Kaksoset salassa

vanhemmilta

Onko oikeasti totta, että vasta raskauden myöhemmässä vaiheessa olisi paljastunut, että kyseessä on monikkoraskaus, jos oli jo ultrattukin??

Miten teille hyvät monikkojen äidit paljastui, että odotatte yhden sijasta kahta tai useampaa?

4

2044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä paljastui

      varsin alussa, koska oli paljon ongelmia raskauden aikana. Ultrassa kävin joka viikko ja useissa ultrissa näkyi kaksi sikiötä. Ei kuitenkaan kaikissa! Alkuun säikähdin ja luulin, että toinen on jotenkin kuollut ja hävinnyt, mutta raskauden kuluessa totuin siihin, että toista ei näy, enkä jaksanut edes mainita puutteesta ultraajalle.

      Kaveri, jolla on kaksoset sanoi, että hänellä näkyi toisessa ultrassa vasta molemmat sikiöt.

      Eli on mahdollista, että toinen ei näy ultrassa aina, mutta todennäköisempänä pidän sitä, että jos ultra näyttää yhtä, niin yksi siellä on.

    • maijuli

      Meillä selvisi niskapoimu ultrassa viikolla 13. Luomukaksoset joten ei kyllä osattu odottaa millään tavalla. Itsellä esikko 7v ja vatsa oli outo ihan alusta lähtien, ihan erilainen kun esikosta ja pulpahti esille tosi aikaisin, tosin neuvolassakin sanottiin että toisesta lapsesta näkyy aikaisemmin. Varhaisultrassa ei käyty ollenkaan, siellä olisi varmaan näkynyt. Rinnat oli tosi kipeät alusta lähtien ja muutkin raskausoireet kertaa kaksi, itse ajattelin että toinen raskaus vaikeampi kun ikääkin jo yli 30 mut ultrassa sai sit kaikki selityksensä. Jouluksi tyttöjä odotellaan.. :)

    • oto

      Meille selvisi Rv 7 2 että odotettavissa olisi 2 pientä vauvaa,hätäultra kyseessä koska olin kovin kipeä raskauden alkuajat.

    • m4mm4

      selvisi vasta toisessa ultrassa ett on 2 sikiötä(13 1) ekassa näkyi muka vaan yksi olivat soluttautuneet niin hyvin!! kipujen kanssa olen pysynyt visusti kotona kun alussa sanoivat vaan ett, kun ne on niit kasvukipuja"elä kitise" =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2315
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2248
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      13
      1615
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      13
      1494
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1241
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      100
      1155
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1097
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      947
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      19
      848
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      129
      828
    Aihe