Näin aion kiristää...

... miehen huomaamatta kihl...

Ollaan oltu yhdessä vuosi, ja suvussamme on ollut traditiona vuosikymmenien ajan mennä nuorena naimisiin lyhyenkin ajan seurustelun jälkeen. Olen ihan varma, että olen löytänyt sen oikean, joten olen vihjannut useinkin miehelleni kihloista, mutta mies ei halua!! Saa luvan alkaa haluamaan jos mun kanssa meinaa elämäänsä viettää.
Aion antaa miehelleni vielä vuoden aikaa päättää, haluaako olla mun kanssa kokonaan vai ilman mua. Jos päättää olla ilman mua, ei se koskaan ole se oikea ollutkaan. Mun oikea nimittäin haluaa kihloihin omasta tahdostaan, koska rakastaa mua ja tahtoo viettää elämänsä mun kanssa. Näin sen pitää olla!!
Eli: ensiksi mökötän ja annan miehen ymmärtää, että mulla on tosi paha olla koska se ei halua mua. Sen jälkeen piristyn, ja mies alkaa tuntea huonoa oloa loukattuaan mua. Sen jälkeen olen varsinainen enkeli ja teen kaikkeni hänen puolestaan, jolloin se ymmärtää, mitä menettää ellei rinkulaa ala ilmestyä. Jos rinkulaa ei tule, vaihdan miestä sellaiseen, jonka mä ansaitsen.
Yksinkertaista!! :)

14

3418

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaiko 16?

      Jutustas päätellen sinulla on ikää jotain 15, korkeintaan 16. Tarvitset presidentin luvan mennäksesi naimisiin, pentu.

    • No en kyllä sun kanssas menis

      Alat pelaamaan jotain ihme mökötysleikkejä vaan sen takia että suvun traditiot määrää? Mitä jos nyt tekisit niin kuin itse haluat tai miehesi haluaa?

      Jos tuo ihan oikeasti on suunnitelmasi niin mieti kahteen kertaan mitä todellisuudessa edes haluat.

      • näin!

        Huh! Toivon todella, että miehesi on sen verran fiksu ETTEI kosi sinua.


    • seura.nainen

      mutta jos olet jo päättänyt että olet valmis etsimään toisen miehen joka on arvoisesi jos hän ei kosi, niin rakastatko edes miestä?

      Jos mies on sellainen jonka kanssa haluat viettää loppuelämäsi niin ei se kahden kolmen vuoden odottelu ketään tapa.

      Ja jos suvun traditioita alkaa noudattaa.. no, kannattaa muistaa että ajat muuttuvat. Elämä silloin kun isovanhempasi ovat olleet nuoria on ollut ihan erilaista.

    • kohta

      omasta kirjoituksestasi: "Mun oikea nimittäin haluaa kihloihin omasta tahdostaan, koska rakastaa mua ja tahtoo viettää elämänsä mun kanssa. Näin sen pitää olla!!" Meneekö hän silloin omasta tahdostaan, mikäli et anna muita vaihtoehtoja kuin eroamisen? Ei, vaan painostuksen alaisena.

    • .........

      no hei tuo ei kyllä oo ihan tervettä.ihmisen alkaa tuntea vasta ,kun on seukannu noin viisi vuotta.sen jälkeen kantsii miettii vasta kihloihin menoa.teet väärin kumppaniasi kohtaan,enkä ihmettele jos mies juoksis pakoon.tosi julma suunnitelma sulla

      • ..s..

        Me mentiin mun miehen kanssa kihloihin 8 vuoden ja 5 kk:n seurustelun jälkeen ja voin sanoa, että todellakin tunsin ja tunnen edelleen mieheni. Ei todellakaan vuoden seurustelun jälkeen tunne toista, joten kannatan myös pitempiaikaista seurustelua ennen kihlausta..


    • rakastunut sormukseen

      et mieheesi. Toivottavasti mies ymmärtää heivata sinut pellolle.

    • mmm

      Ja taas meni tätsyköillä herneet nenään. Taisi saada alkuperäinen kirjoittaja kiksit, kun onnistui provosoimaan. Ha-haa, ho-hoo.

    • ihmettelijä-78

      Oletko sattumalta tajunnut, että sellaiset noin 5-10v pikkutytöt tapaavat käyttää tuollaista metodia kun sattuvat haluamaan jotakin?

      Kiristäminen on henkistä väkivaltaa mikä ei kuulu parisuhteeseen. Toivottavasti miehesi ei kosi sinua.

    • alkaa katselemaan

      uutta miestä sillä nykyinen mitä luultavammin nostaa sut pihalle kohta....

    • neuvottele

      Jätä mököttäminen väliin, mököttämällä tai riitelemällä ei saavuta mitään muuta kuin että toinen tuskastuu sinuun. Myöskin enkelin esittäminen on vastenmielistä kieroilua.

      ota asia rauhallisesti ja selkeästi puheeksi, ei siihen tarvitse odottaa miehen kosintaa. Kerro mitä haluat ja kysy miksi hän ei halua. Katsokaa kumman perustelut ovat paremmat ja suunnitelkaa yhdessä mitä teette.

    • Ikää oli ?

      Täällä oli jo yksi joka on minun kanssa samaa mieltä. Toivon vaan, että miehesi on sen verran FIKSU ettei ikinä kosi sinua.. !! Lapsellista touhuu sinulta...

    • Opp

      Kovasti vaikuttaa siltä, että siellä ruudun toisessa päässä on ollut kirjoittamassa mies, joka on pettynyt oman tyttöystävänsä toimintaan ja haluaa nyt täällä sen tuoda tuolla tavalla julki. Joko näin, tai sitten siellä on todella naiivi ja kehittymätön tyttö. Ei kukaan terveellä järjellä ajatteleva edes harkitsisi tuollaista. Jos olet oikeasti naispuolinen henkilö, niin toivon, että hankit itsellesi apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      2356
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      935
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      731
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      714
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      644
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      595
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      584
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      566
    Aihe