w124 250 mersuun turbo

vaselin 2

mulla ois w124 koppanen 87 vuoden 250 mersu.

onko siihen mahdollista laittaa turboa kiinni??
rekisteri otteessa lukee että auto on 5dkombi 250td mutta ei siinä mitään turboa ole. ja tuntuu aika tehottomalta koko auton muuten. sillä jää jalkoihin. ja kulutuskin on siinä 10-8 L/100km

10

5936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murssu

      mersuissa touringdiesel eli farmari ei turbodiesel

      • vaselin 2

        sori luulin että se meinaa td. no mutta onko mahdollist siihen laittaa turboa?


      • Nimetön
        vaselin 2 kirjoitti:

        sori luulin että se meinaa td. no mutta onko mahdollist siihen laittaa turboa?

        Kaikkihan on mahdollista, jopa vanhaan mersuun turbon laittaminen.

        Mutta... ei siinä ole järkeä taloudellisesti eikä muutenkaan. 600tkm ajetun moottorin kuormituksen lisääminen turbolla ei anna kovinkaan pitkää ajosuoritetta.

        Suosittelisin pistämään auton myyntiin ja hommaamaan tehokkaamman tilalle.


    • juu voi

      todennäkösesti autosi on ollut alunperin turbodiesel, mutta turbo on jostain syystä poistettu esim ,rikkoontumisen tai jonkun muun syyn vuoksi, tai sitten koko kone on vaidettu.
      Kannattaa selvittää ensin onko kone turbokone, josta turbo on poistettu.
      Ja jos papereissa lukee 250 td niin sehän tarkoittaa että autossa saa olla ahdin.
      Sen voin sanoa ettää siinä sulla on ainakin sellanen dieselpirssi mistä niitä heppoja saa ainakin ulos.
      itellä on 200 d ei ahdinta ja liikkuu aivan tarpeeksi.

      • Minä vaan

        Ei se td mitään turbodieseliä tässä mersun tapauksessa tarkoita... Se "t" on mersukielellä farmarimalli...


      • kyllä farkku diesel

        se td,ei mikään turbo d!touring diesel.


    • olis turbodiisseli

      Kuten nuo muutkin sanoivat, TD on Touring Diesel ja sen perässä oleva T olisi sitten...

    • miäs.

      autosi on mahdollista asentaa turbo eikä pitäisi tulla ongelmia edes katsastuksessa koska kyseinen auto on noin vanha ja samaa autoa on valmistettu alunperin myös turbotettuna.

    • subi1

      terve oisko jollai hyviä vinkkejä mersun turbottamisesta,mitä sille kannattaa tehä ja mitä ei pitäs saada kaks sataseen ikiliikkujaan vähä potkua.

      • W124_250TD

        ahtamaton kone ei ole kaikista paras vaihtoehto turbotukseen vaikka kyllä se maltillisen turbotuksen kestää. Lievään piristykseen on paras vaihtoehto on pelkkä syötön lisäys. Sillä saa 15-20% lisää tehoa eli samanverran kuin 250D:ssä on . Ammattitaitoisella dieselpajalla se onnistuu ja samalla ne tasaa syöttömäärät kohdalleen. Syötön lisäys onnistuu myös kotikonstein mutta aika ahdas paikka se on.

        Jos haluat kunnolla tehoa niin vaihdat koneen alkuperäiseen 250 tai 300turbokoneeseen. Siitä saa tehoa reilusti ulos. 200D:kin kestää jos siitä ei oteta tehoa kovin älyttömästi. Nyrkkisääntönä voisi sanoa että vakiopumpusta kaikki irti se kestää, luulisin että noin 120hv.

        Joudut tekemään pakosarjan putkikäyristä ja turbo esim. 300turbodieselistä. Öljyputken painepuolelle saa öljysuodattimenjalan vierestä nipasta ja paluulle joutuu tekemään lohkoon reiän. Cooleri kannattaa laittaa nokalle. Painekotelon joudut lisäksi tekemään sekä ainakin pakoputken pään muokkaamaan. Suositeltavaa on suurentaa koko hormi samalla.

        kannattaa vilkaista mersuforumilta, siellä on vastaavia tehty.
        jotkut ovat ottaneet 200D:stä reilun 200hv tehoja mutta kestoikä ei ole ollut kuin 15-20tkm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1776
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1252
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      965
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      907
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe