Kiikalaan kannattaa

muuttaa

Tosi ihana pieni kylä niille, jotka tykkää asua maalla ja nauttivat luonnosta. "Pääkaupunki" Salo kuitenkin kivenheiton päässä (Huom. uusi moottoritie valmistuu kaiken aikaa)ja Helsinki, Turku inhimillisten ajomatkojen päässä. Lentokenttä ja Hyyppärän harju, Kultalähde...upeita paikkoja.

17

1874

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiikalaan.

      Nykyisin täytyy päivälläkin pitää talojen ovet lukossa.

      • naapurukset

        Kyllä puhut asiaa .Virolaiset sotkevat kaiken ympäristönsä ja asunnoissa ei asu enää niihin muuttaneet vaan avaimet ovat kiertäneet viron kautta ja annettu suomeen tuleville rikollisille,joilla on hyvä piilopaikka Kiikalassa.Tästä kaikesta voimme kiittää kunnan omaa yrittäjää.


      • muuttaa
        naapurukset kirjoitti:

        Kyllä puhut asiaa .Virolaiset sotkevat kaiken ympäristönsä ja asunnoissa ei asu enää niihin muuttaneet vaan avaimet ovat kiertäneet viron kautta ja annettu suomeen tuleville rikollisille,joilla on hyvä piilopaikka Kiikalassa.Tästä kaikesta voimme kiittää kunnan omaa yrittäjää.

        missä nää rikolliset oikein pitää majaa Kiikalassa, en ole kuullut juttuakaan.


      • eivät osanneet käyttää
        naapurukset kirjoitti:

        Kyllä puhut asiaa .Virolaiset sotkevat kaiken ympäristönsä ja asunnoissa ei asu enää niihin muuttaneet vaan avaimet ovat kiertäneet viron kautta ja annettu suomeen tuleville rikollisille,joilla on hyvä piilopaikka Kiikalassa.Tästä kaikesta voimme kiittää kunnan omaa yrittäjää.

        hellaa. Pahin venäläis-virolais ongelma on Suomen
        Saarijärvi-Kannonkoski-Jyväskylä linjalla, siellä
        venakkoja on jo 70 % ja mikä hemmetin koululeiri
        keskus siellä on niin menkääs kahtoon...

        hehhheheee, ei oo hätää vielä kiikalassa, mutta
        hämeessa ei ole yhtään siellä on riittävä valtion
        verkosto.


      • lennart meri

        kiikalan kotisivutkin voi lukea viroksi


      • lennart meren sihteerikkö
        lennart meri kirjoitti:

        kiikalan kotisivutkin voi lukea viroksi

        niinkin asian voi ajatella, mutta yleensä kai on englanniksi ja ruotsiksi


    • härjänvatsa

      Taitaa tästä Kiikalastamme tulla uuden Salon siirtömaa tai toinen Ollikkala..Alku on jo hyvä.

      • Suur-Salon satsata

        Kun ihan tässä nurkalla ollaan, kyllä kiikalalaiset voi pitää jöötä ettei mitä tahansa pääse tapahtumaan...Huom huom päättäjiin vaan verkostot kuntoon, jos jo ei ole. Mutta asia ei tietty ole ihan helppo, tuulimyllyjen kanssa voi joutua taistelemaan, kun kunnallisesta päätöksenteosta kyse. Kiikala vain pikku pisara Suur-Salon joessa..heh...mutta yrittänyttä ei laiteta. Hyviä päättäjiä ja Kiikalan puolesta puhujia tarvitaan. Jokainen kiikalalainen on sitä paitsi ihan itsekin oman kylänsä käyntikortti.

        Jos Kiikalaan halutaan lapsiperheitä ja koulut elinvoimaisiksi ym palvelut edes tällä tasolla kuin nyt on, niin on tehtävä myös töitä kunnan imagon eteen. Tämä entinen kotikylä on rakas ja tärkeä osa elämää - mutta satojen kilsojen päästä ei pysty kykenemään enempään kuin sivusta seuraamaan. Ehdotan, että Kiikalan historiaa, luontoa ja kaikentasoista kulttuuria nostetaan esiin ja JOKA PAIKASSA. Itse puhun kuin ruuneperki tilaisuuden tullen ja houkuttelen edes käymään.

        terveisin Kiikalafani


    • takaisin ei ikinä

      Tuli asuttua ja paljon sais maksaa, et sinne muuttaisin!

      Täysin käpykylä!

      • pois muuttanut

        Kiikalassa on mahdoton asua ilman omaa autoa,joten en muuttaisi takaisin vaikka ilmaisen asunnon saisin.


      • ...
        pois muuttanut kirjoitti:

        Kiikalassa on mahdoton asua ilman omaa autoa,joten en muuttaisi takaisin vaikka ilmaisen asunnon saisin.

        ..kaikkiin Salon ympäristökuntiin,eli ilman omaa autoa ei mitään mahdollisuuksia asua ja elellä!Toimivampi linja-autoverkosto olisi kiva kaikkialle,mutta jonkun yhden mielipiteen takia semmoistakaan ei tehdä..Sad but true..:(


      • Anonyymi

        Totta puhut


    • Anonyymi

      Kiikalassa ukrainalaiset miehet juhlii,kun toverit puolustaa isänmaata,hävetkää

    • Anonyymi

      Verisure kannattaa hommata,jos ei muuta niin tarrat ainaki oveen

    • Anonyymi00015

      Onko kiikalassa pankkia?

      • Anonyymi00018

        SSS 3.6 Kiikalan konttori pysyvästi suljettu


    • Anonyymi00019

      Voi juku

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1386
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1147
    3. 62
      912
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      901
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      444
      847
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      671
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      73
      635
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      93
      625
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      463
      605
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      602
    Aihe