Pojalla joku menny

elämässä vähän pieleen

Tässä pari faktaa.
24-vuotias on aikuinen, nuori kylläkin mutta aikuinen silti. Jonkin näköistä järkeä ja vastuuntuntoa pitäisi sen ikäisestä ihmisestä löytyä.

Valmentajien tulee tarjota apuaan, mutta perheeltähän sitä apua pitäisi tulla jos joltakin.

Joukkueissa sääntöjen on vaan oltava kaikille samat.

Nyt pitäisi vaan pojan valita haluaako jatkaa kenties hyvää mäkiuraansa vai keskittyä ryyppäämään!

Koska säännöt ovat kaikille samat, on aivan oikein ettei ollin touhuja katsella. Joko hän ryhdistäytyy tai saa pysyä poissa. Niinkuin sitä jotkut toitottaa että menestys siitä kärsisi, niin vaikka sitten senkin uhalla.

Ennemmin seuraan vähän kehnommin menestyvää Suomea kuin sellaista Suomea jossa yksi kärkipään hyppääjistä on rettelöivä ja joukkueen sisällä hankaluuksia aiheuttava nuori juoppo. Eipä ihme jos Olli pysyykin parhaana hyppääjänä kun vie muilta fiiliksen.

EMME ME MITÄÄN TEE YHDELLÄ HYVÄLLÄ HYPPÄÄJÄLLÄ.
Jäädään suosiolla kasvattamaan nuorempia tulokkaita menestyneiksi ja fiksuiksi mäkihyppääjiksi joista voi hyvillä mielin olla ylpeä!

1

665

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urheilijat jotka edustavat maatamme luovat kuvaa suomesta muualle maailmaan. viime aikaiset taphtumat vaikuttavat ettei se ole kovin positiivinen, eikä urheiija joka käyttäytyy todella sopimattomasti paranna tätä kuvaa.
      myös lapsille ja nuorille tälläinen esimerkkiurheilija on todella huonoa mallia. yleistäminen on kuitenkin normaalia ihmisten mielissä.
      mieluummin katsoo iloisia, myös toisten menestyksistä iloitsevia, hyvin käyttäytyviä urheilijoita.
      mielestäni itävalta on hyvä esimerkki tästä, miten urheiluun pitää suhtautua.
      kyllähän se on tämä heidän työtään, ja monessako työpaikassa olisi katottu tuollaista käytöstä.
      ja koko suomen joukkueelta menee maine ja kuva suomesta on varmaan aika negatiivinen muualla;(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2330
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      431
      1316
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      1129
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      235
      1024
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      696
    6. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      37
      655
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      654
    8. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      33
      647
    9. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      607
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      43
      591
    Aihe