Kolmas raskaus usein kesken?

Olen joskus lukenut jostain, että usein juuri kolmas raskaus menee kesken. Itselläni kävi kuukausi sitten näin ja nyt kovasti odotellaan, että pääsisi uudestaan yrittämään. Liekkö sitten vaan sattumaa, mutta tuttava piirissäkin olen kuullut näin käyneen.
3539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla kolmas raskaus oli ensimmäinen joka ei mennyt kesken. Ja niitä onnistuneita tuli sitten kolme peräkkäin.

Mutta se ainakin on tutkittu tosiasia, että mitä enemmän naisella on ikää, sitä suurempi on keskenmenoriski. Mutta silti onnistumisen mahdollisuus on aina olemassa niin kauan kuin raskautuminen on mahdollista. Joten tsemppiä uuteen yritykseen.

Äänestä

onko tuossa väittämässä perää, mutta myös minulla meni kolmas raskaus kesken raskausviikolla 7. No nyt olisi sitten uusi yritys meneillään, ovulaatio on parhaillaan menossa.

Äänestä
  • ainakin lääkäri sanoi että se on se ensimmäinen joka useimmiten menee kesken. (itselläni näin kävi viikolla 12).

    raskauksiahan keskeytyy paljon jo ennen kuin nainen edes tietää olevansa raskaana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vauvakuume kirjoitti:

Olen joskus lukenut jostain, että usein juuri kolmas raskaus menee kesken. Itselläni kävi kuukausi sitten näin ja nyt kovasti odotellaan, että pääsisi uudestaan yrittämään. Liekkö sitten vaan sattumaa, mutta tuttava piirissäkin olen kuullut näin käyneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu