Kaksoset salassa

Onko oikeasti totta, että vasta raskauden myöhemmässä vaiheessa olisi paljastunut, että kyseessä on monikkoraskaus, jos oli jo ultrattukin??

Miten teille hyvät monikkojen äidit paljastui, että odotatte yhden sijasta kahta tai useampaa?
42087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

varsin alussa, koska oli paljon ongelmia raskauden aikana. Ultrassa kävin joka viikko ja useissa ultrissa näkyi kaksi sikiötä. Ei kuitenkaan kaikissa! Alkuun säikähdin ja luulin, että toinen on jotenkin kuollut ja hävinnyt, mutta raskauden kuluessa totuin siihin, että toista ei näy, enkä jaksanut edes mainita puutteesta ultraajalle.

Kaveri, jolla on kaksoset sanoi, että hänellä näkyi toisessa ultrassa vasta molemmat sikiöt.

Eli on mahdollista, että toinen ei näy ultrassa aina, mutta todennäköisempänä pidän sitä, että jos ultra näyttää yhtä, niin yksi siellä on.

Äänestä

Meillä selvisi niskapoimu ultrassa viikolla 13. Luomukaksoset joten ei kyllä osattu odottaa millään tavalla. Itsellä esikko 7v ja vatsa oli outo ihan alusta lähtien, ihan erilainen kun esikosta ja pulpahti esille tosi aikaisin, tosin neuvolassakin sanottiin että toisesta lapsesta näkyy aikaisemmin. Varhaisultrassa ei käyty ollenkaan, siellä olisi varmaan näkynyt. Rinnat oli tosi kipeät alusta lähtien ja muutkin raskausoireet kertaa kaksi, itse ajattelin että toinen raskaus vaikeampi kun ikääkin jo yli 30 mut ultrassa sai sit kaikki selityksensä. Jouluksi tyttöjä odotellaan.. :)

Äänestä

Meille selvisi Rv 7 2 että odotettavissa olisi 2 pientä vauvaa,hätäultra kyseessä koska olin kovin kipeä raskauden alkuajat.

Äänestä

selvisi vasta toisessa ultrassa ett on 2 sikiötä(13 1) ekassa näkyi muka vaan yksi olivat soluttautuneet niin hyvin!! kipujen kanssa olen pysynyt visusti kotona kun alussa sanoivat vaan ett, kun ne on niit kasvukipuja"elä kitise" =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanhemmilta kirjoitti:

Onko oikeasti totta, että vasta raskauden myöhemmässä vaiheessa olisi paljastunut, että kyseessä on monikkoraskaus, jos oli jo ultrattukin??

Miten teille hyvät monikkojen äidit paljastui, että odotatte yhden sijasta kahta tai useampaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu