Tytön tuhoaminen

Minun tyttö opetettiin riparilla tupakoimaan. En päästä nuorempia lapsiani sinne ja poikaani en päästä armeijaankaan. /lastensa puolesta heidän isä
101908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei riparia ole syyttäminen.

Äänestä

... sellaista tapaa, jota ei ole halukas oppimaan. Kokeilin itsekin yläasteella tupakointia, jonka kyllä lopetin melko pian sen aloittamisen jälkeen, enkä kyllä "syytä" tuosta kokeilustani ketään muuta kuin itseäni. Jos tyttösi on alkanut riparilla tupakoimaan, ehkä olisi syytä keskustella tuosta valinnasta tyttösi kanssa sen sijaan että syytät itse riparia.

Äänestä

Rippkoulussa ei suosita tupakointia eikä varsinkaan ketään opeteta siihen. Päinvastoin, lähtökohtana ja tavoitteena on savuttomuus. Monet nuoret ovat riparin aikana päässeet tupakoinnista eroon. Kirkon linja on huomattavasti terveempi kuin protuleireillä. Rippikouluun siis kannattaa laittaa lapsensa, myös muista kuin terveyssyistä. Kirkon yleinen linjaus löytyy osoitteesta http://evl.fi/kannanotot/tupakkasuositus

Äänestä
  • Olet ilmeisesti ymmärtänyt protuleirien tupakointikäytännön väärin tai saanut siitä virheellistä informaatiota, mikä ei sinänsä ole yllättävää. Väärää tietoa on liikkeellä aika paljon.

    Voimme varmasti lähes kaikki olla yhtä mieltä siitä, että nuorten tupakointi on negatiivinen asia, jonka leviäminen tulisi pyrkiä estämään. Eri seurakunnat ovat kuitenkin tähän pyrkiessään päätyneet hyvinkin erilaisiin ratkaisuihin - jotkut niistä noudattavat kuulemma jopa samaa systeemiä kuin Prometheus-leireillä. Kirkon suosituksen mukaan tupakointi tulisi kieltää ja kiinni jäämisestä rangaista.

    Valitettavasti on täysin mahdotonta valvoa nuoria koko ajan. Jos nuori on jo hankkiutunut nikotinistiksi, ei hän keuhkojensa saastuttamista lopeta viikon ajaksi - ja jos pakon edessä pitääkin sen viikon mittaisen tauon kärsien vieroitusoireista, ensimmäinen teko kotiin päästyä on tupakan sytyttäminen. Niinpä monet nuoret polttavatkin rippileirillä salaa. Mikä pahinta, kielletty hedelmä houkuttelee; auktoriteetin vastustaminen ja kiellon rikkominen nähdään nuorten keskuudessa usein keinoina hankkia mainetta ja kunniaa. Salapolttaminen on siihen osallistuvien kesken yhteishenkeä kasvattava rituaali. Ei ihme, että se houkuttelee myös niitä, jotka eivät ennestään polta. Lieneekö ketjun aloittajan tyttärelle käynyt juuri näin?

    Protuleirien linjan mukaisesti vain ne, jotka jo ennestään polttavat, saavat tupakoida leirillä. Tämä tapahtuu tupakkapaikalla, joka sijaitsee mahdollisimman ankeassa paikassa, ja jossa ei saa hengata, ellei parhaillaan polta. Ei siis edes tupakoinnin jälkeen. Siellä käydään kuin vessassa: hoitamassa tarve. Sen jälkeen tullaan pois. Tupakoimattomat eivät saa siellä edes käydä. Täsmälleen samat säännöt koskevat myös tiimiä, niin nuoria kuin aikuisiakin.

    Näin ollen tupakoitsijoiden näkökulmasta auktoriteetit eivät ole kieltäneet heidän tupakointiaan, joten heidän ei ole mitään järkeä ottaa riskiä ja lähteä tarjoamaan salaa tupakkaa muille vain rikkoakseen sääntöjä. Vastaavasti tupakoimattomat näkevät, että polttaminen on tervakeuhkoille vain ylimääräinen tarve, jonka toteuttamisssa ei ole mitään coolia tai jännittävää. Kukaan ei halua pyytää tupakkaa, ja jos haluaakin, niin kukaan ei halua tarjota. Näin ollen kukaan ei myöskään aloita tupakointia protuleirillä. Minusta tämä on varsin terve linja.

    Aiheeseen liittyy sekin, että tupakointia käsitellään Päihteet ja riippuvuus -teeman yhteydessä, tavallisesti kolmantena leiripäivänä. Tällöin nuoret saavat pohtia ja keskustella, miksi he polttavat/eivät polta, mitä tupakoinnila oikein halutaan saavuttaa ja mitä haittoja sillä on. Harva päätyy oikeasti asiaa mietittyään siihen tulokseen, että tupakointi on hyödyllistä ja järkevää.

    Edellisillä kirjoittajilla on kyllä pointti siinä, että koko tapausta ei voi sysätä rippileirin syyksi. Vastuu on viime kädessä viestin aloittajan tyttärellä itsellään, mutta myös niillä kavereilla, jotka tupakkaa hänelle tarjosivat. Täysin vastuuttomia eivät riparin järjestäjätkään kuitenkaan ole; heidän tulisi tehdä parhaansa estääkseen tupakoinnin leviäminen. On kaksi selvästi toimivaa vaihtoehtoa. Yksi on palkata riittävästi henkilökuntaa, jotta tupakoinnin täyskieltoa on todella mahdollista valvoa. Toinen on käytössä Prometheus-leireillä ja ilmeisesti myös joillakin rippileireillä. Siitä vain valitsemaan.

    Äänestä

Edelliseen viestiini lisäisin vielä, että nuorempien sisarusten rankaiseminen isosiskon hölmöilyn vuoksi on tuskin kovin suositeltava kasvatusmenetelmä. Lapset ovat kaikki yksilöitä siinä missä aikuisetkin, vaikka olisivatkin sisaruksia. Ties vaikka rippikouluun tai Prometheus-leirille meneminen olisi lapsillesi tärkeääkin. Monille se on. Mitä sinusta tuntuisi, jos sinulta kiellettäisiin jotakin tärkeää siksi, että joku muu ihminen samassa tilanteessa teki typeryyksiä? Tupakoinnin aloittaminen on mahdollista yläasteen välitunnillakin, mutta tuskinpa silti otat lapsiasi kotikouluun? Kohtuuttomat, suutuksissa tehdyt rajoitukset saattavat jopa aiheuttaa vastareaktion. Parempi olisi keskustella lasten kanssa tupakoinnista ja tehdä heille selväksi, miksi ei kannata aloittaa, vaikka kaverit tarjoaisivatkin.

Äänestä

Menee ylisuojelemiseksi tommonen ja armeijaan menoon et voi vaikuttaa. Jos tyttösi muiden vaikutuksesta alkaa polttamaan riparilla, niin hyvin todennäkösesti ois alkanut muutenkin polttamaan.

Äänestä

myöskään kouluun, älä kavereiden kotiin, äläkä liikenteen sekaan.

Äänestä

En usko että,tyttäresi suuhun on kahden nyrkin
kanssa tupakkaa tungettu.Kyllä nuorilla on normaali"halu kokeilla ns.kiellettyjä asioita,kun
pääsevät kotoaan ikäiseensä seuraan.IHANITSE.Saman
laisia kokeilijoita me ollaan itse kukin aikanamme.Aletaan pussata.
-Tulee seurustelunaika lastentekoaika,sexihalut jne,
-Ja ARMEIJAANMENO IKÄ JA PAKKO ! Jos ei mene;Haetaan,rangaistus sivari.Ellei ole sairas
katsotaan,A-B LUOKAN MIEHET.
-ETKÖ ITSE OLE OLLUT,KOSKAAN NUORI?-MIKS"AIKUISELLE MIEHELLE PITÄÄ OPETTAA,NÄIN PÄIVÄN
SELVIÄ ASIOITA?-EI LAPSIAAN VOI LOPUTTOMIIN SUOJEL
LA VAIKKA NIIN TOIVOIS,HE OVAT MEILLÄ LAINASSA,
Saanko kysyä;onko syynä,usko? Onko lapsillasi omaa
tahtoa.Tyttöjäkään ei voi peräkamarissa kasvattaa
Siunausta,lapsillesi ja sulle...

Äänestä

Sama voi sattua ihan yhtä hyvin koulussa tai kaupungilla. Sulla kävi vaan huono tuuri. Ylleensä rippileirit on oikiastaan aika turvallisia paikkoja. Enkä usko että rippikoulun aikana jää kessuun niin voimakkaasti koukkuun ettei siitä voi vielä irti kankeutua.

Äänestä

Oli kai se sitten merkitty jo ko. riparin opetusohjelmaankin, vai kuinka? Ainakin esität asian, aivan sellaiseen sävyyn, että pastorit ja isoiset siellä laittoivat tupakan suuhun, tarjosivat tulta ja sanoivat että "opetamme sinulle täällä tupakoimisen taidonkin..." ???

Näinköhän se siis meni? Luuletko että voit estää nuorempiasi oppimasta tupakoimaan, sillä että et päästä heitä rippileirille vai tarkoitatko yleensä rippikoulua...?

Sinulla taitaa kyllä olla nyt jotain asenteellisuutta tässä asiassa taustalla, jos rehellisiä ollaan...?

muistathan Jeeusksen sanat:

Luukkaan evankeliumi:
18:16 Mutta Jeesus kutsui lapset tykönsä ja sanoi: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


riparilla kirjoitti:

Minun tyttö opetettiin riparilla tupakoimaan. En päästä nuorempia lapsiani sinne ja poikaani en päästä armeijaankaan. /lastensa puolesta heidän isä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu