Kreeta, Hotel Imperial

Hezeee

Hei!
Olin Kreetalla Malemessa hotelli Imperialissa kesällä 1999 ja 2001. Hotelli koostui silloin kahdesta rakennuksesta, onko nykyään kolme osainen? Luin jostakin, että olisi laajennettu. Silloin siellä oli allasbaarissa Andreas niminen työntekijä. Onko kyseinen henkilö vielä siellä? Hänen pikkuveljensä autteli silloin allasbaarissa (tiskihommia ym.) mutta nykyään kuulemma pyörittää myös allasbaaria..? Onko hotelli edelleen tasokas ja viihtyisä? Entä onko henkikökunta sama?
Mietin jos lähtisi taas Kreetalle. Imperial oli niin hyvä hotelli, että sinne kiinnostaisi lähteä jälleen :) Onko Estia taverna edelleen pystyssä? Sieltä sai hyvää Stifadoa!! :)

7

3004

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elokuussa

      Paljon tietoa löydät Imperialista tuolta kreikka.net osoitteesta mutta kun kerran satuttiin itse siellä lomailemaan just niin tässäpä jotain vastauksia lyhyehkösti.

      Hotelli on nykyään neliosainen, vastaanottorakennus (huoneet 100 sarjaa) toisella puolella ja kolme toisissaan kiinni olevaa rakennusta (200- ja 400 alkuisia). Satuttiin saamaan omasta mielestämme (ja allasbaarin poikien äidinkin mielestä) hotellin paras huone eli lähimpänä rantaa olevan rakennuksen yläkerroksen merenpuoleinen päätykaksio, ei vastapäätä siis ketään ja meri ja Malemen rantakatumaisema kohti Plataniasta ja saarta, ah!
      Andreas ja Mike edelleen pyörittää allasbaaria showllaan joka toisia ärsyttää ja toisia ei, Mike nykyään pääosassa. Poikien äidillä edelleen autovuokraamo ja on taas tulossa matkamessujen aikaan tammikuussa Helsinkiin tekemään uudet sopimukset AM:n kanssa Imperialista kuten oli kuulemma tänäkin vuonna.
      Estia on vaihtanut omistajaa ja nimeä, olikohan nimi nykyään 'girogali' tai jotain sinneppäin. Siinä Veranda baarin naapurina ja toisella puolella Maleme ravintola. Girogali oli muuten ainut paikka jossa sai juvetsia, se oli outoa ja samoin se ettei edelleenkään Malemessa ole giros-paikkaa, aina pitää lähteä niiden perään naapurikyliin.
      Stifado oli hyvää Imperialinkin ravintolassa jossa kerran syötiin mutta ne annokset on niin älyttömän ison kokoisia ja pahin puute on että RAVINTOLASSA EI OLE OLLENKAAN RETSINAA!!!???
      Ruokien hinnat kovasti nousseet kylällä.

    • jerkula

      joo tohon vielä lisättynä nykyään siellä on lasten leikkihuone, punttisali,elokuvateatteri.
      Mike ja Andreas piti kyllä semmosta menoa välillä että.... ei ole kyllä ihme ku jokku kyllästyy siihen. Ku tultiin yks ilta takasi hotellille kuulu jo kaukaa OPAA ku Mike mölys =).
      Mutta ei ole ihme et ihmiset jää "koukkuun" tohon hotelliin ku siinä on sitä jotain.
      Mun mielestä tosi hyvä hintalaatu suhde, tosi rauhallinen paikka,ruoka hyvää ja tosiaan järjettömän isot annokset että multakin jäi lautaselle aina jotain ku syötiin siellä (tämmöinen hento 100 kg) =).

      • elokuussa-2

        Niin ja 'varoituksen' sana siitä että Mike osaa kyllä aika hyvin jo suomea oikeasti vaikka puhuu vähän hoono suomi ja mukamas muutamia sanoja.

        Juu FANTASY FANTASY kaikuu ja sex vitaminia (=pieni ouzo) tulee kaupanpäälle tilasi mitä tahansa baaarista.
        Täytyy sanoa että tiistain karaoke-ilta oli aikas kauheaa kuunneltavaa kun keskiyön tienoilla palatiin itse hotellille, osa kun osaa ja laulaa ja suurin osa ei... ja se kaikuu sieltä kupolibaarista ulos aika hyvin. Onneksi huoneen ilmastointilaite piti sitten sen verran ääntä että pääsi heti nukkumaan ja onneksi se on kuulemma vain kerran viikossa.


      • jerkula
        elokuussa-2 kirjoitti:

        Niin ja 'varoituksen' sana siitä että Mike osaa kyllä aika hyvin jo suomea oikeasti vaikka puhuu vähän hoono suomi ja mukamas muutamia sanoja.

        Juu FANTASY FANTASY kaikuu ja sex vitaminia (=pieni ouzo) tulee kaupanpäälle tilasi mitä tahansa baaarista.
        Täytyy sanoa että tiistain karaoke-ilta oli aikas kauheaa kuunneltavaa kun keskiyön tienoilla palatiin itse hotellille, osa kun osaa ja laulaa ja suurin osa ei... ja se kaikuu sieltä kupolibaarista ulos aika hyvin. Onneksi huoneen ilmastointilaite piti sitten sen verran ääntä että pääsi heti nukkumaan ja onneksi se on kuulemma vain kerran viikossa.

        Mike on opiskellut vuoden Raumalla että siitä se kielitaito.


    • 24

      Imperial ihan ok hotelli ja todella hyvä palvelu. Allasbaarin pyörittäjä Mike ihan mukava hemmo oman shownsa kanssa. Imperial ei loppujen lopuksi ole kovinkaan kaukana Haniasta, bussilla 2,30 euroa. Imperialiin on hyvä tulla rauhoittumaan rasittavilta Platanias jne. retkiltä. Matkailija vuodelta 2012.

    • mike fani

      on sama henkilökunta ja mike on paras

      • Tuli nähtyä

        Tuli juuri käytyä kurkkaamassa Imperialia ja Mikea. En kestäis tuntia kauenpaa. kuntosali-Mikea. Eikä apuakaan tullut, vaikka olisi tarvinnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1444
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      112
      1176
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      827
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      112
      780
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      450
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      89
      401
    Aihe