tsi/dsg paukkuu

kalle kolina

onko vika vai ominaisuus kun esim sateella lähtee kaasu pohjassa liikkeelle niin jostain keulilta kuuluu helvetin moinen pauke oli esp päällä tai ei.kuuluu vain ruopiessa.

8

1910

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gulf

      Eiköhän se ole vetoluistonesto joka 'paukkuu'. ESP kytkeminen pois päältä ei välttämättä kytke pois ASR eli vetoluistonestoa jossa on osana elektroninen tasauspyörästön lukko - joskus se tuntuu siten että vetävissä pyörissä tuntuu 'rynkytystä' tai 'pauketta'.

      • Mä vaan

        tavalla. oli satanut rankasti koko päivän. Asfaltti oli todella märkä. Yritin lähteä rivakasti valoista loivaan ylämäkeen niin pyörät täritti/kuului kunnon pauke/pamaus ja ihan kuin pyörät ois lyöny suttua vaikka esp asr oili päällä. Mulla myös TSI DSG yhsitelmä.


    • Kahjo??

      "lähtee kaasu pohjassa liikkeelle niin jostain keulilta kuuluu helvetin moinen pauke..."

      Kukaan "TERVEJÄRKINEN" ei toimi näin. Onkohan sinulla kaikki tallella siellä yläpäässä....

      • kalle kolina

        en tiiä miten ne tervejärkiset ajaa mutta jos uusi auto kolisee kun 70 luvun taunus niin vituttaahan se.kyllä auton pitää toimia ilman kolinoitakin ainakin edellinen toimi.taidan kysyä asiaa huollosta.


      • lähteä kaasu pohjassa

        Kun lähtee ykkösvaihteella pienellä kaasulla liikkeele, ei meinaa liikkua koko volkkari minnekään. Vasta kun laittaa reilusti kaasua liikkuu. Onko vika juuri noissa luistonestoissa?


      • Mä vaan
        lähteä kaasu pohjassa kirjoitti:

        Kun lähtee ykkösvaihteella pienellä kaasulla liikkeele, ei meinaa liikkua koko volkkari minnekään. Vasta kun laittaa reilusti kaasua liikkuu. Onko vika juuri noissa luistonestoissa?

        eli muuten ihan täydellinen loota mutta d-asennolla ajettaessa liikkeelle lähdössä toki tekee usein sitä että kun painaa rivakasti kaasua niin auto nyökkää hitaasti eteenpäin ja jotenkin nykäisee/tuntuu kuin vaihde kautta kaasupoljon tarraisi jotenkin... Johtuukohan siitä että laatikko vaihtaa ilmeisesti sitten niin äkkiä kakkoselle/kolmoselle että tekee tuota. Hitaasti jos tääs lähtee ja painaa kaasua kevyemmin niin tuntuu että lähtee todella hitaasti eteenpäin/hetkeen ei tapahdu mitään...Ihan kuin joku viive olisi siinä kaasussa. Nää huomiot koskee ainoastaan autoja joissa TSI DSG. Manuaaliaskisissa en oo moista huomannut. ja se on ikävää että jos tulee pakottava tarve pysähtyä keskelle todella jyrkää mäkeä ja siitä sitten yritää lähteä uudelleen eteenpäin niin auto saattaa valua taaksepäin jos ei käytä apuna DSG:n kanssa käsijarrua. Ihan näissä uudemissa versioissa ei toki moista ongelmaa ole kun on mäkilähtöavustin vakiona.

        Ihan pienissä ylämäissä ei valu taaksepäin vaikka pysäyttisi auton keskelle mäkeä ja sitten lähtisi eteenpäin. DSG on myös aika taloudellinen automaatti mutta joskus tuntuu että kaupungin laita-alueilla ajellessa noin 50-60km/h jotain ylämäkeä ylöspäin viitonen on hieman liian iso pykälä kun kierrokset on alle 2000. Jaksaa kyllä mennä mäen ylös mutta ehkä nelkku olis parempi tuossa tilanteessa. Saahan laatikon vaihtamaan kaasunpainalluksella pienemmälle mutta jos et pidä sitä kaasua pohjemmassa niin vaihtaa takas vitoselle.


      • pelittää loistavasti
        lähteä kaasu pohjassa kirjoitti:

        Kun lähtee ykkösvaihteella pienellä kaasulla liikkeele, ei meinaa liikkua koko volkkari minnekään. Vasta kun laittaa reilusti kaasua liikkuu. Onko vika juuri noissa luistonestoissa?

        Oma TSI DSG (vm. 2008) pelittää loistavasti joka olosuhteessa. Edellisillä jotain häikkää.

        Ei muuta kuin huollon juttusille.

        Käytän ainoastaan 98 polttoainetta.


      • Mä vaan
        pelittää loistavasti kirjoitti:

        Oma TSI DSG (vm. 2008) pelittää loistavasti joka olosuhteessa. Edellisillä jotain häikkää.

        Ei muuta kuin huollon juttusille.

        Käytän ainoastaan 98 polttoainetta.

        olen muutamia DSG TSI Volkkareita koeajanut joissa siis sama moottori vaihteisto ja samalla tapaa käyttäytyy liikkeelle lähdöissä. Jonkin verran parani oma kun magneettikytkin uusittiin ja uusi softa löytiin koneeseen mutta liikkellelähdöissä käyttäytyy just noin lähes aina kuin kuvailin ja sama homma tosi jyrkät ylämäet valuu taaksepäin jos keskelle mäkeä pysähdyt ja sitten hölläät jalan jarrulta etkä käytä käkkäriä apuna. Myös se on ihan laatikon ominaisuus ainakin että taájamissa mäessä on iso vaihde päällä jyrkissä mäisäkin jossa vois hyvin olla mieluummin pienempikin pykälä

        Tuskin on mitään vikoja vaan ihan ominaisuuksia. Tuskin tuo polttoaine mitään muuttaa: V poweria kokeilin muutaman tankin ja en huomannut mitään eroa missään asiassa verraten perus 95E:hen. Eikä tuo etupään piiskailmiö ole tullut kuin kerran esille kun oli oikein märkää ollut koko päivän. Muuten se ei oo sellaista tehnyt. IV korinen teki sitä usein sadekelillä mutta sen keula olikin tunnettu ns. piiskailmiöstä ja siinä ei ollut asr:ää eikä esp:tä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1241
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1038
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      823
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      758
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      66
      754
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      666
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      646
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      631
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      547
    12. 53
      536
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      495
    15. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      479
    17. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      98
      476
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      473
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe