Juhantalo on ollut päältään laho jo ennen EUta ja on edelleen. Holmlund pääsi isänsä "paikalliskuuluisuuden" ansiosta, nuoret äänestäjät valitsivat Katajan jne. Useimmat äänestäjät valitsevat ulkoisella viestinnällä, eivät tietotaidolla.
Eduskunnan ulkopuoliset pienpuolueet eivät saa tiedottaa esim. Satakunnan päivittäis- ja viikkolehdissä, joten äänestäjät eivät näe heidän etujensa ajajia (viime vaaleissa Köyhien asialla, Itsenäisyyspuolue, Suomen senioripuolue).
Olisi kiva tietää, miten nämä pienpuolueet saisivat itsensä paremmin näkyviin Satakunnan mediassa. En ole havainnut näiden kirjoittavan vielä.
Useiden pienpuolueiden ongelma on näpertelymentaliteetti. Monet ovat yhden asian liikeitä tai puolueita. Siinä niitten heikkous.
Köyhien asialla? Mitä sellainen puolue ajaa - eikä varsinkaan yksin. Eikö köyhä pikemminkin saisi näkyvyyttä ja mahdollisia tuloksiakin aikaan liittymällä isompaan joukkoon? Miksei esim. vasemmistoliitto kelpaa?
Tai Senioripuolue sitten? Mitä se todellisuudessa ajaa? Jos ajatellaan senioreiksi kuuskymppisistä ylöspäin olevat ihmiset, mitä yhteisiä intressejä heillä on lopultakaan?
Toiset seniorit kituuttavat sairaskulujensa takia ja pienimmällä kansaneläkkeellä melkein nälkärajoilla, suurin osa taitaa jo olla työeläkettä saavia, jotka eivät kansaneläkeikään tultuaan saa työeläkkeen suuruuden takia kansaneläkettä - maksavat kyllä veroja enemmän kuin työssäkäyvät.
Ja iso osa senioreista on edelleen tavalla tai toisella työelämässä. Minä tunnen monia seitsenkymppisiä yrittäjiä ja yksityispuolella toimivia korkesti koulutettuja ihmisiä.
Itsenäisyyspuolue sitten? Tarkoittaako se nykyisin natovastaisuutta, eu-vastaisuutta vai mitä?
Ne, jotka ovat seuranneet Kankaanpään seudun asioita, tietävät hyvin, miksi Juhantaloa äänestetään. Muualla Suomessa asiaa saa aina selitellä.
Holmlund? Isä Ilmari oli todella tunnettu porilainen. Tytär menee isänsä maineella sillä, että ei ole profiloitunut vain porilaiseksi. Ulvilalaisuus on meriitti, kun ajatellaan jokivarren äänestäjäkuntaa.
Varmasti osa kansaa satakunnasta äänestää Anttia aina uudelleen eduskuntaan, mutta eiköhän suurin kannatus tule kuitenkin Vantaalta ja muulta pääkaupunkiseudulta. Antti ei takuulla mennyt isänsä Heikin maineella eduskuntaan.
vielä pittää, mut henk.koht. vastenmielisin on Mikko Elo.
Vastenmiälisii kansaedustajii ja virahaltijoit tääl Poris o paljo. Yhret leikkii jottai suurta ja elvistelee kaikis tilaisuuksis niiku parkano paroonit, vaik mittää ei saar aikaa. Kaupunki rahoi kulutetaa millo mihinki joutuavuuksii, ihanko tää kaupunki eläis pelkäl imako luamisel. Huvittaa vaa tälläi ihan tavallise pulliaise näkökulmast noi kaupunki virahaltijat jotka maksaa kaupunkiluottokortil juomanasaki ravintolas, meikäläine maksaa iha itte. Kummaa porukkaa tääl meil, röyhkeit ja vähä älysii, mut mist sitä älyy silti olis tänne tullu, harvemmi tän kettää ulkopaikkakuntalaist asettuu geenejäs levittämään ja jos joskus tän erhtyy, ni kyl pia kottiis takasin lähtee. Tää meirä kaupunki ku on tunneetu siit, et asiat hoiretaa keittiö kaut! Muute ilkka maksaa aina itte paukkunsa ravintolas, vaik on seki vähä ärsyttävä.
Köyhien asialla r.p. on oikeistolainen toisin kuin Vasemmistoliitto.
Senioripuolue on eläkeläisten puolue. Ainakin yksi yhteinen tekijä on kaikilla eläkeläisillä: kansaneläke. Muut eläkkeet ja tulot ovat henkilökohtaisia. Kansaneläkkeen nostaminen ja eläkeläisten yhteiskunnallisen aseman parantaminen ovat Senioripuolueen tavoitteita.
Itsenäisyyspuolue on sekä EU- että Natovastainen. Saat tarkat tiedot puolueen arvoista ja asenteista kotisivuilta http://www.itsenaisyyspuolue.fi ja sieltä Periaateohjelma, Kunnallisvaaliohjelma ja eduskuntavaaliohjelma. Kannattaa katsoa myös linkit "10 syytä erota EUsta" ja "EU vai ETA". Tutustu sivuihin ajan kanssa, niin huomaat eron eduskuntapuolueisiin nähden. Ota halutessasi yhteyttä Satakunnan aluevastaavaan.