Olen harkinnut matskun oottamista sivuaineeksi. Kuinka vaikeata/suurtöistä se on? Itsellä oli pahanlaatuista motivaatiopulaa matematiikan suhteen lukiossa, seurauksena kirjoitin vaan B:n pitkästä.... Luulen kuitenkin pystyväni parempaan,mutta mikään luonnonlahjakkuus en ole.
matsku sivuaineena
1
424
Vastaukset
- sivuaineopiskelija
Yliopistomatematiikka eroaa täysin siitä, mitä lukiossa opeteltiin. Lukiossa tehtävät olivat käytännönläheisiä ja tehtävien päämäärät ja konstit niiden saavuttamiseen yleensä selviä.
Yliopistomatematiikka on sen sijaan - karkkeasti sanottuna - lähempänä filosofiaa kuin sitä matematiikkaa, mitä on ala-asteesta ylioppilaskirjoituksiin asti opittu. Lähdetään liikkeelle lukujen määrittelemisestä ja vähitellen edetään monimutkaisempiin ja hienompiin lauseisiin ja määritelmiin siten, että kaikki uusi tieto perustuu aikaisemmin opittuun. Kaikki perustellaan äärimmäisen eksaktisti.
Tämä ei tarkoita sitä, että yliopistomatematiikka olisi välttämättä vaikeampaa kuin lukiossa opittu. On vain kyse kahdesta eri asiasta. Itse kirjoitin pitkästä E:n ja perusopinnot yliopistomatematiikassa ovat kohta kasassa. Arvosanatkin ovat olleet parhaasta päästä, vaikka kaikkia tehtäviä en ole tajunnutkaan. Toisaalta tiedän yo-kokeesta ällän saaneita, jotka eivät millään tunnu saavaan ensimmäisiäkään kursseja läpi ja sitten on taas niitä jotka vetää kaikista kursseista vitosia, vaikka eivät yo-kokeessa pärjänneetkään.
Ylioppilaskokeen arvosana ei siis anna kovinkaan varmaa taetta sille, että tulee pärjäämään yliopistomatematiikassa. Kääntäen tämä tarkoittaa myös sitä, että ihan hyvin vähän heikommallakin yo-paperilla voi pärjätä.
Rohkeasi vaan koittamaan! Vaikeusaste selviää ainoastaan kokeilemalla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 844562
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854411Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163483Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392083Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581748Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1031291