Portsari sana tulee vanhasta ammattinimikkeestä Portieeri. He työskentelivät hotelleissa ja kantoivat matkalaukkuja, opastivat hotellin asiakkaita.
Ravintoloissa taasen työskentelee eteisvahtimestarit. Ennen taidettiin sanoa heitä vahtimikoiksi tms.
Nämä kaksi ammattia ovat menneet puhekielessä sekaisin.
mikä on portsari?
12
3582
Vastaukset
- VohveliVeli
...työskentelee järjestyksenvalvojat.
- eteisvahtimestarilla
täytyy olla järjestyksenvalvojakortti voimassa. Muuten ei ole oikeuksia.
- ....
eteisvahtimestarilla kirjoitti:
täytyy olla järjestyksenvalvojakortti voimassa. Muuten ei ole oikeuksia.
Ravintolan ovella voi olla kolmenlaisia eteisvahtimestareita.
1. Ns. jokamiehen oikeuksin toimiva vahtimestari.
2. Järjestysmies, jolla pitää olla näkyvillä järjestysmiestunnus ja järjestysmieskortti.
3. Järjestyksenvalvoja, jolla on asussaan luettava sana, järjestyksenvalvoja ja oltava myös voimassa oleva järjestyksenvalvojakortti.
Jokamiehenoikeuskin toimivan rikosoikeudellinen suoja on kuten kenen hyvänsä, mutta järjestysmiehen ja järjestyksenvalvojan, jokamihen ja poliisin välimaastossa. - dfavuihg
.... kirjoitti:
Ravintolan ovella voi olla kolmenlaisia eteisvahtimestareita.
1. Ns. jokamiehen oikeuksin toimiva vahtimestari.
2. Järjestysmies, jolla pitää olla näkyvillä järjestysmiestunnus ja järjestysmieskortti.
3. Järjestyksenvalvoja, jolla on asussaan luettava sana, järjestyksenvalvoja ja oltava myös voimassa oleva järjestyksenvalvojakortti.
Jokamiehenoikeuskin toimivan rikosoikeudellinen suoja on kuten kenen hyvänsä, mutta järjestysmiehen ja järjestyksenvalvojan, jokamihen ja poliisin välimaastossa.Sinänsä aika rohkeaa mainostaa kertovansa faktaa, etenkin jos se fakta on puutteellista edes pieniltä osin. Kyseenalaistuu näet koko tietämyksesi taso.
Asiasta en kauhemmin itse tiedä, mutta senverran kuitenkin, että,
- Järjestysmiesnimikettä ei ole enää olemassakaan
- Miksi "Järjetysmieskortti" oltava esillä?
- Vahtimestarit ilman tunnuksia on laittomia järjestyksenvalvojia, eikä vahtimestaritunnuksia nykyään saa enää pitää, joten mietippä siitä faktaa.
- Ravintolan järjetyksenvalvojan tunnuksena saa olla ainoastaan erillinen rintamerkki joka on asetettu kantajansa vasempaan rintapieleen, merkin tulee olla väriltään keltainen, jossa mustalla tekstillä lukee "järjetyksenvalvoja" suomeksi ja ruotsiksi tai Lontooksi - Hömppäveikko
dfavuihg kirjoitti:
Sinänsä aika rohkeaa mainostaa kertovansa faktaa, etenkin jos se fakta on puutteellista edes pieniltä osin. Kyseenalaistuu näet koko tietämyksesi taso.
Asiasta en kauhemmin itse tiedä, mutta senverran kuitenkin, että,
- Järjestysmiesnimikettä ei ole enää olemassakaan
- Miksi "Järjetysmieskortti" oltava esillä?
- Vahtimestarit ilman tunnuksia on laittomia järjestyksenvalvojia, eikä vahtimestaritunnuksia nykyään saa enää pitää, joten mietippä siitä faktaa.
- Ravintolan järjetyksenvalvojan tunnuksena saa olla ainoastaan erillinen rintamerkki joka on asetettu kantajansa vasempaan rintapieleen, merkin tulee olla väriltään keltainen, jossa mustalla tekstillä lukee "järjetyksenvalvoja" suomeksi ja ruotsiksi tai LontooksiIhan hyviä täsmennyksiä, mutta ihan nappiin ei mennyt kyllä sinunkaan "faktasi". Järjestyksenvalvojan hyväksytty tunnus on mainitsemasi tunnistelaatan lisäksi myös huomioliivi (vaikkei liiviä kukaan ovella käytäkään). Laatan tulee olla PÄÄSÄÄNTÖISESTI keltainen, mutta laatan pohjaväristä voidaan poiketa tietyin edellytyksin. Tälläinen poikkeus voi olla esimerkiksi tilanne, jolloin ravintoloitsija on määritellyt ravintolansa järjestyksenvalvojille yhdenmukaisen työsasun, esim. kaikkien tulee käyttää mustaa pukua. Yhteinäisen työasun kanssa voidaan käyttää minkä tahansa väristä laattaa. Eli jos kaikki jv:t käyttävät työnantajan määräämää mustaa pukua, voi tunnistelaatta olla vaikka harmaa. Järjestyksenvalvojan asemaa osoittava sana tulee tosiaan lukea suomeksi ja ruotsiksi. Englanniksi saa lukea em. kielten LISÄKSI, mutta ei ole pakko. Eli laatta voi olla kaksi- tai kolmikielinen. Niin ja fontti voi olla myös tumman sininen... joo eiköhän tää jo riitä tästä aiheesta. Lukekaa lisää valvontayksikön sivuilta, ketä nyt sattuu edes kiinnostamaan.
- aloittaja
.... kirjoitti:
Ravintolan ovella voi olla kolmenlaisia eteisvahtimestareita.
1. Ns. jokamiehen oikeuksin toimiva vahtimestari.
2. Järjestysmies, jolla pitää olla näkyvillä järjestysmiestunnus ja järjestysmieskortti.
3. Järjestyksenvalvoja, jolla on asussaan luettava sana, järjestyksenvalvoja ja oltava myös voimassa oleva järjestyksenvalvojakortti.
Jokamiehenoikeuskin toimivan rikosoikeudellinen suoja on kuten kenen hyvänsä, mutta järjestysmiehen ja järjestyksenvalvojan, jokamihen ja poliisin välimaastossa.tässä tuli asia oikein hyvin ja selkeästi ilmaistuna.
- hotellin pikkolo
Hömppäveikko kirjoitti:
Ihan hyviä täsmennyksiä, mutta ihan nappiin ei mennyt kyllä sinunkaan "faktasi". Järjestyksenvalvojan hyväksytty tunnus on mainitsemasi tunnistelaatan lisäksi myös huomioliivi (vaikkei liiviä kukaan ovella käytäkään). Laatan tulee olla PÄÄSÄÄNTÖISESTI keltainen, mutta laatan pohjaväristä voidaan poiketa tietyin edellytyksin. Tälläinen poikkeus voi olla esimerkiksi tilanne, jolloin ravintoloitsija on määritellyt ravintolansa järjestyksenvalvojille yhdenmukaisen työsasun, esim. kaikkien tulee käyttää mustaa pukua. Yhteinäisen työasun kanssa voidaan käyttää minkä tahansa väristä laattaa. Eli jos kaikki jv:t käyttävät työnantajan määräämää mustaa pukua, voi tunnistelaatta olla vaikka harmaa. Järjestyksenvalvojan asemaa osoittava sana tulee tosiaan lukea suomeksi ja ruotsiksi. Englanniksi saa lukea em. kielten LISÄKSI, mutta ei ole pakko. Eli laatta voi olla kaksi- tai kolmikielinen. Niin ja fontti voi olla myös tumman sininen... joo eiköhän tää jo riitä tästä aiheesta. Lukekaa lisää valvontayksikön sivuilta, ketä nyt sattuu edes kiinnostamaan.
hienosti tulee tietoa. Kyse oli alussa vain siitä, että raflan ovella on erittäin epätodennäköistä, että papereita kyselee poke tai portsari.
- hikipedia
- hormoiniheikkien
Hidasälyisten hormoniheikkien suojatyöpaikka.
- Ingenjööri
Naulankantaan! Esimerkiksi Gigglinin ovimiehet on kyllä sellasia karjuja kaikki, että ei tollaisiin mittoihin voi kukaan normaali ihminen kasvaa pelkällä kaurapuurolla!!!11!! Keskustan pubeihinkaan en oo uskaltanu mennä enää aikoihin, on siellä sellaset liharekat ovella vaanimassa tällaisia tavallisia tietokonenörttejä! Jos ovella vähänkin satut horjahtamaan, niin poke paiskaa katuun heti, repii raajat irti ja pomppii tasajalkaa pään päällä kunnes jäljellä on enää kasa jauhelihaa!!! Jämät myydään sitten lähimpään kebabkioskiin pitsan täytteeksi!
- puolustus
Tunnen tosi monta "ovimiestä" eivätkä he käytä aineita. Se joka käyttää, on hänen kutistuttava kuitenkin jossain vaiheessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073245GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431187- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351042- 49928
- 67878
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25874- 53867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862