viisumi Filippiineille

mistä

Muistaakseni suomalaiselta vaaditaan maahan viisumi yli kolmen viikon matkalle. Mistä saa hankittua helpoiten, kauanko kestää ja paljonko maksaa?

7

2305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steffo

      Luin jostain että pidennetyn viisumin saa nykyäään lentokentältä maahan saavuttaessa. Viisumin voi myös pidentää uusia maassa immigration-konttorissa joita on suuremmilla paikkakunnilla. Tai sitten haet viisumin jo ennen matkaa suurlähetystöstä. Tietoa löytyy myös :http://se.msnusers.com/destinationPhilippines/visa.msnw

    • TAT

      Hei!

      http://www.philembassy.se/news.asp

      Tässä linkki viisumi sivustoon ja helppo on saada olikohan se 59 päivän viisumi. Tulee alle kahden viikon kuluessa passiin laminoituna. Olen käynyt jo kahdesti Filippiineillä ja olen avioliitossa nyt ja ensi vuonna suunniteltiin tuloa Suomeen koko perheen kanssa. Lapsi on myös tulossa, syntyy keväällä.

      • linkistä

        Kiitos paljon ja onnea perheenlisäyksestä!


      • TAT
        linkistä kirjoitti:

        Kiitos paljon ja onnea perheenlisäyksestä!

        Kiitos!

        Hyvää matkaa Filippiineille ja ole varovainen, no ainakin jos ei ole turistikohteessa. Itse asuin kuukauden ihan tavallisella asuinalueella jonne piti kulkea vartijoitten kautta, mutta pääsee kyllä varkaat ym. helposti jos haluavat. Viime reisun kävin sitten vaimoni isän kotipaikassa Negros Occidental saarella ja hieno paikka oli ja vilposampi kuin likellä Manilaa asua. Sipalay city:n likellä olin toista viikkoa. Mielestäni kaikista parhaiten näkee Filippiinien todelliset kasvot kun asuu ihan perheen keskellä siellä mitä ne turisti paikat. Se on melkoinen yllätys turistille että millainen on jäte ym. hoidettu siellä.
        Ei muuta hyvää ja turvallista matkaa teille.
        Itse lähen myös ensi vuonna joko huhtikuussa uudelleen ja olenkin sillä reissulla kaksi kuukautta.


      • TAT
        linkistä kirjoitti:

        Kiitos paljon ja onnea perheenlisäyksestä!

        http://www.filippiinit-seura.fi/

        Tästä sivustosta näkee myös ilman jäsenyyttäkin tietoa maasta ym. toiminnasta...


      • 21 pv

        Hei
        Miten tuo 21 päivän maksimi viisumiton oleskelu lasketaan? Esim. jos saavun maanantaina, täytyykö siitä 3 viikon päästä poistua maasta jo sunnuntaina vai maanantaina?


      • KermanKalle
        21 pv kirjoitti:

        Hei
        Miten tuo 21 päivän maksimi viisumiton oleskelu lasketaan? Esim. jos saavun maanantaina, täytyykö siitä 3 viikon päästä poistua maasta jo sunnuntaina vai maanantaina?

        Olen kuullut että yhden päivän heittoa katsotaan sormien läpi, mutta eihän sitä koskaan tiedä miten tarkka pasivirkailija sattuu kohdalle...


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe