Kaipaisin neuvoja seuraavaan ongelmaan. Muutama vuorokausi sitten sain tiehyttykoksen toiseen rintaani. Sain vaivan onneksi hoidettua, mutta tukoksen seurauksena poika (11vrk) ei enää saa hyvää imemisotetta rinnasta. Imetys tästä rinnasta on käynyt hyvin kivuliaaksi ja nänni ei enää ole tasaisen pyöreä. Olen yrittänyt tyhjentää rintaa juuri ennen syöttöä, mutta tästäkään ei ole apua. Onko kukaan ollut samassa tilanteessa ja osaisi neuvoa mitä tehdä? Toistaiseksi olen imettänyt pääasiassa makuulla.
Ikävää, kun imetys on muuttumassa stressaavaksi sekä äidille että pojalle =((.
Ikävää, kun imetys on muuttumassa stressaavaksi sekä äidille että pojalle =((.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Luepa tuolta:
Imuote ja -asento
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=category§ionid=9&id=15&Itemid=101
Tuolta listalta saattaisi myös löytyä apuja,
esim. suihkutissit-otsikon alta.
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=97
Kiitos viestistä. Olen pyrkinyt korjaamaan otetta, mutta tuntuu ettei onnistu. Nänni on tälläkin hetkellä ihan muotopuoli eli alhaalla on "uloke". Luulen, että nänni on yksinkertaisesti liian suuri? Ja siis pumppaus liian maidon tyhjentämiseksi ei auta. En tiedä olisiko tuosta rintakumista tapauksessani mitään hyötyä. Mutta kiitos linkistä, täytyy varmasti neuvolaaan ottaa yhteys, kun tuntuu etten itse tästä selviä.
yhteyttä paikkakuntasi imetystukihenkilöön:
http://imetystukilista.net/ryhmat/
Neuvolassa eivät aina ole perehtyneitä imetykseen ja osaa antaa neuvoja :-(
Mutta tsemppiä ja toivottavasti alkaa taas imetys sujua.
käsin vai pumpulla? Pumpulla tyhjenee herkemmin takaa, mutta käsin voi saada paremmin tyhjättyä sitä ongelmakohtaa, eli nännin ympärystä.
Pumpulla olen siis lypsänyt.
Kiitokset linkistä!