eli ostin keväällä kesäkukan, jollaista en ole ennen nähnyt missään. Nyt en sitten muista enään sen nimeä ja mietinkin että olisiko netissä jotain kattavaa kesäkukkasivustoa, jossa olisi kuvat ja nimet?
Tunnistaakin saa yrittää, kyseessä on hieman riippuva kasvi, jossa paljon vaaleanpunaisia pieniä (n.1,5-2 cm) kukintoja kasvien päissä. Päissä on siis nuppuja n. 10-15 kpl, ja jaksaa todella kukkia koko kesän niiden avulla...kukinta muistuttaa enemmän esim. perhoskämmekän kukkaa kuin esim. päivänkakkaran...(jos kokoa ei huomioida). Siinäpä siis haastetta...
mistä tunnistuskuvia?
3
1095
Vastaukset 3
- sarita
Tuli heti mieleeni Diana,Diascia barberae,voisko olla tämä ?
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=Diascia barberae&btnG=Etsi kuvia&gbv=2- alkuperäinen kirjoittaja
Ihanaa, tämä se juuri on! onko uusikin kesäkukka valikoimissa vai eikö ole vain osunut silmääni missään? ihanaa ja kiitos kovasti tunnistusavusta!
- sarita
alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:
Ihanaa, tämä se juuri on! onko uusikin kesäkukka valikoimissa vai eikö ole vain osunut silmääni missään? ihanaa ja kiitos kovasti tunnistusavusta!
Ole hyvä vaan,kiva kun osui oikeaan.Kyllä tätä on ollut aikaisemminkin, harvemmin sitä vain näkee myymälöissä.Katso ettei se pääse kuivumaan ja lannoita kovasti,ainakin kerran viikossa.
Jos kukinta alkaa heiketä,kannattaa sen versot leikata alas ja uusi kukkiva kasvusto kehittyy parissa kolmessa viikossa.
Se on muuten helppo eikä sitä kiusaa ötökät,eikä taudit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1412169Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois235937Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.152914- 78883
- 64871
Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!37852- 106820
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47757Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä70705- 71581