Pojalla joku menny

elämässä vähän pieleen

Tässä pari faktaa.
24-vuotias on aikuinen, nuori kylläkin mutta aikuinen silti. Jonkin näköistä järkeä ja vastuuntuntoa pitäisi sen ikäisestä ihmisestä löytyä.

Valmentajien tulee tarjota apuaan, mutta perheeltähän sitä apua pitäisi tulla jos joltakin.

Joukkueissa sääntöjen on vaan oltava kaikille samat.

Nyt pitäisi vaan pojan valita haluaako jatkaa kenties hyvää mäkiuraansa vai keskittyä ryyppäämään!

Koska säännöt ovat kaikille samat, on aivan oikein ettei ollin touhuja katsella. Joko hän ryhdistäytyy tai saa pysyä poissa. Niinkuin sitä jotkut toitottaa että menestys siitä kärsisi, niin vaikka sitten senkin uhalla.

Ennemmin seuraan vähän kehnommin menestyvää Suomea kuin sellaista Suomea jossa yksi kärkipään hyppääjistä on rettelöivä ja joukkueen sisällä hankaluuksia aiheuttava nuori juoppo. Eipä ihme jos Olli pysyykin parhaana hyppääjänä kun vie muilta fiiliksen.

EMME ME MITÄÄN TEE YHDELLÄ HYVÄLLÄ HYPPÄÄJÄLLÄ.
Jäädään suosiolla kasvattamaan nuorempia tulokkaita menestyneiksi ja fiksuiksi mäkihyppääjiksi joista voi hyvillä mielin olla ylpeä!

1

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urheilijat jotka edustavat maatamme luovat kuvaa suomesta muualle maailmaan. viime aikaiset taphtumat vaikuttavat ettei se ole kovin positiivinen, eikä urheiija joka käyttäytyy todella sopimattomasti paranna tätä kuvaa.
      myös lapsille ja nuorille tälläinen esimerkkiurheilija on todella huonoa mallia. yleistäminen on kuitenkin normaalia ihmisten mielissä.
      mieluummin katsoo iloisia, myös toisten menestyksistä iloitsevia, hyvin käyttäytyviä urheilijoita.
      mielestäni itävalta on hyvä esimerkki tästä, miten urheiluun pitää suhtautua.
      kyllähän se on tämä heidän työtään, ja monessako työpaikassa olisi katottu tuollaista käytöstä.
      ja koko suomen joukkueelta menee maine ja kuva suomesta on varmaan aika negatiivinen muualla;(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      252
      3854
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3751
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      114
      3048
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2748
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      130
      2595
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2142
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2061
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1921
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      124
      1896
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1269
    Aihe