mulla ois w124 koppanen 87 vuoden 250 mersu.
onko siihen mahdollista laittaa turboa kiinni??
rekisteri otteessa lukee että auto on 5dkombi 250td mutta ei siinä mitään turboa ole. ja tuntuu aika tehottomalta koko auton muuten. sillä jää jalkoihin. ja kulutuskin on siinä 10-8 L/100km
w124 250 mersuun turbo
10
5902
Vastaukset
- murssu
mersuissa touringdiesel eli farmari ei turbodiesel
- vaselin 2
sori luulin että se meinaa td. no mutta onko mahdollist siihen laittaa turboa?
- Nimetön
vaselin 2 kirjoitti:
sori luulin että se meinaa td. no mutta onko mahdollist siihen laittaa turboa?
Kaikkihan on mahdollista, jopa vanhaan mersuun turbon laittaminen.
Mutta... ei siinä ole järkeä taloudellisesti eikä muutenkaan. 600tkm ajetun moottorin kuormituksen lisääminen turbolla ei anna kovinkaan pitkää ajosuoritetta.
Suosittelisin pistämään auton myyntiin ja hommaamaan tehokkaamman tilalle.
- juu voi
todennäkösesti autosi on ollut alunperin turbodiesel, mutta turbo on jostain syystä poistettu esim ,rikkoontumisen tai jonkun muun syyn vuoksi, tai sitten koko kone on vaidettu.
Kannattaa selvittää ensin onko kone turbokone, josta turbo on poistettu.
Ja jos papereissa lukee 250 td niin sehän tarkoittaa että autossa saa olla ahdin.
Sen voin sanoa ettää siinä sulla on ainakin sellanen dieselpirssi mistä niitä heppoja saa ainakin ulos.
itellä on 200 d ei ahdinta ja liikkuu aivan tarpeeksi.- Minä vaan
Ei se td mitään turbodieseliä tässä mersun tapauksessa tarkoita... Se "t" on mersukielellä farmarimalli...
- kyllä farkku diesel
se td,ei mikään turbo d!touring diesel.
- olis turbodiisseli
Kuten nuo muutkin sanoivat, TD on Touring Diesel ja sen perässä oleva T olisi sitten...
- miäs.
autosi on mahdollista asentaa turbo eikä pitäisi tulla ongelmia edes katsastuksessa koska kyseinen auto on noin vanha ja samaa autoa on valmistettu alunperin myös turbotettuna.
- subi1
terve oisko jollai hyviä vinkkejä mersun turbottamisesta,mitä sille kannattaa tehä ja mitä ei pitäs saada kaks sataseen ikiliikkujaan vähä potkua.
- W124_250TD
ahtamaton kone ei ole kaikista paras vaihtoehto turbotukseen vaikka kyllä se maltillisen turbotuksen kestää. Lievään piristykseen on paras vaihtoehto on pelkkä syötön lisäys. Sillä saa 15-20% lisää tehoa eli samanverran kuin 250D:ssä on . Ammattitaitoisella dieselpajalla se onnistuu ja samalla ne tasaa syöttömäärät kohdalleen. Syötön lisäys onnistuu myös kotikonstein mutta aika ahdas paikka se on.
Jos haluat kunnolla tehoa niin vaihdat koneen alkuperäiseen 250 tai 300turbokoneeseen. Siitä saa tehoa reilusti ulos. 200D:kin kestää jos siitä ei oteta tehoa kovin älyttömästi. Nyrkkisääntönä voisi sanoa että vakiopumpusta kaikki irti se kestää, luulisin että noin 120hv.
Joudut tekemään pakosarjan putkikäyristä ja turbo esim. 300turbodieselistä. Öljyputken painepuolelle saa öljysuodattimenjalan vierestä nipasta ja paluulle joutuu tekemään lohkoon reiän. Cooleri kannattaa laittaa nokalle. Painekotelon joudut lisäksi tekemään sekä ainakin pakoputken pään muokkaamaan. Suositeltavaa on suurentaa koko hormi samalla.
kannattaa vilkaista mersuforumilta, siellä on vastaavia tehty.
jotkut ovat ottaneet 200D:stä reilun 200hv tehoja mutta kestoikä ei ole ollut kuin 15-20tkm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633739Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091383- 941247
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651024Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58847- 38840
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60829- 65821
Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11817