Kaivattaisiin otsikon mukaisesti vinkkejä siirtyä Ljubljanan lentokentältä Portoroziin, jossa tarkoitus viettää viikko. Kysymyksessä tuloajankohtana sunnuntai-ilta, joka tuntuu asettavan omat haasteensa siirtymiselle vai miten on? Olisiko sittenkin parasta yöpyä tulokaupungissa yö,ja siirtyä arjen koittaessa kohdekaupunkiin? Finskin lennot on varattuna,joten niistä ei voi enää tinkiä. Entä jollain kulkuneuvolla? läheiseen Piraniin ja loppumatka mittariautolla? Auttakaa, jos joku reissannut ja tietää tähänkin ratkaisun?
Ljubljana-Portoroz?
5
3229
Vastaukset
Hei !
Tässä bussi aikataulu
http://www.ap-ljubljana.si/eng/vozni_eng.php?uIfr=1
yhteys olisi vasta aamulla. Matka ei ole pitkä,pari tuntia. Jos löytäisit jonkun taxin joka veisi sinut Portorozin, hinta olisi ehkä saman verran kun yöpyminen hotelissa.- eu01
Tekisin näin:
Bussit Ljubljanaan lähtee tasatunnein. Jos tulette iltakoneella 18:40 tai 18:45 on vähän epätodennäköistä, että ehditte 19:00 vuorolle, mieluummin 20:00. Ljublanassa olette klo 20:48. Ljubljana on mukava, näkemisen arvoinen kaupunki, mutta voi siihen tutustua paluumatkallakin. Ehdotan, että lähdet klo 22:25 junalla yöksi Postojnaan. Kuluisa maalmanluokan nähtävyys Postojnan luolat on juuri siellä. Ja erinomainen hotelli Hotel Jama*** lähellä luolia, kaiken lisäksi huoneet voi saada aika edullisesti, esim. booking.com sivuston välityksellä hintaan 43 euroa/1hh tai 66 euroa/2hh.
No niin, heti aamiaisen jälkeen luolaretki (mm. maanalaisella junalla) - useita tunteja menee. Ja sitten iltapäivällä joko suoralla bussilla Portoroziin tai junalla Koperiin bussi Portoroziin (lähtöjä tiheästi).
Bussiaikataulu Postojna - Portoroz:
07:10 - 08:50
07:22 - 09:05
08:53 - 10:33
10:53 - 12:27
14:40 - 16:31
16:10 - 17:50
18:04 - 19:41
Juna-aikataulu Postojna - Koper:
07:30 - 08:50
10:24 - 11:50
16:46 - 18:10
19:11 - 20:32- (ja olen jo tehnytkin)
Vuokratakaa auto Ljubljanan lentokentältä ja ajelkaa sillä rannikolle. Tiet ovat Sloveniassa tosi hyviä - lentokentältä Portoroziin menee ehkä noin 1,5h - 2h. Auto on kätevä käytössä koko lomaviikon ajan: käykää tippukiviluolilla, Ljubljanassa, Bledissä, Alpeilla, Kroatian puolella jne. Palautatte auton sitten lähtiessä lentokentälle. Hyviä vuokraamoja on mm. www.avis.fi tai www.europcar.fi ja auto viikoksi maksaa muutaman satasen. Portorozissa itsessään ei ole juuri mitään nähtävää tms, joten parhaimman saa lomasta irti käymällä katselemassa muitakin paikkoja!
(ja olen jo tehnytkin) kirjoitti:
Vuokratakaa auto Ljubljanan lentokentältä ja ajelkaa sillä rannikolle. Tiet ovat Sloveniassa tosi hyviä - lentokentältä Portoroziin menee ehkä noin 1,5h - 2h. Auto on kätevä käytössä koko lomaviikon ajan: käykää tippukiviluolilla, Ljubljanassa, Bledissä, Alpeilla, Kroatian puolella jne. Palautatte auton sitten lähtiessä lentokentälle. Hyviä vuokraamoja on mm. www.avis.fi tai www.europcar.fi ja auto viikoksi maksaa muutaman satasen. Portorozissa itsessään ei ole juuri mitään nähtävää tms, joten parhaimman saa lomasta irti käymällä katselemassa muitakin paikkoja!
Kiitos vinkistä.Olen sinne lähdössä ensi kuussa.Jarmo
- Brillante
Jälleen kiitoksen paikka kokeneemmille kanssaihmisille arvokkaista neuvoista!Tämä palsta ei ole jättänyt kertaakaan arvoituksiani selvittämättä ja aina on neuvoista ollut hyötyä. Kiitos!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719